Kraan: 'Ajax moet winnen Aad de Mos, van interim- terug naar assistent-trainer, feliciteert hoofdtrainer Kurt Linder met de winst op PSV (3-0) op 18 april 1982. Links dokter Rolink. (met Johan Cruijff in het elftal) lands kampioen geworden, en stond in mei 1985 op het punt om dat te herhalen, toen mede onder druk van een nieuwe vedette, Marco van Basten, De Mos na een 1-0 nederlaag bij Haarlem zijn ont slag kreeg. De Mos zat voorafgaand aan die wedstrijd al tien dagen thuis met een voorhoofdsholteontsteking, maar was wel op het laatste moment verantwoor delijk geweest voor de opstelling, waarin voor Van Basten geen plaats was. Spitz Kohn (in wiens opstelling wél plek was voor Van Basten) had zijn vervanger zul len zijn in Haarlem, maar op de vrijdag voor de wedstrijd meldde De Mos zich opeens, ziek en al, weer in de Meer om het van zijn assistent over te nemen. Na De Mos' ontslag kreeg een andere assistent, Ton Bruins Slot, in de resteren de vijf wedstrijden de rol van interim trainer. Kohn had geweigerd. Bruins Slot begon met een 4-4 gelijkspel thuis tegen FC Twente, en was na een 4-2 overwin ning op Feyenoord officieus kampioen, en na 2-3 bij Roda JC ook officieel. Bruins Slot stelde zich bescheiden op, maar moest wel uitleggen waarom hij ook niet zoals Kohn geweigerd had om vlak voor het kampioenschap De Mos te vervangen. 'Ik vind dat de affaire De Mos niet had mogen gebeuren. Als grote kerels onder elkaar hadden we toch moe ten bereiken dat hij het seizoen zou kun nen afmaken. Ik ben er toch ingestapt omdat ik bedongen had dat ik regelmatig contact met De Mos zou kunnen onder houden.' Aan de kampioenshuldiging deden Bruins Slot en Kohn niet mee; evenmin wensten ze voor televisie of op de radio te verschijnen. Bruins Slot: 'Dat hoort niet. Dit is het werk van Aad de Mos. Laten we eerlijk zijn: Aad was met dit Ajax ook kampioen geworden.' Spitz Kohn was er in januari 1988 ook weer bij nadat Johan Cruijff - als trainer - was vertrokken bij Ajax, en hoewel velen ervan overtuigd waren/zijn dat Cruijff onvervangbaar was/is, meende het Ajax-bestuur dat het met drie inte rim-trainers wel moest lukken. De spe lersgroep had aangegeven met het duo Barry Hulshoff - Bobby Haarms verder te willen, maar geen van beide trainers beschikte over het hoogste trainersdiplo ma, waarna Kohn aan het tweetal werd toegevoegd, dat als drietal in de wandel gangen olijk de bijnaam 'het Cocktail Trio' toebedeeld kreeg. Hulshoff trad op als woordvoerder. Het drietal liet Ajax in de tweede seizoenhelft verdedigender voetballen, en met dit meer resultaatge richte spel bereikte men alsnog de tweede plaats in de eredivisie, achter het onge naakbare PSV. In het Europa-Cup-2- Het driemanschap Haarms- Hulshoff-Kohn in Straatsburg, waar de Europa-Cup-2-finale tegen KV Mechelen (trainer: Aad de Mos!) met 1-0 verloren werd. Het nieuwe (interim-)duo Spitz Kohn en Tonny Bruins Slot na het ontslag van Aad de Mos op de bank bij Ajax - Feyenoord (19 mei 1985,4-2). Rechts Sjaak Storm. mei 2005 55

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 55