Geintje: keeper Stuy in de spits. Veenendaal maakte bij een 9-0 stand de 'eretreffer' van Vitesse. Deze goal werd door het melige Ajax-publiek met applaus begroet. Trainer Stefan Kovacs: 'Mijn selectie is in alle opzichten zeer volwassen en professioneel geworden.' Weddenschap De moeder aller wedstrijden om des keizers baard vond een klein jaar eerder plaats, nadat Ajax de Europa Cup had gewonnen. Op 6 juni 1971 speelden Go Ahead en Ajax een gedenkwaardige wedstrijd in de Adelaarshorst. Ajax ver loor met 4-1, maar Heinz Stuy hield in dat duel toch echt de nul vast. Maar dat was niet bijzonder moeilijk, want de doelman speelde dat duel met rugnummer zes in de voorhoede. Een gevolg van een weddenschap tussen Stuy en trainer Rinus Michels, die zijn oorsprong vond, anderhalve week eerder, na afloop van Ajax - Feyenoord. Ajax verloor die wedstrijd, met als inzet min of meer het landskampioenschap, met 3-1. Stuy zag gedurende de wedstrijd steeds meer Feyenoorders alléén op hem afkomen. Met het oog op de een week later te spelen Europa- Cupfinale tegen Panathinaikos drukte trainer Michels na afloop Stuy op het hart om niet, zoals tegen Feyenoord, al te vroeg zijn doel uit te stormen. Dat zou te risicovol zijn. Stuy werd vooral opgedragen om zijn verdedigers op hun plaats te houden. Michels beloofde Stuy dat de keeper, mocht hij in zijn taak slagen en géén doelpunt incasseren van de Grieken, in de laatste competitiewedstrijd als veldspeler mocht fungeren. Zo gezegd, zo gedaan. Ajax won de finale op Wembley met 2-0 en Stuy verscheen in het Go Ahead- stadion als spits in het veld. Toch ging dat niet van harte. Stuy: 'Ik wilde gewoon als keeper die wedstrijd spelen, maar Michels zette door. We hadden een aantal geblesseerde spelers en Michels vroeg of ik wilde meevoetbal- len. Dat zou schelen, want dan konden we in ieder geval reservekeeper Sies Wever in de goal opstellen.' Go Ahead - Ajax werd een wedstrijd om niet snel te vergeten. Het gekrakeel begon bij Go Ahead-trainer Barry Hughes, die zich door de fantasie opstelling van Ajax niet serieus ge nomen voelde. 'Dit kun je niet maken. Dit is belachelijk. Tegenover je tegen stander en tegenover het publiek. Er zaten hier toch 24.000 mensen en dan ben je verplicht iets te laten zien. Ajax heeft zich belachelijk gemaakt.' Stuy ontpopte zich als veldspeler als een zwaargewicht, zoals Wim Suurbier, normaal verdediger, maar nu ook al in een offensieve rol spelend, moest onder vinden. Nadat een strafschop van Gerrie Mühren tegen de paal belandde, stormden Suurbier en Stuy beiden op de terugspringende bal af, waarbij Stuy bovenop Suurbier viel. De gevol gen waren niet onaanzienlijk: Suurbier liep een zware meniscusblessure op, die hem vier maanden uit het elftal hield. Stuy liep door zijn optreden als veldspeler ook nog een persoonlijke triomf mis. Stuy: 'Ik had de minst gepasseerde doelman van Nederland kunnen worden, maar aangezien ik nu één wedstrijd minder in de goal had gestaan dan mijn concurrenten, viel mijn eerste plaats weg.' In deze (heerlijk) potsierlijke wedstrijd stopte Sies Wever ook nog een straf schop en had Ajax slechts één reserve speler op de bank, Velibor Vasovic. De Joegoslaaf had met de Europa- Cupfinale afscheid genomen, maar moest nu vanwege het afhaken van Suurbier het laatste kwartier toch nog de wei in. De reserves waren hierna op. Hughes: 'De winnaar van de Europa Cup heeft hier getoond dat het geen reserves heeft.' Rinus Michels was zich van geen kwaad bewust: 'Voor ons was het seizoen woensdagavond afgelopen toen we de Cup pakten. Deze wedstrijd bestond in feite niet meer.' Een mooier compliment kan een wedstrijd om des keizers baard niet krijgen. Minder geinig: Suurbier botst met Stuy en is vier maanden uit de roulatie. juni 2005 57

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 57