De kat zijn baard? Uitzwaaien op 27 mei 1993 uitgezwaaid. De laatste thuiswedstrijd van het seizoen tegen - daar zijn ze weer - Fortuna Sittard stond puur in het teken van het naar Inter Milaan vertrekkende tweetal, omdat Ajax in de strijd om het kampi oenschap was uitgeschakeld. Bergkamp scoorde met twee van zijn twee handels merken: een lob en een achteloze voet beweging. Dat hij voorafgaande aan die lob hands had gemaakt, zag scheids rechter Ab Schuurmans wel of niet bewust door de vingers. Het was immers feest in de Meer. Johan Cruijff op de schouders van zijn fans bij zijn afscheid, in de rust van Ajax - Fortuna Sittard op 14 mei 1983. de verbintenis met Johan Cruijff niet verlengen, omdat men de blessuregevoe- lige Ajacied niet meer rendabel genoeg achtte, ondanks twee achtereenvolgen de landskampioenschappen. In de laatste thuiswedstrijd tegen Fortuna Sittard (6-5) had Cruijff des ondanks het stadion met magistrale passes en demarrages aan zijn voeten gespeeld. Een stadion dat vanaf het begin van de wedstrijd op Cruijffs hand was. 'Door Harmsen en venoten gaat Ajax naar de kloten' stond verkeerd gespeld, maar daardoor niet minder veelzeggend op een spandoek. De fans scandeerden afkeurende teksten richting de op de eretribune zittende bestuur ders. Uit Vak F renden mensen het veld op om Cruijff en ook de vertrekkende Piet Schrijvers en Soren Lerby onder meer bloemen aan te bieden. Na het fluitsignaal voor de rust namen enkele fans Cruijff op de schouders en droegen hem de catacomben in. Nog tijdens de pauze vertrok hij uit het stadion. En terwijl het bestuur politiebescher ming kreeg, won Ajax deze rumoerige wedstrijd om des keizers baard met 6-5. Wedstrijden die nergens meer om gaan zijn natuurlijk bij uitstek geschikt om spelers uit te wuiven. Marco van Basten sloot zijn Ajax-periode op 31 mei 1987 voor eigen publiek in stijl af. De aan voerder van de Europa-Cup-2-winnaar scoorde tegen PEC Zwolle (5-2) voor slechts negenduizend toeschouwers vier maal. Hij kreeg uiteraard van de inmiddels als trainer in de Meer terug gekeerde Johan Cruijff een publiekswis- sel. Van Basten kreeg bloemen, gooide zijn shirt in de F-side-tribune en werd door Arnold Mühren en Sonny Silooy op de schouders van het veld gedragen. Gelegenheidsspeaker Freek de Jonge verloor in de euforie alle gevoel voor realiteit. '248 doelpunten heeft Van Basten in totaal voor Ajax gemaakt,' riep hij om. In werkelijkheid maakte Van Basten in 172 officiële wedstrijden 153 doelpunten voor Ajax. Van Basten werd na zijn publiekswissel niet door een andere speler vervangen. Niet 'omdat Van Basten nou eenmaal niet te vervangen is', zoals De Jonge beweerde (hoewel daar natuurlijk wel wat voor te zeggen was), maar omdat Ajax zijn twee wissels al had verbruikt. 'Bassie naar AC Milan' zong De Jonge ook nog, maar de spits was inmiddels met ontbloot bovenlijf de catacomben inge stapt. Hij was flink aangedaan. 'Toen ik het veld opkwam en al die spandoeken zag hangen, kreeg ik het even te kwaad.' Van Basten had ook niet in de gaten gehad dat hij door niemand was vervangen. 'Daarvoor had de huldiging me te veel aangegrepen.' Emoties tijdens een wedstrijd om des keizerd baard, ze zijn mogelijk. Wim Jonk en Dennis Bergkamp werden Marco van Basten in de catacomben van de Meer na zijn publiekswissel tegen PEC Zwolle (31 mei 1987). Over de herkomst van de uitdrukking 'om des keizers baard' kan K. ter Laan in het standaardwerk Nederlandse spreekwoorden en gezegden (25ste druk, Het Spectrum, 2003) geen uitsluitsel geven: 'Verklaring tot heden niet gevon den.' Schrijfster dezes vermoedt dat de uitdrukking teruggaat tot de Romeinse tijd, waarin ten overstaan (en ter beoordeling) van de keizer geregeld om iets geduelleerd c.q strijd geleverd werd: een vrouw, een gunst, een bezitting, of het eigen leven. Maar om de baard van de keizer kon men niet spelen, want die zit aan zijn gezicht vast. Er is (dus) niets te winnen of te verliezen. K. ter Laan is een nette man, want de 'volksversie' van spelen om des keizers baard heeft hij niet in zijn boek opgenomen: spelen voor de kat zijn viool. juni 2005 51

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 51