Nicosia De laatste groepswedstrijd in de Champions League was er in 1994 een voor de statistieken. Tarik Oulida greep zijn kans en scoorde tegen AEK Athene beide doelpunten. zoals een Gelderse supportersvereniging op 8 mei 1977 in de Meer deed ter ere van het de week ervoor behaalde lands kampioenschap. Compleet met hoge hoeden groepeerden de Ajacieden zich rond de lekkernij, waarna men tegen Roda JC met 2-1 verloor. Trainer Ivic toonde begrip voor zijn spelers: 'Sorry voor de toeschouwers, maar ik kan het begrijpen. Iedereen is tevreden en dan neem je automatisch wat gas terug. Maar dit Ajax heeft nog steeds honderd procent inzet van alle spelers nodig om tot een goede prestatie te komen.' Individuele belangen kunnen een team wel nog inspireren tot enige actie. Op 2 april 1978 won Ajax met 3-2 bij landskampioen PSV (ook al lekker), maar wat nog meer voldoening schonk waren de drie treffers van Ruud Geels waarmee hij voor het vierde achter eenvolgende jaar zijn bekroning tot topscorer van Nederland veilig stelde; een vergelijkbaar scenerio (alle ballen op de spits!) zorgde in 1984 op de laatste speeldag ook al voor vuurwerk, toen het met Marco van Basten tegen DS '79 7-2 werd. Toch dient de lezer(es) nu niet de indruk te krijgen dat wedstrijden om des keizers baard vaker wel dan niet om te pruimen zijn. Verre van dat zelfs, maar over doodsaaie potjes zoals tegen VW in 1992, of erbarmelijke verliespartijen zoals tegen Willem II (2-1, 1994), PSV (4-0, 1985), Sparta (5-2, 1984 en 3-1, 1986), FC Twente (2-1, 1987) valt niet méér te schrijven dan dat de inzet c.q. inspiratie vrijwel volledig ontbrak. Voor de Europa Cup speelde Ajax niet vaak om des keizers baard; aanvanke lijk omdat dat in een knock-outsysteem nou eenmaal vrijwel niet mogelijk is, maar ook naderhand in de groepswed strijden van de Champions League speelde Ajax tot aan het einde een serieuze rol. Alleen de wedstrijd tegen AEK Athene op 7 december 1994 was onbelangrijk. Ajax was al groepswin naar, maar in de jacht naar Europees succes duldde Ajax geen verslapping; met Tarik Oulida als uitblinker versloeg men de Grieken met 2-0. Eén wedstrijd in de Europese historie komt nadrukkelijk in aanmerking voor het predikaat 'om des keizers baard': Omonia Nicosia - Ajax van 7 november 1979. Ajax had immers de thuiswed strijd al met 10-0 gewonnen. De schan de van de 4-0 nederlaag in de return is al eerder besproken in dit blad (april 2000; eendagsvlieg René Kraay hield aan zijn enige wedstrijd in Ajax 1 een boete van vijfhonderd gulden over), maar mag hier niet onvermeld blijven. Een andere discutabele wedstrijd om des keizers baard (is het er nou wel een of niet?) was de uitwedstrijd tegen FC Utrecht op 14 mei 2000. Aan het einde van een lamlendig seizoen snakte Ajax naar vakantie. De 3-1 nederlaag in de Domstad was even ergerlijk als voorspelbaar (het zou nergens meer om gaan), maar door het vele puntverlies van de ploegen boven Ajax op de rang lijst, had een zege zelfs nog tot de voor ronde van de Champions League geleid. Ook in 1988 was de sfeer aan het eind van het seizoen niet best. Aangezien Hans van Breukelen voorafgaand aan Ajax - PSV in februari door F-siders met honderden eieren was bekogeld, veroor deelde de KNVB Ajax tot het spelen van één thuiswedstrijd zonder publiek (en pers). Op de voorlaatste speeldag van de competitie was het zover. Met alleen bestuursleden van beide 54 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 54