'Ooit naast Cruijff in de kleedkamer gezeten' Mijn Ajax De supporter aan het woord tekst Joris Zandbergen De media van Ajax (www.ajax.nl, Ajax Kick Off, Ajax Magazine) zullen volgend seizoen op regelmatige basis ruimte maken in hun kolommen om de Ajax-supporter aan het woord te laten. In de laatste aflever ing van Ajax Magazine van deze jaargang geven we vast een voorproefje, waarin Gerard Crama uit Velserbroek vertelt wat Ajax voor hem betekent. Fan van Ajax sinds: '1964. Vanaf mijn tiende jaar onge veer. Mijn vader heeft me voor het eerst meegenomen. Hij werkte in een ziekenhuis in Heemskerk en daar werkte ook dokter John Rolink, de clubarts van Ajax. Die heeft eens geregeld dat we in de kleedkamer van Ajax mochten komen. Ik heb naast Johan Cruijff gezeten, maar dat deed me toen eer lijk gezegd niet zo veel. Later natuurlijk wel, maar wie was Cruijff in 1964? Zo heel bekend was hij nog niet. We zagen de wedstrijden toen vanaf de eretribune, wat ook nog gewoon houten banken waren.' Met wie kijk je naar Ajax-wedstrij- den 'Met mijn zoon Niels. Die heeft ook een seizoenkaart, waar hij als zeven tienjarige student hard voor moet werken om hem te kunnen betalen. Ik heb tegen hem gezegd: ga er maar voor werken, dat heb ik vroeger ook gedaan. Als we samen naar Ajax gaan is het heel gezellig, we maken er echt een dagje uit van. We zitten in vak 405, naast de perstribune. Goede plaatsen. Je hebt in de hele ArenA trouwens goed zicht op het veld, want we hebben ook een tijdje naast het uitvak gezeten en dat was ook best goed. Maar hier is het wel iets beter, we zitten ter hoogte van de middenlijn. Het was even wen nen, de ArenA, maar het wordt er steeds gezelliger. De aankleding is verbeterd. Het haalt het natuurlijk niet bij de Meer, dat vindt iedereen die daar geweest is. Maar wil je meedoen in Europa, dan is de ArenA een goede zet. Er zitten toch elke keer bijna vijftigduizend men sen.' Mooiste Ajax-moment: 'Het winnen van de eerste Europa Cup 1, in Londen. Ik was erbij en wat me het meeste bijgebleven is, is de gemoedelijke sfeer die er heerste tussen de supporters onderling. We in mijn werk als accountmanager lagen samen met de Grieken van bij een farmaceutisch bedrijf kom ik Panathinaikos in de fontein, tot veel Ajacieden tegen. Dus bespre- ongenoegen overigens van de ken we eerst de wedstrijden van Bobby's, maar ja, als je zeventien Ajax als de werkdag begint. Er zit- bent doe je weieens gek. Het was ten ook veel klanten van ons in het een waanzinnige ervaring, de eerste stadion. Ik ga nog steeds met pie keer het winnen van die Cup. Toen zier naar het stadion. Bij thuiswed- we in 1995 weer wonnen, was ik strijden valt het ook wel mee met de thuis en heb ik met familie, vrienden rottigheid. Er wordt hoogstens wat en buren gekeken. Toen dacht ik geroepen en daar doe ik niet aan wel even terug aan die keer in mee. De overlast wordt ook maar Londen.' veroorzaakt door een klein groepje, de meeste supporters zitten rustig te Mooiste Ajax-doelpunt: kijken. Ik zit daar voor het spel. Als 'De goal van Johan Cruijff bij zijn we niet winnen, gaat het leven ook rentree tegen Haarlem.' verder en proberen we het de vol gende keer weer. Natuurlijk, het Favoriete speler van Ajax op dit Amsterdamse publiek is kritisch; de moment: mensen komen vaak even controle- 'Maxwell. Ook van Niels is hij de ren of er goed gevoetbald wordt, favoriet. We hopen dat hij nog lang Het Ajax-publiek eist goed voetbal, bij Ajax blijft. Maxwell speelt puur het liefst gepaard met winst. Ik kom op techniek. En ook in de omgang ook naar het stadion voor het is hij goed, dat kan je helaas niet mooie voetbal. Of Ajax erin slaagt van iedereen zeggen. Hij ligt goed dat te laten zien is per seizoen bij iedereen, maar de voetbalkwa- wisselend. liteiten staan natuurlijk voorop en 'De laatste tijd is er weer de discus- voetballen kan Maxwell als geen sie over het logo. Het oude logo is ander.' veel mooier. Ik begrijp dat men nadenkt over het wijzigen ervan, Favoriete speler uit Ajax-historie: maar ze moeten gewoon het oude 'Johan! Mijn echtgenote is het ove- logo gebruiken. Dat is goed voor de rigens niet met me eens, die kiest herkenbaarheid, voor Marco van Basten. Ik heb 'Ik ben blij met de komst van Cruijff zien komen en heb hem Danny Blind als trainer. Hij is een altijd gevolgd.' echte Ajacied, een echte clubman. Blind is een rustige en stabiele man Favoriete club naast Ajax: met een goede uitstraling. 'FC Barcelona. Ik ben daar gaan Ik ben een tevreden Ajax-supporter. kijken toen Cruijff er speelde. Ajax Ups en downs horen bij sport en en Barcelona lijken op elkaar, ze dus ook bij Ajax maar ik bekijk het spelen allebei mooi voetbal en ze van de positieve kant. Nederland is hebben natuurlijk veel dezelfde spe- een klein land en de beste voetbal lers en trainers gehad.' Iers komen altijd bij Ajax vandaan. Daar mogen we trots op zijn. Ik ben Ajax is voor mij: dan ook van plan om nog lang bij 'Echt een deel van mijn leven. Ook Ajax te komen.' juni 2005 31

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 31