Klunzen De interim-trainers Het duo Spitz Kohn - Louis van Gaal op de bank op 25 september 1988, uit bij RKC, waar Eerste training van Hans Westerhof, die na het ontslag van Jan Wouters het seizoen afmaakte, ook de tweede wedstrijd onder hun leiding verloren werd. Ajax op de dertiende plaats, maar het seizoen werd met een verdienstelijke tweede plaats afgesloten. toernooi bereikte Ajax zelfs de finale, tegen KV Mechelen. Hulshoff sloeg aan het twijfelen en gooide na overleg met Kohn en Haarms de opstelling om, waarbij centrale verdediger Peter Larsson als linksback werd opgesteld. Het pakte niet goed uit; Ajax verloor met 1-0. Een van Hulshoffs laatste daden als interim-trainer was overigens wel een goede: het advies om de spits van IFK Göteborg, ene Stefan Pettersson, aan te trekken. Nog geen vijf maanden later was Spitz Kohn voor de derde keer binnen ruim vijf jaar weer van de interim-partij. Kurt Linder was al na zes competitiewedstrij den vertrokken en samen met de zeer ambitieuze jeugdtrainer Louis van Gaal nam Kohn het roer over. Wat volgde was een opnieuw zeer roerige competitie, met rebellerende spelers, een ontevreden bestuur, maar een interim-trainersduo waarin de sterke hand van 'assistent' Van Gaal steeds zichtbaarder werd. Ajax klom van de dertiende plaats naar de tweede, dat als een bijzonder goede prestatie van Kohn en Van Gaal mag worden aangemerkt. Achteraf gezien was het symbolisch dat Van Gaal in de laatste wedstrijden Kohn - die met rugproblemen kampte - zelfs helemaal verving. Van Gaal de hoofdtrainer was al weer drie jaar weg toen Ajax in zijn jubileum jaar 2000 in een nieuwe crisis zat. Jan Wouters kreeg na de met 1-0 verloren 'jubileumwedstrijd' tegen FC Twente zijn congé en directeur opleidingen Hans Westerhof nam het voor de resterende twee maanden over. Dat viel hem niet mee. Legendarisch is zijn woede-uitbar sting langs de lijn tijdens FC Den Bosch - Ajax (1-1); de doorgaans - uiterlijk - zo rustige Westerhof viel helemaal uit zijn rol. Hij stampvoette, liep het veld in en sloeg Aaron Mokoena, die wilde ingooi en, de bal uit de handen. 'Het spel was Ajax-onwaardig.' Westerhof, die al had getekend als hoofdtrainer bij Willem II voor het komende seizoen, stelde keer op keer dat het ontslag van Wouters en zijn interim-periode niet zijn keuze waren. In de laatste competitiewedstrijd verloor Ajax bij FC Utrecht - bij winst had het nog Champions-Leaguevoetbal gehaald. 'Een stelletje klunzen,' noemde de inte rim-trainer zijn spelers. Hij weigerde de wedstrijd te analyseren. 'Als de beleving er niet is, heeft het weinig zin.' Afgelopen februari namen na het ontslag van Ronald Koeman Ruud Krol en - bij na twintig jaar nadat hij voor eerst inte rim bij Ajax was - Tonny Bruins Slot de zwalkende groep over. En of het toeval is of niet valt niet te bewijzen maar in de drie wedstrijden waarin Krol aan het roer stond, won Ajax iedere keer, daar mee Krol tot de procentueel meest suc cesvolle interim-trainer uit de Ajax-histo- rie makend. Misschien wordt dat record ooit geëvenaard, want dat Ruud Krol de laatste in de rij interim-trainers was, lijkt uitgesloten. Vroeger of later slaan de paniek, de wanhoop en de ontslagaan vraag weer toe en dan kan de klusjesman onder de trainers, de interim-trainer, weer aan de slag. Tegen wil en dank. Anthony Obodai krijgt een knuffel van een opgeluchte Ruud Krol na de 2-1 winst op Roda JC in zijn eerste wedstrijd als interim. ABN AMRO UMBRO 1940 Jan Distelbrink 1942-1945 Dolt van Kol 1950 Jack Reynolds 1953 Karei Kaufman 1953 Willy Stejskal 1974 Bob Haarms 1975 Jan van Daal 1975 Rinus Michels 1979 Leo Beenhakker 1981 AaddeMos 1985 Ton Bruins Slot 1988 Barry Hulshoff, Spitz Kohn, Bob Haarms 1988-1989 Spitz Kohn, Louis van Gaal 2000 Hans Westerhof 2005 Ruud Krol, Ton Bruins Slot mei 2005 57

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 57