Museumstukken Geen excuses meer Het Ajax Museum waarin Ajax liet zien hoe lucky je kunt zijn, was wel de Champions- Leaguefinale in 1995, dit jaar precies tien jaar geleden. In Wenen speelde een jong en relatief onervaren Ajax vol overgave tegen het veel sterker geachte en in elk geval meer door de wol geverf de AC Milan. Met acht Europa- Cupfinales in hun achterzak, tegen Ajax maar vier, waren de Italianen huizen hoog favoriet. In de poulewedstrijden, eerder in het seizoen, had Ajax hen wel iswaar beide malen met 2-0 verslagen, maar daar waren excuses voor. In het eerste duel, in Amsterdam, waren de Italianen nog nauwelijks hersteld van een slopend toernooi in Amerika, om het officieuze wereldkampioenschap voor clubs. En het tweede duel mochten de Milanezen voor straf niet thuis spe len. Omdat een van hun supporters in de poulewedstrijd tegen Casino Salzburg een fles had gegooid naar de Oostenrijkse doelman Konrad, moest AC Milan de twee resterende thuiswed strijden op minstens driehonderd kilo meter afstand van Milaan spelen. Dat werd Triëst, helemaal in het noorden, en niet al te veel supporters reisden mee. Toen vervolgens Litmanen vrijwel direct na de aftrap al de 1-0 scoorde, zonk de moed de Italianen in de schoenen. Frank Rijkaard speelde die wedstrijd trouwens fenomenaal en het was geen De gesigneerde wedstrijdbal van de Champions-Leaguefinale. wonder dat de ex-Milanees na het eind signaal ook van de paar meergereisde Italiaanse fans een staande ovatie kreeg. In het Ernst Happel Stadion in Wenen waren er op de 24ste mei geen excuses meer; nu kwam het erop aan. Het was een wedstrijd die meer spannend was dan kwalitatief hoogstaand, maar de apotheose was weergaloos. Trainer Louis van Gaal wisselde diep in de tweede helft de tegenvallende Jari Litmanen en Clarence Seedorf voor Nwankwo Kanu en Patrick Kluivert. De dubbele wissel van Van Gaal bleek een gouden greep want Patrick Kluivert maakte vier minuten voor tijd het enige en beslissende doelpunt. Op aangeven van een de hele wedstrijd al magistraal spelende Frank Rijkaard punterde de jonge Amsterdammer de bal direct langs keeper Rossi. Vervolgens was Ajax slim genoeg om de voorsprong ook vast te houden en de vierde Europa Cup 1 kon mee naar Amsterdam geno men worden. Van deze legendarische wedstrijd zijn een paar opmerkelijke herinneringen in het Ajax Museum terechtgekomen. Allereerst is daar de officiële wedstrijd bal. Samen met zijn broer was Ajax-fan Vincent Ohrlichs naar Wenen gekomen en omdat hij lichamelijk gehandicapt is, kreeg hij met zijn rolstoel een specia le plek langs de zijlijn. Toen scheids rechter Ion Craciunescu voor de laatste maal blies, kreeg Vincent pardoes de bal door een van de spelers in zijn han den gedrukt. Hij bewaarde de bal onder zijn trui en kreeg later nog de kans hem te laten signeren door een groot aantal Ajax-spelers. Toen hij twee jaar later hoorde dat er een museum voor Ajax kwam, was de beslissing genomen: de bal hoorde daar thuis! Ook de officiële wedstrijd vaan prijkt in het museum. Vroeger ging die meestal 'verloren' omdat aanvoer- 'm ders de uitgewisselde vaan tjes min of meer als een per soonlijk geschenk beschouw den. Pas midden jaren negentig hebben de Ajax-leden Wim Schoevaart en André Kraan er een regel van gemaakt dat de officiële vanen in het archief terechtkomen. En dus is ook het vaantje van deze wedstrijd in het museum te bewonderen. En dan is er natuurlijk de Europa Cup. In het museum staan er daarvan nu vier, naast twee Wereld Bekers, een Europa Cup 2 en een UEFA Cup. En van de wedstrijd tegen AC Milan zijn er nog verschillende foto's en video beelden te zien. Redenen genoeg om eens zelf in Amsterdam te gaan kijken hoe je wél een belangrijke wedstrijd succesvol moet afronden! De officiële wedstrijd vaan, geschon ken door Milan A.C. aan 'F.C. Ajax'. Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de ArenA en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spel letjes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de twee uur durende World of Ajax Tour bedraagt €9,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen €8,00 p.p. De starter-tour (1 uur, reserveren niet nodig) kost €8,00 p.p. en €7,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+-pas- houders. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor groepen kan ook een speurtocht door stadion en museum georganiseerd worden. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111336. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartverkoop lopen via de supportersbalie in de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt €3,50. Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wedstrijden op zondag); 1 okt-31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koopzondagen (niet tijdens wedstrijden op zondag). Openingstijden ArenA-tours: dagelijks 10.00-17.00 (op wedstrijddagen geldt een aangepast programma). juni 2005 33

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 33