Een ererondje voor Rinus Michels en zijn mannen, waarna Ajax door een 2-0 overwinning op concurrent Feyenoord liet zien dat het de titel volkomen verdiend had (1966). meest eervol gestalte geven in een direct duel met de concurrenten. In het geval van Ajax was dat allereerst Feyenoord. In 1966 stond Ajax - Feyenoord een week na het landskampioenschap van Ajax op het programma. In Rotterdam werden toegangsprijzen onder de verkoopprijs aangeboden, maar in Amsterdam had men nog wel zin in een duel om des keizers baard tegen Feyenoord. Een vol Olympisch Stadion zag Ajax eerst onder leiding van coach Rinus Michels een snelle ereronde lopen en Ajax een sterke eerste helft spelen. Met 2-0 werd Feyenoord verslagen; opvallend was dat Ajax voor deze wedstrijd oude tenues had aangetrok ken, omdat men voorzag dat de shirts de spelers na afloop van het lijf gerukt zouden worden door supporters. Ook in 1995 liet Ajax in een rechtsteeks duel met de Rotterdammers zien wie ook in wedstrijden om des keizers baard de beste was: 0-5. Minder gelukkig tegen Feyenoord was Ajax in 1987; de kersverse Europa-Cup-2-win naar verloor ongelukkig met 3-1. In 1995 droeg Ajax voor het laatst een Europa Cup rond bij een onbelangrijke competitiewedstrijd. Ook werd tegen FC Twente Frank Rijkaard uitgezwaaid. Ajax wilde zijn nummer 4 geen afscheid met een nederlaag aanbieden, zoals een jaar geleden met Pettersson gebeurd was. Om de wedstrijd zo normaal mogelijk te kunnen spelen, werd dan ook vooraf géén ereronde met de cup gelopen. De opzet slaagde. Ajax won in een leuke wedstrijd met 3-1 en Rijkaard kreeg een kwartier voor tijd, nadat hij bijna nog met het hoofd had gescoord, een publiekswissel. Gedurende de rest van de wedstrijd deelde Rijkaard zijn gevoelens met zijn eerder gewisselde vriend Peter van Vossen in de Ajax- kleedkamer. Na het laatste fluitsignaal nam Rijkaard weer plaats op het veld en onderging in de middencirkel, schijnbaar rustig, het knetterende Ajax- vuurwerk om hem heen. Uiteraard waren er weer bloemen en toespraken (waaronder vreemd genoeg ook van FC Twente-aanvoerder Nico Jan Hoogma). Vervolgens was het tijd voor een ereron de, mét de Europa Cup. Opvallend was dat de sfeer in het stadion tijdens en na de wedstrijd ietwat ingetogen was. Er was al genoeg gefeest, de dagen ervoor. 'Ik ben trots op wat ik met dit elftal heb bereikt, maar ik ben blij dat het erop zit,' sprak Rijkaard. 'Het is mooi geweest.' Maar niet alleen de vedetten krijgen aandacht in wedstrijden om des keizers baard. Juist als er niets meer op het spel staat, durft de trainer het aan om reser vespelers op te stellen. Drie Ajacieden speelden in de laatste wedstrijd van het seizoen hun - achteraf gezien - enige wedstrijd in Ajax 1. Deze eendagsvlie gen waren Ton Fens (scorend tegen NAC in 1964), George van Bockel (tegen ADO in 1970) en Kick Seegers (MW, 1975). Het was natuurlijk leuk voor de debutanten, maar hun voor naamste klacht luidde: hun medespelers waren niet meer heel gemotiveerd. En om je spelers te motiveren moet je ze niet voor de wedstrijd een elf meter lang krentenbrood aanbieden, Erg veel lol om een reuzenkrenten- brood, maar Ajax verloor wel met 2-1 van Roda JC (1977). Gelukkig stond er niets meer op het spel. juni 2005 53

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 53