eindspel Bericht uit Duitsland Jari in Rostock-land Ben ik vrij onverveerd nog even en hij krijgt waar hij vier jaar eerder eigenlijk al recht op had in het eindspel van een wk de plek onder de lat tegen oostenrijk en de duitsers ging het al van een leien dak vandaag tegen de azzurri gaat het senza dubbio van hetzelfde laken een pak alleen goed opletten nu bij die lange diepe bal waarmee roberto bettega iets lijkt te gaan proberen o gelukkig niets aan de hand ernie brandts gaat met hem mee die zal het dreigende gevaar vast wel kunnen keren tekst David Endt 'Toen Jari Litmanen om 18.00 uur het stadion verliet, waren zijn collega's al lang naar huis.' Ha, feest der herkenning! Deze tekst, die werd geplukt van de website van FC Hansa Rostock, had in de voor bije vijftien jaar ook geschreven kunnen worden, ergo werd ook geschreven in Finland, Nederland, Spanje en Engeland. Overal waar hij voetbalt onderscheidt Jari zich in zijn extreme professionaliteit. Voor hem is de hele dag voetbaldag. Als eerste op de club, als laatste weer weg. Nu dus opnieuw. Bij FC Hansa Rostock, be woner van het Ostseestadion, in Rostock, een flinke stad in het oosten van Duitsland dat nog steeds maar moeilijk van het etiket 'Oost-Duitsland' afkomt. De kleuren staan hem voortreffelijk. Helder blauw en wit, dat zijn ook de kleuren van zijn Finland. Wie weet hielpen die uiterlijkheden mee om aan het eind van het kalenderjaar 2004 zijn clubkeuze te be palen. Nadat het Finse seizoen was afgelopen was er ruim de tijd om uit te zien naar een andere club. Want dat had Jari zich terdege ingeprent: de maanden bij FC Lahti waren een intermezzo. Daarna zou hij nog eens naar een buitenland gaan om zijn voetbaldrang de vrije loop te laten. Dat het geen club met een ronkende naam zou worden, was duidelijk. Daarvoor naderde zijn loopbaan te veel de schemering. Maar het zou wel een club zijn die in een belangrijke competitie speelde. Toch was het hier in den lande een grote verrassing dat Litmanen bij een Duitse degradatiekandidaat zijn emplooi vond. FC Hansa Rostaock. Als je wilt klinkt dat troosteloos. Maar meteen bij zijn presentatie toonde Jari zijn aanstekelijk positivisme. 'Het is waar,' klonk het ferm uit zijn mond, 'ik heb alleen een keer met mijn oude club Reipas tegen degradatie moeten vechten. Toen lukte het overigens. Vervolgens heb ik slechts om titels gestreden. Maar dat maakt voor mijn geen ver schil. Wanneer het lukt om in de Bundesliga te blijven, heeft dat voor mij de waarde van een kampioenschap.' Op het moment van instromen stonden er nog vijftien competitiewedstrijden voor Hansa Rostock op het pro gramma. Genoeg om de degradatiewolken weg te bla zen? In de kleedkamer voelde hij de ogen op zich ge richt. Er was groot respect. Deze man had met het grote Ajax Europa veroverd. En hij voelde hoop. Hoop dat hij richting zal geven aan de moeilijke weg om hoog. Aan de Ostsee woont geen Ajax-filosofie, het gaat om overleven. Jari weet het, accepteert het, past zich aan. Litmanens eerste lijflijke kennismaking met de Bundesliga vond op zaterdag 5 februari plaats, vijftien dagen voor zijn 34ste verjaardag. Het Ostseestadion was uitverkocht, de shirts met de naam 'Litmanen' op de rug vlogen over de toonbanken van de Fanshop, ie dereen wilde het door trainer Jörg Berger beloofde nieuwe elan van Hansa Rostock tegen hoogvlieger Schalke 04 meemaken. Het werd een wreed memora bele middag waar bij voorbaat alle ogen gericht waren op Litmanen. Hansa Rostock kwam met 1 -0 achter en knokte zich naar een 2-1 voorsprong. Litmanen holde mee, stak zijn passes, trachtte 'voetbal' te implanteren in het blauw-witte elftal. Er gebeurde van alles rondom hem. In Rostock-land is alles anders. De Zweedse aan valler Marcus Allback liet zich gaan, duwde en sloeg een tegenstander en benadeelde op afgrijselijke wijze zijn team. Maar Rostock hield stand. Toegevoegde tijd drie minuten. De drie minuten waren dik voorbij. Nog werd er gespeeld. De scheidsrechter vond een alibi om door te laten spelen. Omdat Rostock Oost-Duits is? De Hansanertans hebben geleerd te geloven in derge lijke complottheorieën. De Schirri bedacht een vrije trap. Chaos in de verdediging van Hansa Rostock en daar lag de gelijkmaker in het net. Er werd niet meer afgetrapt. 'De sfeer in de kleedkamer was alsof we definitief ge degradeerd waren,' vertelt Jari over zijn debuut. 'Ze zaten er helemaal doorheen. Een punt tegen Schalke, dat is op zich niet slecht, maar de manier waarop het gelijkspel tot stand kwam, had het effect van een mokerslag.' Jari merkte dat hij in een totaal andere wereld terecht was gekomen. Geen wereld van zelfbewustzijn en overtuiging maar een van vrees en twijfel. De klap dreunde door, er was een griepepidemie die elf spelers in de ziekenboeg hield, een van de meest ervaren Rostockers werd door de politie ingesloten vanwege vermeende contacten met de mafia, een andere prominent werd dronken in de stad gesignaleerd. Een wondere wereld aan de Oostzee openbaarde zich aan ProfiLitmanen. De volgende wedstrijden wer den verloren maar vanaf de thuiswedstrijd tegen Borussia Mönchengladbach (0-0) ging het beter. In Hannover werd gewonnen en een week later behaalde Hansa Rostock zijn eerste seizoenszege, 3-1 tegen VfL Bochum. Jari had zijn reddingsplan inmiddels al op een rij. Winnen hier, een gelijkspel daar. Rekenen op verlies van een mede-degradatiekandidaat hier, speculeren op eigen winst daar. Zo zou het moeten gaan, het com petitieprogramma zat in zijn hoofd gegrift en elke ve zel van zijn lichaam is erop gericht zijn nieuwe club te helpen, zijn medespelers tot steun te zijn. Een serie overwinningen in maart en op de rand van april zorgde ervoor dat Jari's reddingsscenario intact is. Gaat het wonder geschieden, gaat het onmogelijke mogelijk worden? Het kan. Aan Jari Litmanen zal het niet liggen. Als eerste meldt hij zich in de kleedkamer van het Ostseestadion, als laatste koerst hij naar zijn onderkomen, een hotel met uitzicht op de Oostzee. Een man met een missie: kampioen worden door niet te degraderen. Buenos Aires, 21 Juni 1978 Piet Schrijvers moet bij Nederland - Italië geblesseerd het veld ruimen na een botsing met Ernie Brandts tekst Chris Willemsen vo! Brandts blesseert Schrijvers. mei 2005 63

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 63