Extra training Willy Stejskal, de tweede interim trainer van het seizoen 1952-1953. De trainersstaf aan het begin van het seizoen 1975. Vanaf links: Hassie van Wijk (Ajax 2), Bob Haarms (assistent-trainer), Hans Kraay (technisch directeur), Jan van Daal (assistent-trainer) en Cees Groot (amateurelftallen). Tussen 12 (vertrek Kraay) en 31 augustus (komst Michels als interim-trainer) was Jan van Daal interim-trainer. ren dat in de eerste drie maanden van het seizoen 1950-1951 Jack Reynolds als interim-trainer terugkeerde, geholpen door de oud-spelers Theo Schetters en Wim Gupffert. Bob Thomson, de nieuwe trainer, hield het uit tot januari 1953. Met het oprukkende profvoetbal als druk van buiten, werd de sfeer binnen Ajax steeds harder en dus werden de eisen die men aan elkaar stelde dat ook. Thomson kreeg als eerste Ajax-trainer zijn ontslag. Opvallend genoeg maakte de club het seizoen af met niet één maar twee interim-trainers. Mede door hulp van de KNVB werd de Oostenrijkse bondsoefenmeester Karl Kaufman aan Ajax uitgeleend totdat er een nieuwe trainer was gecontracteerd. Dat lukte per 1 maart 1953: Kaufmans landgenoot Willy Stejskal kreeg een verbintenis tot het eind van het seizoen. Stejskal, die al jarenlang in België woonde, bleek (ook) niet voor een sportieve impuls te kunnen zorgen. Toch wilde Ajax wel 'vast' ver der met deze interim-trainer, maar daar had Stejskals echtgenote niet zo'n trek in: zij bleef liever in België wonen (vijftig jaar geleden was de afstand tussen België en Amsterdam veel groter dan nu). Na de invoering van het betaald voetbal in 1954 was er voor Ajax twintig jaar lang geen reden om een interim-trainer aan te stellen. De enige trainer die vroeg tijdig vertrok, Vic Buckingham, kreeg in januari 1965 meteen een 'vaste' opvol ger, Rinus Michels. Deze haalde eind jaren zestig een oud-ploeggenoot naar de Meer, die twee keer als interim-trainer zou gaan fungeren: Bob Haarms. De immer loyale oer-Ajacied sprong in april 1974 voor het eerst in, nadat George Knobel (na een interview in het blad Deze Week met de kop 'Ajax gaat stuk aan drank en vrouwen') op staande voet was ontslagen. Assistent Haarms kreeg het verzoek om het desastreuze seizoen (uitschakeling in Europa Cup en beker, en in de competitie vrijwel afgehaakt in de titelstrijd) af te maken. De veertigjari ge beschikte overigens niet over het ver eiste hoogste trainersdiploma, waarna Ajax jeugdtrainer Jan van Daal, die wel over de vereiste papieren beschikte, zoge naamd als veldtrainer naar voren schoof. Haarms was echter verantwoordelijk voor opstelling en pers. Met één overwinning in de laatste vijf wedstrijden kon Haarms het tij ook niet keren. Hij probeerde het met een extra training op eerste paasdag, en (mede met het oog op het komende seizoen) door veranderingen in de opstelling. Zo zette hij in de wedstrijd tegen FC Den Haag Ruud Krol laatste man en 'Gerrie Mühren op de linksbackplaats. Mühren reageerde enthousiast, nadat Haarms hem van zijn voornemen telefonisch op de hoogte had gebracht. Achteraf gezien .<VVV>VVWO.V«'V*J 52 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 52