clarence Bericht uit Frankrijk Spécialité locale Ben ik vrij onverveerd Liverpool, 22 juni 1996 Danny Blind speelt op het EK in de kwartfinale tegen Frankrijk zijn laatste interland tekst Armand Schreurs Ik vind het heerlijk om een voetballer in de wagen te bellen, als hij met vakantie is. Hij is met zekerheid goed gehumeurd, zijn vrouwtje zit aan het stuur en zelf zetelt hij als medepassagier, met de sportkranten op de schoot. Zo verlopen de dagen van Julien Escudé, de nieuw bakken kapitein van Ajax. 'Waar ben je precies?' vraag ik hem, als hij vertelt dat hij op een van de routes in zijn eigen Frankrijk rond toert. 'In het hart van de Bourgogne, bij Dijon,' zegt hij uit gelaten. Neen, hij heeft nog geen glas wijn gedronken die dag, hoewel zijn stem zeer vrolijk klinkt. Zomer voor een Franse sportman, dat betekent aan dacht hebben voor het tennis op Roland Garros en later voor de pedalen, de spaken en spieren in de Tour de France. Zijn broer Nicolas, de toptennisser, is momenteel out. Hij herstelt. 'Blessure a l'épaule' legt Julien uit. 'Hoe zeg je épaule in het Nederlands?' test ik hem; 'Skouder,' roept hij door de hoorn. 'Ja, ja, ik weet het wel. Ik heb recent mijn eerste tv-interview in het Nederlands gegeven.' Julien Escudé is weer boven water gekomen in Frankrijk en dat maakt hem zielsgelukkig. Toen hij naar Ajax vertrok, was hij even buiten beeld. Intussen hebben de Franse tv-zenders ontdekt dat er zoiets bestaat als de Nederlandse voetbalcompetitie. Elke zondagavond tonen ze de goals van Ajax en PSV. Sindsdien begon Escudé plots productief te worden. Julien heeft het voorbije seizoen vier doelpunten met het hoofd aangetekend en het lukte hem zelfs één keer met de knie. Telkens bij hoekschop. 'Scoren op corners, dat is mijn spécialité locale' geniet hij. 'Volgend jaar moet ik het eindelijk eens met de voet proberen.' Het loopt wat gemakkelijker als je weet dat elk Nederlands succesje in de media van je thuisbasis aan bod komt. Naast die beelden werd hij de voorbije maanden vooral een radio-stem. Met de telefoon maak je radio, zo simpel is dat. En vaak werd het nummer in Amsterdam gedraaid, want eens hij deel uitmaakte van de kern van het Franse nationale elftal, les Bleus, wilde iedereen plots horen hoe zijn voetbal lersleven bij Ajax verloopt. En of het went in Amsterdam te wonen, in de buurt van het Vondelpark. 'La vie est superbe,' zegt hij meteen en goed gearti culeerd. Zijn vrouw zit naast hem en luistert dus mee. ik hoor van haar kant geen greintje protest. Twee blije mensen zijn het, met zoontje. Canal+ Frankrijk heeft net een uitgebreid portret van hem uitgezonden. Elke Fransman weet nu dat er in les Pays Bas nog wat anders dan kaas te koop is. Alle radiostations hebben hem inmiddels al aan het woord gelaten en dat zijn er veel in Frankrijk. Hij neemt de tijd om ze één voor één op te noemen: 'RTL, Europe 1France 3...' Allemaal wilden ze hem voor de micro hebben. Behalve één: Radio Monte Carlo. Nog niets van gehoord. Misschien iets voor later? Julien is voormalig jeugdinternational en staat dicht bij een selectie voor het sterrenteam, dat wereldkam pioen werd in 1998 en Europees kampioen in 2000. Het nieuwe elftal staat in de stijgers en hij hoopt er deel van uit te maken. Bovendien is hij de allereerste Fransman die bij Ajax kwam spelen en er nu zelfs aanvoerder van is, daar moeten ze in zijn vaderland toch Frans brood van eten. 'Nu je het zegt, daar hebben ze amper over bericht,' merkt hij op. 'Ik werd door trainer Blind ook pas in het seizoenslot tot kapitein gepromoveerd. Ik denk dat ze het amper weten. Als ik die taak mag blijven uit voeren, wordt dat volgend seizoen een leuk thema voor de pers.' Zo'n hartewens, daar mag je als trainer niet blind voor zijn. Bonne route, Julien. De eerste Franse aanvoerder in de Ajax-geschiedenis. tekst Chris Willemsen wandelende voetbalencyclopedie is hij maar eerst en vooral zeeuw die vandaag voor de tweeënveertigste maar zeker nog niet laatste keer schittert als nederlandsche leeuw het wordt een prachtig slot van een glansrijke carrière want al leek dat gedoe met davids voor even een te grote barrière niemand krijgt hem nu nog kapot ook venables en zijn mannen niet door wie hij pijnlijk werd geveld hij heeft zich daarvan knap hersteld en gaat nu de fransen verslaan ook al zijn die bij de bookies favoriet dat worden dus de halve finale en daarna de europese titel zijn oranje is niet meer te stoppen alleen moet clarence zijn pingel er nog even in schoppen juni 2005 63

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 63