Komen en gaan Vos preekt de passie De aftrap Blind vertrouwen Nu het seizoen zijn apotheose nadert, volgen de berichten over aangeboden en opgezegde contracten elkaar snel op. Ajax is druk bezig de selectie voor het volgende seizoen in te richten. tekst Klaas Vos Ik geef onmiddellijk toe: de kop is een Telegraaf-kop. Maar deze kop geeft wel de kern weer van mijn gevoel omtrent de aanstelling van Danny Blind als hoofdcoach. Alle vertouwen dus. Al veel langer was ik van mijn mening dat Blind de juiste man op de juiste plaats zou zijn. Nattevingerwerk? Voor een deel is dat altijd het geval. De praktijk kan altijd anders zijn dan de veronderstelling. In Koeman zag ik het ook zitten, maar dat is me gaandeweg steeds meer gaan tegengevallen. Wat daarvan dan ook de oorzaak is. Zo'n insider en kenner ben ik niet. Toch denk ik dat we met Blind een echt Ajax-denkende coach in huis hebben. Al weer zo'n tien jaar geleden schreef ik een column over Blind met als titel 'Beter dan Baresi'. Baresi was toch iemand: de grootvorst achterin bij AC Milan. Maar ik vond Blind beter. Vanwege zijn coaching - vaak non-verbaal - in het veld; zijn vermogen een wedstrijd te kantelen; zijn toegevoegde waarde als verdediger in de aanval; zijn kwaliteiten een wedstrijd te kunnen lezen en tot op hoge leeftijd tempo te kunnen spelen. Johan Crijff haalde hem als ogenschijnlijk eenvoudige back weg bij Sparta, zoals hij ook tot verbazing van velen - inclusief kenners - Jan Wouters naar Amsterdam vroeg te komen. Onder Louis van Gaal maakte Blind een rijping door van 'ruwe diamant tot geslepen briljant' (Stefén Kovacs over wat hij met het Ajax van Rinus Michels van plan was te gaan doen), met als bekroning die huiveringwekkende, ijzig kalm genomen beslissende strafschop in Tokio in de strijd om de Wereld Beker. Die ontwikkeling van eenvoudige Sparta-back tot 'beter dan Baresi' moet hemzelf ook enorm geschoold hebben. Als speler werd hij al een coach. Danny werd ook een Ajacied, in hart en nieren, van top tot teen. Het werd zijn biotoop, het water waarin een vis zichzelf kan zijn. Zoals ook gebeurde met Jari Litmanen, die mijns inziens ook ooit weer terug zal komen om Ajax in een andere hoedanigheid te versterken. Als coach van de A1 heeft Blind in mijn ogen laten zien dat hij spelers beter kan maken en als hoofd jeugdopleiding wist hij waar de belangen van onze club liggen en toonde hij zich een man met visie en standvastigheid. Het is een uitbundige lofzang. Voorbarig? De tijd zal het leren. In een tijd waarin spelers - op enkele uitzonderingen na - nauwelijks nog ciubliefde kennen en sneller geneigd zijn voor het grote geld te kiezen en vroegtijdig weg te gaan, denk ik dat de continuïteit meer bij de trainer gevonden moet worden. Laat die maar langer blijven: zie Foppe de Haan bij Heerenveen; Ferguson bij Manchester United. Ik hoop en denk dat dat met Blind ook mogelijk is. Met velen ben ik van mening dat hij op een ongelukkig moment het roer heeft overgenomen. Waarom dat moest: met die velen tast ik in het duister. Maar het is gebeurd. Maar laten we ons a.u.b. - excusez Ie mot - niet blind staren op de resultaten in deze competitie onder zijn leiding. Jawel, er zijn nu alweer morrende geluiden te horen. Bij sommigen is het nooit goed en deugt het nooit. Bestuur, leden, supporters, sponsors: de rug recht en vertrouwen! Blind, ja!!! Het zal niemand zijn ontgaan dat er behalve voetballers ook ondersteunend personeel nodig is, en dat daar, door omstandigheden, gaten