Bloemen van Arie van Eijden voor de (als interim begonnen) trainer en zijn assistent na het behalen van het kampioenschap op 11 mei 1980. De kersverse interim-trainer Leo Beenhakker, daags na het ontslag van Cor Brom, op de bank voorafgaand aan de wedstrijd Ajax - Haarlem (9 september 1979,1-1), met naast zich assistent Bob Haarms, fysiotherapeut Rob Nolet en reservespeler Martin van Geel. Voorzitter Ton Harmsen: 'Beenhakker krijgt tot aan de winterstop de kans om te laten zien wat hij waard is als coach van de A-selectie. Pas daarna zal worden besloten of er al dan niet een nieuwe top- trainer gecontracteerd moet worden.' Het bleek niet nodig. Met de fijne uit spraak 'Ajax is doodziek' was de 37-jari- ge Beenhakker monter aan de slag gegaan (zes jaar eerder was een Ajax- trainer vanwege een gelijksoortige uit spraak nog ontslagen). Beenhakker slaagde erin de onderlinge verhoudingen tussen de spelers te verbeteren en de dis cipline te herstellen. Ajax ging met vier punten voorsprong de winterstop in. De interim-trainer was voor zijn examen geslaagd en vierde in mei 1980 zijn aller eerste landskampioenschap. Het kan verkeren, want het seizoen erop raakte de sfeer tussen Beenhakker en bestuur zo verziekt, dat er weinig basis tot verdergaan was. Dat Ajax in maart 1981 met meer dan 15 punten achter stand op koploper AZ '67 op de zesde plaats op de ranglijst stond, was de drup pel. Beenhakker vertrok naar Real Zaragoza, en terwijl Ajax druk onder handelde met Ernst Happel, schoof het Aad de Mos, een nieuwe jeugdtrainer, naar voren. Daarnaast werd een elftalbe geleider aangesteld, Wim de Lange. De slechts 33-jarige De Mos viel voor het grote publiek in de beginfase vooral op door zijn drukke gedrag langs de zijlijn. In Voetbal International zei de interim trainer daar een maandje later over: 'Ik sta niet op van de bank om gezien te worden. Het zijn de emoties en de oner varenheid. Het wordt nu al minder. Het was mijn ploeg nog niet, er ging te veel fout. In het begin stond ik onder span ning, de spelers probeerden me uit, ik was het piepeltje. Ik heb mijn maatrege len genomen en nu heeft men respect voor me.' De Mos was als interim-trai ner begonnen, mede omdat de club De Mos had toegezegd dat hij op termijn hoofdtrainer zou worden. In de tussen liggende periode was Kurt Linder hoofd trainer en De Mos zijn assistent (waardoor er voor Bob Haarms geen plaats meer was bij de A-selectie). Of de interim-trainer moeite zou krijgen met zijn tijdelijke terugtreden, kon De Mos Aad de Mos na de fatale 1-0 nederlaag in Haarlem. niet zeggen: 'De praktijk moet uitwijzen hoe zoiets gaat.' Cocktail Trio Zijn trainersloopbaan begon in ieder geval indrukwekkend. Bij De Mos' aan treden in maart stond Ajax met meer dan zestien punten achterstand op koploper AZ '67 op de zesde plaats. Onder De Mos won Ajax met 1-0 bij AZ '67 en eindigde het de competitie toch nog op de tweede plaats. Onder De Mos maakte Gerald Vanenburg zijn debuut in het eer ste van Ajax. De Mos begon al na één seizoen als hoofdtrainer bij Ajax, en hield dat bijna drie seizoenen vol. Hij was al in 1983 54 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 54