Een huzarenstukje in Stade de Gerland Er zijn van die stadions die een Ajacied voor immer in het geheugen gegrift blijven. En dan niet vanwege de historie, de architectuur, de ligging, de sfeer of zelfs de tegenstander. Neen, puur vanwege de ongelooflijk spannende Europa- Cupwedstrijd die Ajax er afwerkte... en won. Op 30 oktober 2002 leverde Ajax zo'n huzarenstukje in het Stade Municipal de Gerland, waar Olympique Lyonnais met veel klasse, strijd, geluk en boekingen met 2-0 in een hoek werd gezet. Het was achteraf gezien het laatste grote huzarenstukje van Ajax in de Champions League. Gerland heeft weinig historie met Europees voetbal op hoog niveau, maar heeft des te meer aanzien als een van de architectonisch meest markante bouwwerken van Lyon. tekst Marcelle van Hoof Stade de Gerland is een van de architectonisch meest markante bouwwerken van Lyon. Het Stade Municipal de Gerland was het werk van een van de meest prominente Franse architecten van het be gin van de twintigste eeuw, Tony Garnier. Garnier werd gezien als een visionaire stadsplanner, met zijn op vattingen over steden ingedeeld in zones, waar kerken, gevangenissen en politie- gebouwen moesten ontbreken. Hij vond met zijn revolutionaire opvattingen ge hoor bij de linkse, hervormingsgezinde burgemeester van Lyon, Edouard Herriot (later een radicale socialistische minister-president), die naar aanleiding van de organisatie van de Wereldten toonstelling in 1914 te Lyon aan Garnier de opdracht gaf een sportcomplex te ontwerpen temidden van de paviljoenen van die Wereldtentoonstelling. Maar hoe vooruitstrevend Garnier ook was, zijn ideeën over stadionbouw leunden sterk op die van de klassieke stadions uit de Romeinse oudheid; dat Garnier vijf jaar in Rome had gestudeerd zal daar ze ker van invloed op zijn geweest. Het sta dion had vier monumentale ingangen, 34 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 34