zijn gevallen. Vanzelfsprekend wordt overal aan ge werkt. Zo is het contract van Fred Grim met twee jaar verlengd, tot 2008. Grim is keeperstrainer bij Ajax 1. Als het een beetje meezit, kan Grim ook nog een extra jaar van zijn pupil Hans Vonk ge nieten. Samen met vier andere spelers heeft Ajax Vonk een contractverlenging voor een jaar voorgelegd: Etienne Esajas, Robin Muller van Moppes en Henrik en Niklas Moisander. Een handtekening is wel al gescoord bij Rasmus Lindgren. Ajax heeft het contract, dat eind dit seizoen afliep, van de twintigjarige middenvelder met twee jaar verlengd. De Zweed maakte dit sei zoen zijn debuut in Ajax 1. Een aantal jeugdspelers werd vastgelegd. Robbert Schilder, de aanvoerder van de Al, heeft zich voor twee jaar aan Ajax gebonden. 'Mijn rechterbeen is wel een verbeterpuntje,' geeft de Amstelvener met gevoel voor understatement toe. Hij is stijf links. Jasper Kok (19), Cees Keizer (19) en Michael Timisela (18) bereikten overeen stemming over tweejarige contracten. Deze drie spelers zijn allen afkomstig uit de jeugdopleiding van Ajax. Ook de twintigjarige Jerghinio Sahade- wsing tekende voor twee jaar. 'Ik heb een goede individuele actie, goed inzicht, goed overzicht en ik kan iemand vrij voor het doel zetten,' zegt de Amsterdammer over zijn eigen kwaliteiten, waardoor de vraag zich opdringt wat je dan allemaal wel niet moet kunnen voor een driejarig Robbert Schilder, de aanvoerder van de A1heeft zich voor gebonden. contract. Voor het antwoord moeten we kennelijk naar Vurnon Anita gaan kij ken, die nu nog in de BI speelt. Op de dag dat hij zestien werd, tekende hij na melijk een driejarig contract. Half april bereikte Ajax Pyunik FC overeenstem ming over de overgang van Edgar Manucharyan. De Armeense aanvaller ondertekende een driejarig contract, dat ingaat op 1 juli 2005. Manucharyan liep in december 2004 stage in Amsterdam. De aanvaller speelde op 14 december mee in het vriendschappelijke duel tegen FC Barcelona. In die wedstrijd viel de Armeniër na veertien minuten uit met een zware voetblessure, waardoor de stage moest worden beëindigd. Manucharyan (18), die uitkomt voor de Armeense kam pioen Pyunik FC en voor het Armeense nationale elftal, bleef in Amsterdam om te revalideren en is ondertussen hersteld van die blessure. Manucharyan zal zich in juli 2005 voegen bij de selectie wan neer Ajax begint met de voorbereiding op het seizoen 2005-2006. Het was niet voor iedereen feest. Er moesten ook spelers afvallen. Keeper Robert Zwinkels, de Braziliaan Filipe Kasmirski, de Argentijnen Sebastian Rusculleda en Gaston Sangoy, en de Volendammer Ruud Kras van Jong Ajax gaan de club aan het einde van het seizoen verlaten. En ook Yannis Anastasiou kwam, na iets meer dan een jaar, niet in aanmerking voor contract verlenging. Anastasiou kwam over van Roda JC nadat Ajax met een serieus spit- sen-probleem was geconfronteerd door de blessures van Wesley Sonck en Zlatan Ibrahimovic. De verhuurde Ajacieden Cedric van der Gun en Pius Ikedia krijgen geen nieuw contract. Dat het contract van Abubakari Yakubu ook niet zou worden ver lengd, was al bekend. Nog niet duidelijk was of de dit seizoen aan Vitesse ver huurde speler ook defini tief door die club zou kunnen worden overgeno men. Maar na enthousi aste inzamelingsacties van de Arnhemse supporters kon de Ghanees voor drie jaar worden vastgelegd twee jaar aan Ajax 7. door Vitesse. mei 2005 9

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 9