Voor Frank Stapleton ging bij Ajax alles fout Eentje! Hoe Marco van Basten te vervangen? Met deze vraag worstelde Ajax al gedurende het seizoen 1986-1987, toen Van Basten er nog actief was. Technisch directeur Johan Cruijff had wel een antwoord, maar Cruijffs wens werd niet gerealiseerd. Uiteindelijk kwam Cruijff met niet één maar twee opvolgers aanzetten: Hennie Meijer en Frank Stapleton. Het werd geen succes, zeker niet in het geval van Stapleton, die Ajax nog voor het eind van het seizoen alweer had verlaten, met slechts één doelpunt op zijn palmares. De spelstijl van Ajax bleek totaal niet te passen bij die van de Ier, die - zo dacht men later - met een sluipende rugblessure naar Amsterdam was gekomen. tekst Marcelle van Hoof Veel geld om een adequate ver vanger aan te trekken was er niet; Van Basten ging voor een bijzonder lage transfersom (2,7 miljoen gulden) naar AC Milan. Cruijff had de spits van Coventry City, Cyrille Regis op het oog, maar Ajax slaagde er niet in om deze transfer te rea liseren, volgens Cruijff omdat Ajax' commercieel directeur de zaak te traag afhandelde. Dit was een van de inciden ten die leidden tot Cruijffs vertrek begin januari 1988. Op advies van linkshalf Arnold Mühren, die met Frank Stapleton bij Manchester United had gespeeld, ver legde Ajax zijn interesse naar de Ierse international, die transfervrij bij Manchester United mocht vertrekken. Tonny Bruins Slot reisde af naar Dublin om Stapleton in actie te zien in de inter land Ierland - Brazilië, maar de spits bleef geblesseerd aan de kant. Uit angst dat er opnieuw een transfer zou misluk ken, besloot Ajax Stapleton dan maar 'ongezien' aan te trekken. Als stand-in voor Stapleton kocht Ajax Hennie Meijer van Roda JC. Eind juni 1987 toonde Stapleton zich in Voetbal International voorzichtig opti mistisch: 'Het is moeilijk om Marco van Basten op te volgen, ik ben een ander type. Ik ben niet zo snel, vroeger was ik zelfs traag, maar bij Arsenal heeft men veel aan mijn snelheid gewerkt. Ik ben altijd sterk in de lucht geweest en als Engelse spits (de Ier noemt zichzelf hier Engels!, MvH) word ik graag in de dek king aangespeeld om te kunnen kaatsen. Ik heb inmiddels begrepen dat Johnny Bosman achter mij gaat spelen om de ballen op te rapen die blijven liggen. Ik zal moeten scoren anders gaat het publiek me met Marco van Basten verge lijken, maar met Arnold Mühren achter me, kan er eigenlijk niets fout gaan. Ik verheug me er nu al op.' Een maand later, midden in de seizoens voorbereiding, sprak Stapleton al andere taal. 'In Engeland zijn er meer rustperio den in de voorbereidingsfase ingebouwd, maar stijf word je toch. Het is overal een periode van doorbijten. Ik moet wel even wennen aan het speltype hier. Het is zo volkomen anders. Ik ben vijftien jaar jaar lang gewend geweest aan het Engelse systeem. Terugvallen, de zaak naar het midden drukken, zodat er opzij ruimte komt. Nu moet ik zo ver mogelijk voorin blijven. Ik moet mijn voetbalgewoonte veranderen. Dat kost moeite. Hoe snel je dat oppikt, hangt volgens mij af van de vraag hoe graag je zoiets wil. En die wil is er, geloof mij maar...' Dundalk Ajax begon aan de competitie met Stapleton in de basis, maar in een ploeg die niet draaide kon de zestigvoudige Ierse international het verschil ook niet maken. Tegen Roda JC miste hij in de eerste helft een enorme kopkans, waarna hij in de rust vervangen werd. In de daar opvolgende wedstrijd, bij het AZ van assistent-trainer Louis van Gaal, liet Cruijff Stapleton de hele wedstrijd staan, maar de Ier miste opnieuw een aantal kansen. Ajax won beide wedstrijden ove rigens nipt. Cruijff nam zijn aankoop in Alkmaar na afloop in bescherming: 'Zulke dingen gebeuren.' Cruijff ergerde zich meer aan het lamlendige spel van Van 't Schip en Witschge. Beide vleugel spelers wisten de eenzame Stapeton bijna niet te bereiken. Die kon zich ook ver schuilen achter de afwezigheid van zijn geblesseerde maatje Mühren, maar de Ier zag het breder: 'Ik moet eerlijk zeggen dat de wedstrijden me toch tegenvallen. Het is zwaar, omdat het type voetbal zo anders is. De ruimte wordt door de tegenstanders veel kleiner gemaakt dan in Engeland. Het klopt inderdaad dat ik nog op het veld sta uit te leggen hoe ik graag aangespeeld wil worden, maar voor mijn teamgenoten is het uiteraard ook een ander verhaal dan in het afge lopen seizoen. Of ik verlang naar de terugkeer van Mühren? Ach, het is altijd fijn met iemand te spelen die weet wat je sterke en zwakke punten zijn. Aan de andere kant: we spelen niet meer in Engeland, dus ik moet sowieso verande ren. Mühren of geen Mühren.' In de daaropvolgende wedstrijden speel de Ajax niet alleen zonder Mühren, maar ook zonder Stapleton. De geldigheids duur van Cruijffs vergoelijkende woor den in Alkmaar bleek gering te zijn, want Stapleton debuteerde voor Ajax in de openingswedstrijd van het sei zoen 1987-1988, op 12 augustus tegen Roda JC (0-1). Ajax speelde met rouwbanden ter nagedachte nis aan erevoorzitter Jaap van Praag, die op 7 augustus na een auto-ongeluk was overleden. Links de latere Ajacied Alfons Groenendijk. mei 2005 59

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 59