Historische grond Tour de France Meest gevreesde tegenstander met grote betonnen bogen en gewelven, diepe tribunes, die slechts heel lichtjes opliepen en rond het stadion liep een fraaie, lange, ovale wandelpromenade. De ligging ervan was typisch voor Garniers idee van de Industriële Stad: af gelegen, duidelijk afgebakend, met rechte wegen ernaar toe. Het stadion, of zeg maar: sportcomplex, was geschikt voor vele sporten aangezien het be schikte over een velodroom en atletiek- piste. Ook rugby werd er populair; voetbal was in de begintijd een minder- heidssport. Mede door de Eerste Wereldoorlog duurde het lang voordat het stadion af was, maar juist weer van wege de herstelbetalingen die Duitsland na 1918 moest afdragen, kon het stadion in de jaren twintig afgebouwd worden. Met de komst van de nieuwe fusieclub Olympique Lyon veranderde ook de functie van het stadion, dat veel meer een voetbalstadion werd (in 1938 ging het WK voetbal bijvoorbeeld nog aan Lyon, toen toch de tweede stad van Frankrijk, voorbij). De wielrenbaan, ge regeld decor van de aankomst van Tour de France-etappes, kwam aan zijn einde. De grootste veranderingen vonden plaats voor het EK voetbal in 1984, dat wél Lyon aandeed. De atletiekbaan werd verwijderd, en de hoofdtribunes kwa men dichter op het veld te liggen. En achter de doelen verrezen ook hogere en steilere tribunes. De tribunes aan de lange zijden werden mede gedragen door verticale kolommen, die de tribune als geheel het gezicht van een 'voetbal- doel' geven. Daarvoor moeten we wel met enige fantasie kijken, want de 'doel palen' stoppen niet bij de 'kruising' maar lopen recht omhoog, waarna ze transformeren in lichtmasten. Met al deze verbouwingen bleef aan de binnen kant weinig meer van Garniers 'Romeinse' gebouw over, maar dat ge mis 'compenseerde' men door de Romeinse buitenkant ondanks alle aan- en bovenbouw intact te laten. En ook de ovale wandelpromenade is er bijvoor beeld nog. Het wereldkampioenschap voetbal dat Frankrijk mocht organise ren, in 1998, ging nu niet meer aan Lyon voorbij, en inmiddels is het Gerland een modern stadion, met een classicistische buitenkant. Een mooie combinatie, die door de sportieve opgang van Olympiqe Lyonnais in de 21ste eeuw nog meer cachet krijgt. Voor Ajax, dat opvallend genoeg weinig Europese historie in Frankrijk heeft lig gen, was in 2002 Olympique Lyon de - vooraf - meest gevreesde tegenstander in de Champions-Leaguegroep met Inter- nazionale en Rosenborg. Vanuit histo risch oogpunt was die 'angst' opvallend want het landskampioenschap van 2002 was het eerste uit de clubgeschiedenis geweest. Maar met spelers als de Braziliaanse international Edmilson, en de aanvallers Sonny Anderson (ook Braziliaan) en Sidney Govou was Olympique een geduchte tegenstander, waarvan Ajax overigens wel de wed strijd in de Aren A gewonnnen had (2-1). Stade de Gerland is uitverkocht (40.000) als op 30 oktober 2002 beide teams er hun vijfde groepswedstrijd afwerken. Ajax staat derde in de poule, op twee punten van koploper Olympique Lyon en met evenveel punten als Internazio- nale. Verliezen is uit den boze, een ge lijkspel is een goed resultaat, maar winst zou een flinke opstap naar de tweede ronde zijn. Aan een zege wordt echter niet gedacht, zeker niet na de teleurstel lende 1-1 waar Ajax vier dagen eerder thuis tegen RKC genoegen mee moest nemen. En in Gerland had Olympique in de eerste twee poule wedstrijden reeds acht keer gescoord! boven: In het lege stadion werkte Ajax zoals gebruikelijk een dag voor de wedstrijd tegen Olympique een training af. onder: Gerland biedt plaats aan 40.000 toeschouwers. mei 2005 35

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 35