Historische grond Boete John Heitinga was op 25 oktober in de Verenigde Staten met succes aan zijn knie geopereerd en ook John O'Brien is nog geblesseerd. Jelle van Damme is geschorst, waardoor Ronald Koeman de 17-jarige Nigel de Jong, die een maand eerder in het eerste had gedebu teerd, links in de verdediging opstelt. Jari Litmanen ontbreekt eveneens (inder daad: geblesseerd; hamstring deze keer) en de aanwezigheid van Hatem Trabelsi is een verrassing, of een uiting van verre gaande professionaliteit. Trabelsi's oma is overleden, maar na overleg met het thuisfront in Tunis wordt de begrafenis uitgesteld. Voetballen gaat voor. Het is nog maar tweeënhalf jaar geleden, maar zes van de spelers waarmee Ajax de wedstrijd start zijn inmiddels verdwenen (Didulica, Bergdolmo, Chivu, Sikora, Mido en Ibrahimovic). Samen met Trabelsi, De Jong, Galasek, Maxwell en Pienaar zorgen zij voor een overdonde rende Ajax-start, herinneringen oproe pend aan de vele uitwedstrijden uit de ja ren negentig waarin Ajax onder leiding van Louis van Gaal brutaal de touwtjes in handen nam. Heerlijk tikkend, vrijlo- pend, aanvallend, laten de Ajacieden de meegereisde supporters en de kijkers thuis genieten. Binnen acht minuten staat het 0-1 via een vloeiende combinatie tus sen Mido, Ibrahimovic en schutter Pienaar. Dit was de eerste treffer van Ajax in een uitwedstrijd van de Champions League sinds 23 april 1997 (Juventus, Mario Melchiot), oftewel na in vijf uitwedstrijden niet gescoord te hebben, oftewel na 470 minuten voetbal. Een half uur houdt de Ajax-suprematie stand. Dan komt Olympique steeds drei gender opzetten. Vlak voor rust raakt een nonchalante Chivu de bal kwijt. Na een voorzet passeert Anderson Didulica. Maar in allerijl voorkomt diezelfde Chivu een treffer. Maar was dat wel zo? Televisiebeelden wijzen uit dat de bal de doellijn al gepasseerd was, maar de Griekse scheidsrechter Kyros Vassaras en de Hongaarse grensrechter willen van geen treffer weten. Het zijn van die momenten waarop je als gedupeerde bijkans gek wordt van gedaan onrecht. Maar het leven gaat door - in de tweede helft. De vraag in dergelijke situaties is altijd of de scheidsrechter een goedmakertje gaat geven aan de benadeelde partij. Vassaras loste dat origineel op: niet door Olympique Lyon een discutabele straf schop te geven, maar Ajax een enorme hoop gele kaarten: zes gele (De Jong, Sikora, Pienaar, Ibrahimovic, Van der Vaart, en Didulica) en Chivu zelfs een rode, na een lullig incidentje met Tony Vairelles, die zich wel erg theatraal laat vallen, na een stevige ingreep van Ajax' aanvoerder. Met tien man, en met Bergdolmo als captain, blijft Ajax de Franse furie weerstaan. Door te verdedi gen, te strijden, te vechten, te rennen - niet bepaald de hoofdvakken in Ajax' jeugdopleiding. Maar de jonkies slagen! In de slotminuut komt aan alle onzeker heid en nervositeit bij de Ajax-fans een eind als Maxwell na een mooie counter de 19-jarige invaller Van der Vaart laat scoren. Een 2-0 overwinning, behaald in een prachtige ambiance en tegen een dito tegenstander (die uiteindelijk de Champions-Leaguegroep niet zou over leven). De boete die de UEFA Ajax oplegde vanwege het enorme aantal kaarten (een clubrecord) werd glimla chend betaald. De toekomst van het jonge Ajax leek goud gekleurd en het eerste hoofdstuk ervan werd in Gerland geschreven. Steven Pienaar verving de gebles seerde Jari Litmanen. De Zuid- Afrikaan scoorde de openingstreffer. Rood voor Chivu. Ajax boekte in Lyon een clubrecord aan kaarten. mei 2005 37

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 37