Jong Ajax In de winterstop ging Kenneth Vermeer met de selectie mee op trainingskamp naar Zuid-Afrika. Keeperstrainer Wil Coort overlegt met de doelverdedigers Vonk, Vermeer en Stekelenburg. een pleintje voor de deur. Op de muren hadden we zelf twee doelen gespoten en daar speelden we elke dag partijtjes: één tegen één, drie tegen drie, noem maar op. In die tijd ging het mij zeker ook om de trucjes die je kon gebruiken om iemand te passeren. Ik woon inmiddels in Osdorp, maar na de training ben ik nog steeds op straat te vinden. Als ik bij Ajax vroeg klaar ben, wat is er dan lekkerder dan bij goed weer op straat te voetbal len? Op het pleintje speel ik nooit als keeper, nee.' Op de training bij Neerlandia stond hij weieens tussen de palen. 'We zetten dan bijvoorbeeld twee doelen tegenover elkaar, keeper tegen keeper, waarbij het er alleen maar om ging zo veel mogelijk ballen tegen te houden. Wat ik als jonge tje leuk vond aan keepen? Het maken van spectaculaire reddingen natuurlijk. Zweven en de ballen klemvast pakken. Toen de trainer me vroeg of ik het een keer een seizoen op doel wilde proberen, hoefde ik niet lang na te denken. In het begin was het even wennen, maar al gauw ging het heel aardig - zeker toen ik begon te groeien. Het is voor mij abso luut een voordeel dat ik zo veel op straat gevoetbald heb, ik blijf altijd rustig als een spits druk op mij zet. Maar uitkap pen doe ik alleen als het niet anders kan.' Weinig te doen In zijn tweede seizoen als keeper speelde Kenneth met Neerlandia tegen de Cl van Ajax. 'Ik kende al een boel jongens, ook omdat sommigen bij Neerlandia hadden gespeeld. Na de wedstrijd kwamen de Ajacieden me vertellen dat een scout mijn naam had opgeschreven, later hoor de ik dat ook van mijn eigen trainer. Kort daarna kreeg ik een brief thuis. Niet onverwachts dus, maar wel erg leuk natuurlijk. Het seizoen daarop mocht ik bij Ajax beginnen.' Vermeer doorliep de jeugdopleiding als een voorbeeldige leerling. Hij was nooit ernstig geblesseerd en werd in juni 2003 verkozen tot Jeugdspeler van het jaar. Onder trainer Danny Blind werd de jon ge doelverdediger het afgelopen seizoen met de Al kampioen van de Shell Eredivisie. Keepen bij Ajax heeft als eni ge nadeel dat je in veel wedstrijden wei nig te doen krijgt, zeker in de jeugd. Hoe lost Vermeer dat op? 'Ik praat veel met mijn verdediging, de hele wedstrijd door. Dat doe ik om zowel mezelf als de jongens scherp te houden. Je moet erop voorbereid zijn dat die ene bal altijd kan komen.' In de zomer van 2004 tekende Vermeer een contract dat hem voor twee jaar aan Ajax bindt. De overgang van de junioren naar de beloften verliep daarna redelijk soepel. 'Wel relaxt, ja. Na twee jaar Al was ik er ook wel aan toe om deze stap te zetten. Ik ben de voorbereiding goed doorgekomen, dan weet je dat het met rest ook wel in orde komt. Ik heb de meeste wedstrijden gespeeld, alleen als Maarten Stekelenburg erbij was, zat ik op de bank. En natuurlijk draaien we met zijn allen een lekker seizoen. Het kampioenschap komt steeds dichterbij. Het geeft een goed gevoel dat ik een van de minst gepasseerd keepers van de com petitie ben, maar we hebben dan ook een betrouwbare verdediging.' Fred Grim Zowel in de Al als bij Jong Ajax heeft de keeper de kans gekregen om met Fred Grim samen te werken; bij het eerste komt hij hem nu weer tegen. Vermeer heeft een hoop van de ervaren keeper opgestoken. 'Ik heb veel met Fred Grim over het vak gesproken. In het begin was ik nog weieens wat onrustig, Grim heeft daarop gewezen en me een boel verteld over bijvoorbeeld positie kiezen in het strafschopgebied. Maar als ik voetbal kijk, let ik eigenlijk op alle keepers. Of ze meevoetballen, of het juist lijnkeepers zijn, hoe ze uittrappen... Ik heb veel bewondering voor keepers als Buffon, Czech en natuurlijk Van der Sar.' Ooit hoopt Vermeer zelf op dat niveau te komen, in ieder geval droomt hij van een debuut in het eerste van Ajax. 'Ik train al regelmatig mee, bijvoorbeeld als de trai ner van het eerste partijtjes scherp wil spelen en een vierde keeper nodig heeft. In mijn hoofd ben ik er altijd mee bezig: als mijn kans komt, moet ik er wel klaar voor zijn. Het belangrijkste wat ik nog een beetje mis, is dat ik rustig blijf. Die uitstraling moet je heb ben op topniveau. Als keeper is het iets lastiger om door te breken, omdat je maar voor één positie in aanmerking komt. Maar één ding is zeker: ik wil slagen Ajax. Daarom ben ik hier.' In juni 2003 werd Kenneth Vermeer gekozen tot Jeugdspeler van het jaar. De keeper ontving de bijbeho rende trofee uit handen van zijn trainer Danny Blind. 2005 41

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 41