Historische grond een halfvol stadion, 20.000 toeschou wers, niet slecht voor Deense begrip pen) zagen zij de spits van Ajax vlak voor tijd een grote kans krijgen. Veel indruk maakte dat niet: die spits heette Nikos Machlas en hij had 'hun' Zlatan een kwartier voor tijd vervangen (en Machlas werd ook nog eens ten on rechte teruggefloten voor buitenspel). In een slechte wedstrijd hadden beide teams niet veel indruk kunnen maken. Ajax, met name Zlatan, kreeg voor rust wat kansen, Kopenhagen was na de pauze de betere ploeg. Een doelpunt van Wamberto keurde scheidsrechter Ceferin af wegens buitenspel, een treffer van Roll wegens duwen. De slechte staat van de grasmat wekte geen verbazing, wel de reden waarom: enkele dagen voor de wedstrijd had Mike Tyson er gebokst tegen Brian Nielsen, waarbij het publiek zich op het veld bevond. Achteraf gezien was de wedstrijd in Parken de laatste van Ajax' goede reeks. Binnen een week verloor de ploeg met 5-1 van Heerenveen; en de return tegen Kopenhagen ging in de ArenA sma delijk met 1-0 verloren. Ajax lag uit de UEFA Cup, stortte ook nationaal in en het bestuur ontsloeg eind november Co Adriaanse. Parken was Adriaanses laatste Europese stadion totdat hij dit seizoen met AZ glorieus terugkeerde op de Europese velden. Vijfhonderd Zweden waren naar Kopenhagen gekomen om Zlatan te zien schitteren. Hun landgenoot had de 1 -0 op het hoofd, maar kopte in de handen van doelman Kihlstedt. Fred Grim trad een aantal keer zeer alert op. oktober 2001 in Ajax' programmablad aan de vooravond van de return in de tweede ronde van het UEFA- Cuptoernooi, in Amsterdam. Twee weken eerder had Tobiasen op de tribu nes van Parken gezeten om de eerste ontmoeting tussen beide teams te aanschouwen. Zowel FC Kopenhagen als Ajax was in augustus uitgeschakeld in de voorronden van de Champions League, door respectievelijk Lazio Roma en Celtic. In Amsterdam lag trainer Co Adriaanse - vooral van de kant van de media - onder vuur, maar de sportieve resultaten na Celtic gaven vooralsnog weinig reden tot ongerustheid. Apollon Limassol was niet mooi maar wel eenvoudig uitgeschakeld in de UEFA Cup en na een 1-1 tegen Roda JC in de openingswedstrijd van het seizoen won Ajax tot aan de uitwedstrijd tegen FC Kopenhagen zeven keer op rij. Het treffen met de Denen zag men in Amsterdam vol vertrouwen tegemoet. Vlak voor het duel in Parken kwam er echter vervelend nieuws vermomd als jaarcijfers: Ajax had het afgelopen boekjaar afgesloten met een verlies van 8,2 miljoen euro. Een belangrijke reden hiervoor was het enorme aantal van 58 spelers die onder contract stonden, waarvan dertien uitgeleend (onder anderen Aron Winter aan Sparta en Christopher Kanu en Richard Witschge aan Alavés). De achtereenvolgende trainers Morten Olsen, Jan Wouters en Co Adriaanse hadden veel te flink ingekocht. In de aanloop naar het eerste treffen met FC Kopenhagen ging de aandacht in de media daarom vooral uit naar Ajax' financiën. In nota bene Zweden verheugden zich wel heel wat mensen op de wedstrijd FC Kopenhagen - Ajax. Maar liefst vijfhonderd Zweden waren afgereisd naar het buurland om hun landgenoot Zlatan aan het werk te zien bij Ajax. Onder die Zweedse fans de voltallige selectie van Zlatans vorige club, Malmö FF. In het halflege stadion (de thuisclub rept in zo'n situatie van juni 2005 37

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 37