Wie is Roger van Boxtel? Verbaal werden er over en weer heus wel wat onvriendelijkheden uitgewisseld, maar het bleef wel leuk.' Kunt u zich nog herinneren wanneer het geweld zijn intrede deed in de stadions? 'De omslag was voor mij 1974. Ik was zelf niet bij de wedstrijd Feyenoord - Tottenham Hotspur, maar mijn vader wel. Ik zie zijn wit weggetrokken gezicht, toen hij was thuisgekomen, nog goed voor me. Hij zei: "Ik ga nooit meer naar een voetbalwedstrijd." Zijn woor den klonken zo overtuigd en angstig, het was de eerste keer dat we in Nederland met ernstige rellen te maken kregen. Die wedstrijd was een keerpunt in Nederland.' Inmiddels is het 2005 en zijn we aan het fenomeen voetbalgeweld gewend geraakt. Na de laatste escalaties rond de wedstrijd Feyenoord - Ajax in Rotterdam ontstond het plan om supporters van de tegenpartij voortaan te weren. Is dit volgens u een goed idee, of juist een zwaktebod? 'Ik begrijp de gedachte, maar het is armoede. Zo'n debat wil je eigenlijk niet voeren, want supporters van de tegen partij horen er gewoon bij. Actie en reactie in het stadion, dat bevordert in principe de sfeer. Kennelijk slaagt men er niet in om het supportersgeweld in te dammen. Dat debat werd al gevoerd toen ik minister was. Het meest frustre rende vind ik dat het altijd gaat om een stuk of duizend mensen. Dat die balans zo is ontwricht, vind ik heel treurig. Ik denk dat we nog radicaler moeten worden. Vanuit de politiek, maar ook vanuit de clubs. Dus lange stadionver boden instellen én uitvoeren, alsmede snelrecht toepassen. Ik weet dat ik met die uitspraken niet populair word, maar als er veertigduizend mensen in een stadion zitten waarvan er tweeduizend - al dan niet geprovoceerd - de boel moed willig verstoren, dan moet je hard ingrijpen. Dat kan en mag niet worden getolereerd. Het is nu vaak net een ping- pongwedstrijd, want de politiek en de clubs verwijten elkaar nog steeds van alles. Ik zou nog één keer een top ontmoeting arrangeren, desnoods samen een week lang in een hoek, en daarin heel duidelijke afspraken maken. Bij die ontmoeting moeten alleen de verant woordelijken zelf aanwezig zijn. En zij moeten vervolgens niet het werk overlaten aan werkgroepjes en sub werk groepjes, maar zelf met de uitkomsten aan de slag gaan.' Bevlogen supporter 'Een bevlogen supporter, zo kun je mij wel noemen. Ik voelde me als jongen echt Ajacied en was in die zin heel bevlogen. Nu is dat eigenlijk niet anders. Met een schuin oog kijk ik ook altijd nog wel hoe Willem II heeft gespeeld, maar in eerste instantie ben ik geïnteres seerd in de prestaties van Ajax. Dat is mijn club. Ik vind het ook het mooiste shirt. Ieder jaar houd ik mijn hart vast: ze hebben er toch niet te veel frivolitei ten mee uitgehaald? De witte armen en de rode baan in het midden, dat spreekt mij aan. Ik ga niet meer iedere zondag naar het stadion, maar probeer wel alle Europa-Cupwedstrijden mee te maken. Mijn twee zonen zijn inmiddels ook supporter en gaan dan mee. Zij maakten zich dit seizoen weieens zor gen. Gelukkig kan ik ze uitleggen dat er niets aan de hand is. Ajax krijgt altijd wel weer een nieuwe lichting met talent, die de buitenwacht versteld zal doen staan. Het is gewoon een kwestie van geduld. 'Toch heb ik zelf ook nog steeds flink de Naam voluit: Roger Henri Ludovic Maria van Boxtel. Geboren: 8 februari 1954 in Tilburg. Burgelijke staat: Getrouwd en twee zonen, Rutger (18) en Robin (15). 'Mijn zonen spelen bij GJS, de Gorkumse Jonge Spartanen. Zij voetballen allebei op behoorlijk niveau. Ik ga iedere zaterdag kijken, zowel bij de uit- als thuiswedstrijden. Je begrijpt, bij ons aan tafel wordt veel over voetbal gesproken. Mijn vrouw wordt er af en toe gek van.' Zelf gevoetbald bij: RKAVIC, DVH en Overamstel. 'Ik heb zelf vrij fanatiek gevoetbald, maar door een ern stige ziekte aan mijn been heb ik lange tijd geen contactsporten mogen doen. Pas op mijn zeventiende mocht ik weer voetballen. Ik was snel en speelde meestal voorin. Scoren ging me vrij gemakkelijk af, maar ik had niet zoveel techniek. Mijn voetbalhoogtepunt is een bal op de kruising op het Kasteel, tijdens een voorwedstrijd bij Sparta met het Tweede-Kamerteam. Dat geluid was schitterend, mooier dan scoren.' Mooiste voetbalherinnering: 'De wedstrijd Ajax - Celtic. Het werd 3-0, in het Olympisch Stadion, met een weergaloos doelpunt van Piet Keizer. Qua sfeer was dat een geweldige wedstrijd. Dieptepunt was de afscheidswedstrijd van Cruijff, ook daar was ik bij. 0-8 tegen Bayern München, ik begrijp nog steeds niet dat ik die wedstrijd heb uitgezeten.' Favoriete voetballer: 'Piet Keizer, hij paarde luiheid aan genialiteit. Ik genoot meer van hem dan van Johan Cruijff.' Paars of groen? 'Paars, dat waren goede kabinetten.' WD, CDA of PvdA? 'WD. Ik ben meer liberaal ingesteld. Eigenlijk ben ik sociaal-liberaal, dus gewoon D66.' De Rolling Stones of de Beatles? 'De Beatles. Die vind ik muzikaler, hoewel ik ook de Stones geweldig vind. Maar de Beatles hebben meer voor de muziek betekend.' Feyenoord of PSV? 'Ajax.' Roken of drinken? 'Drinken, maar wel met mate.' Wel of geen verplichte inburgeringscursus en voor wie? 'Wel verplicht, maar ook betaalbaar. En om het goed te laten verlopen zou ik het mevrouw Verdonk ook willen aanraden. Of is dat flauw? In alle ernst, ik proef steeds meer de teneur van "eigenlijk ben je ongewenst, tenzij je heel goed presteert". Ik zou zeggen: "In principe mag iedereen hier komen, mits je je aan wetten en regelgeving houdt en je de Nederlandse taal beheerst." Dat is toch een andere benadering.' 46 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 46