Bizarre ontknoping Jong Ajax Na de wedstrijd van Jong Ajax tegen Willem II leek de strijd om de eerste plaats in de Beloftencompetitie beslist. Met nog zeven duels te spelen had den de Amsterdamse talenten negen verliespunten minder dan Jong Feyenoord. Toch bleef het tot de laatste minuut van de laatste wedstrijd en zelfs tien minuten daarna spannend. tekst Joris Zandbergen fotografie Louis van de Vuurst Uit bij Volendam speelde Jong Ajax met 0-0 gelijk. De altijd taaie Volendammers snoepten de lijstaanvoerder opnieuw punten af. Als Jong Ajax een week later Jong ADO Den Haag ontmoet, heeft trainer John van den Brom zijn mannen op scherp gezet. 'De jongens hebben het wel gemerkt de volgende dag op de trai ning, zegt Van den Brom. Jong Ajax wint eindelijk weer eens met overtuigen de cijfers: 4-1. Rachid Tiberkanine maakt de eerste twee doelpunten, Nourdin Boukhari zorgt voor de 3-0, en weer Tiberkanine bepaalt de eindstand op 4-1. Jong Ajax lijkt de zaak weer op de rails te hebben, maar dan krijgt de ploeg een inzinking die bijna fataal wordt. In een slecht duel tegen Jong Heracles Almelo wordt niet gescoord. De bezoekende club viert het gelijkspel als een overwin ning, Ajax verlaat het veld als verliezer, vooral van zichzelf. 'Het was heel slecht,' constateert John Van den Brom na afloop. Moeilijkheden In Heerenveen komen de Amsterdam mers niet verder dan een 1-1 gelijkspel. Al in de openingsfase scoort Nicolae Mitea, na rust komen de Friezen langs zij. 'Zo roep je de moeilijkheden over jezelf af,' concludeert Van den Brom. 'We vergaten de 2-0 en de 3-0 te maken.' Sangoy en Boukhari verzuimen ieder om een honderd-procent-kans af te ronden. En dat is vragen om moeilijkheden tegen een team dat enthousiast en met maxi male inzet speelt. Emanuelson verliest de bal, er ontstaat een rommelige situatie en de Friese spits profiteert daarvan door de bal onder Maarten Stekelenburg door te schuiven. Een behoorlijk afgeslankte selectie van John van den Brom reist dan naar Enschede voor het duel tegen FC Twente. Pierre Tosh en Orville Blankendal, twee zaterdagamateurs, trainen al een tijdje mee, en deze woens dagavond voegt Van den Brom Mark Geestman van de zaterdagamateurs nog aan zijn selectie toe. Ook doet hij een beroep op Robbert Schilder, Milano Koenders, Marijn Sterk en Murat Yildirim uit de A-jeugd. De trainer moet afwijken van het vertrouwde 4-3-3- systeem. 'Ik had geen enkele buitenspe ler tot mijn beschikking, dus moesten we wel met twee spitsen spelen.' Ajax komt in negentig minuten niet echt tot uitgesproken kansen. Ook Twente slaagt er niet in het de Amsterdammers erg moeilijk te maken. 'Maar als je de omstandigheden in aanmerking neemt, dan plaats je dit gelijkspel wel in een ander perspectief,' meent Van den Brom. Geloven Op de Toekomst komt Ajax in de voor laatste wedstrijd van het seizoen twee keer op voorsprong tegen RKC, maar verspeelt die voorsprong beide keren. De thuisploeg komt op fantastische wijze op voorsprong doordat Urby Emanuelson vanaf de middenlijn de bal in het doel schiet. In de tweede helft komen de gasten langszij. Nourdin Boukhari neemt een vrije trap en Emmanuel Boakye kopt de 2-1 binnen met nog acht minuten op de klok. Vlak voor tijd vliegt een inzet over Stekelenburg heen, raakt de onderkant van de lat en draait vervolgens met een raar effect over de achterlijn. De kampi oenskansen van Ajax lijken aan flarden. Met nog één wedstrijd te spelen hebben Ajax en concurrent Feyenoord inmiddels even veel punten, maar de Rotterdammers hebben een veel beter doelsaldo. In de slotwedstrijd tegen Doelpuntenmakers Stanley Aborah en Gaston Sangoy stichten gevaar voor het doel van NAC. NAC lukt het dan toch. 'Ik heb vooraf Fysiotherapeut Peter Hoogland, j j u--j trainer John van den Brom en tegen de jongens gezegd dat ze er altijd teammanager Dick Schoenaker in moeten blijven geloven,' vertelt Van met de kampioensschaal. den Brom. Gaston Sangoy, Emmanuel Boakye en Stanley Aborah tekenen voor 3-0 in het voordeel van Ajax na één helft spelen. NAC dwarsboomt de aspiraties van Jong Ajax om aan het doelsaldo te werken op geen enkele manier. Sahadewsing, De Ridder en Boukhari zorgen ervoor dat het twintig minuten na rust al 6-0 is. Het kan nog. Dan komt echter het bericht dat Feyenoord met 2-0 voor staat. Sangoy en Nicolae Mitea scoren nog, maar de 8-0 lijkt niet vol doende. De Ajacieden lopen teleurge steld naar de dug-out. De wedstrijd in Eindhoven blijkt echter nog niet afge lopen. Tien minuten later volgt met het verheugende bericht dat PSV met 3-2 van Feyenoord gewonnen heeft, de bizarre ontknoping van het seizoen. Jong Ajax is toch kampioen. juni 2005 43

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 43