De interim-trainers Afgelopen maart bereikte Ajax een mijlpaal in de eigen betaald-voetbalhistorie: voor de tiende keer stelde de club een interim-trainer aan, Ruud Krol. Of misschien wel een interim-trainersduo (Krol/Bruins Slot), want in de onvermijdelijk roerige tijd waarin de 'oproepkrachten' werkzaam zijn, liggen de verantwoordelijkheden soms wat onduidelijk. Een onderzoek naar het wel en wee van de interim-trainers wijst uit dat zij het doorgaans niet beter of slechter deden dan de 'vaste' trainers. Toch hadden de interim-trainers er over het algemeen weinig problemen mee dat hun promotie tijdelijk was. Voor anderen betekende het de start van een succesvolle trainersloopbaan. tekst Marcelle van Hoof Ruud Krol en Ton Bruins Slot analy seren de warming-up voorafgaand aan hun eerste wedstrijd als interim-trainers na het vertrek van Ronald Koeman, Roda JC - Ajax op 27 februari. D e historie van de interim-trai- i ners bij Ajax begint voor de invoering van het betaalde voetbal in 1954. De komst van de eerste interim-trainers had geen enkele sportieve reden. In het begin van de Tweede Wereldoorlog werd Ajax-trainer Jack Reynolds door de Duitsers opgepakt en in een inter neringskamp bij Alkmaar en later als Kriegsgefangene 151 in Oflag in Duitsland gevangen gezet. Gedurende de zoektocht naar een vervanger verzorgde oud-speler Jan Distelbrink de trainingen. In het eerste oorlogsseizoen beschikte Ajax enige tijd over een 'echte' trainer: de Hongaar Vilmos Halpern, die tevens de trainingen leidde bij De Volewijckers. Deze eerste 'vaste' interim-trainer stelde zich in oktober 1940 in het clubblad aan de Ajacieden voor. 'Met alle wilskracht en vastberadenheid zal ik trachten Reynolds' werk voort te zetten.' Dat zou echten niet meevallen, volgens Halpern: 50 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 50