Historische grond Nepclub Jaarcijfers Met deze historie had men begin jaren negentig weinig meer op. Beide clubs waren wat weggezakt en het voetbal in de Deense hoofdstad moest een nieuwe prikkel krijgen. Door de samenvoeging van KB en B 1903 in een nieuw stadion hoopte men dat te bereiken. Parken is ontworpen door de Anderson Arkitekfirma, die op de proppen kwam met vier onafhankelijke tribunes dicht bij het veld. In de hoeken bouwde men kantoren die even hoog zijn als de bovenste rand van de tribune-plaatsen. De kantoorruimtes lopen aan de buiten rand van het stadion door, ter hoogte van de onderste tribunes. Van daaruit zijn de opgangen naar de tweede ringen van het even knusse als imposante stadion. De slagroom op de taart wordt gevormd door het verschuifbare dak, dat in 2001 aangebracht werd. Binnen dertig minuten is de voetbalpiste omge toverd in een indoorarena, waarin 50.000 mensen een plaatsje kunnen vin den. Een voorlopig hoogtepunt in de historie van Parken vormt het Eurovisie Songfestival van 2001, dat er voor 35.000 toeschouwers plaatsvond, een record in de historie van het muziek- gebeuren. Aangezien winnaars van songfestivals doorgaans meteen verge ten (behoren te) worden, frissen we het geheugen van de lezer(es) even op. Het Estlandse gezelschap Tanel Padar, Dave Benton 2XL won met de kraker Everybody in Parken het festival. Een verschuifbaar dak, indoorevene- menten, een korte geschiedenis, de parallellen met de ArenA zijn duidelijk. Om het nog stelliger te maken: ook Parken kampt met een 'kwetsbare' grasmat. Die leverde vanaf de opening in 1992 - het nationale elftal van Denemarken was nét Europees kampi oen geworden - grote problemen op: het gras wilde niet groeien. De net opge richte fusieclub FC Kopenhagen kende daardoor de slechtst mogelijke start: het moest voor zijn wedstrijden uitwijken naar het nabijgelegen Osterbro-stadion- netje van B 93. Sinds 1998 is FC Kopenhagen eigenaar van het stadion Parken. De Parken Sport en Entertainment A/S, zoals het stadion c.q. het bedrijf volledig heet, staat genoteerd aan de beurs van Kopenhagen. Geld verdienen luidde en luidt het belangrijkste motto, en de aandeelhouders kunnen derhalve plaatsnemen op een tribunevak met de naam Coca Cola-tribune. Hoewel de sportieve resultaten aan vaardbaar zijn (met vier landskampi oenschappen en drie maal de winst van de Deense beker), wil het met de liefde van de supporters voor FC Kopenhagen niet vlotten. Oud-Ajacied Ole Tobiasen tekende er in 1992 zijn eerste prof contract. 'Clubliefde bestond er niet. FC Kopenhagen werd gezien als een nepclub. De faciliteiten in Parken zijn perfect, het is het mooiste en grootste stadion van Denemarken, maar iedere thuiswedstrijd zitten er maximaal vijf tienduizend toeschouwers. Dan lijken de tribunes behoorlijk leeg en dat komt de sfeer niet ten goede. Alleen als FC Kopenhagen thuis speelt tegen Brondby zit het tjokvol. Zelf was ik in eerste instantie ook geen fan van FC Kopenhagen. Brondby vond ik een veel mooiere ploeg. De laatste jaren is de stemming rond de ploeg beter geworden.' Tobiasen sprak deze woorden eind boven: Parken is tegelijkertijd knus en imposant. onder: Het Deense publiek gaat uit zijn dak tijdens het in 2001 in Parken gehouden Eurovisie Songfestival. juni 2005 35

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 35