Museumstukken Nationaal karakter Het Ajax Museum Prins Bernhard aanschouwt atletiekwedstrijden in de Meer. wat Ajax heeft gedaan. Maar openlijk laat men nimmer iets blijken van een voorkeur voor Ajax en dat kan natuur lijk ook niet, want anders staan meteen zesendertig andere betaald-voetbalclubs op hun achterste benen! Waarschijnlijk is dat ook de reden dat de leden van het Koninklijk Huis vrijwel alleen acte de présence geven bij gebeur tenissen die een bijna nationaal karakter hebben. Zo bezocht prins Claus op 17 mei 1980 de finale om de nationale beker Feyenoord - Ajax (3-1) en een jaar later, op 28 mei 1981, eveneens de bekerfinale AZ '67 - Ajax (3-1) in het Olympisch Stadion. Pieter van Vollen hoven reisde met zijn zonen Maurits en Bernhard op 13 mei 1987 zelfs naar Athene om er de Europa-Cup2-finale Ajax - Lokomotive Leipzig (1-0) te zien. En prins Willem-Alexander getuigde van dezelfde belangstelling in 1995, toen hij samen met de toenmalige minister-presi dent Wim Kok in Wenen de Champions- Leaguefinale Ajax - AC Milan (1-0) bezocht. Bij dergelijke Europese finales is Ajax niet alleen Ajax maar opeens ook een stukje Nederland. Koningin Beatrix vereerde Ajax ruim een jaar later met een bezoekje ter gele genheid van een voor Ajax heel bijzon dere gebeurtenis, de opening van de Amsterdam ArenA op 4 augustus 1996. De wedstrijd die ze zag, tegen AC Milan, was beschamend voor alles en iedereen die zich Ajax voelde, maar de koningin scheen zich bijzonder te ver maken. Ze deed zelfs mee aan de wave\ En er sprak natuurlijk ook een zekere waardering voor Ajax uit de keuze om het 'feest voor het Nederlandse volk' op de vooravond van het huwelijk van Willem-Alexander met Maxima (1 februari 2002) te houden in de ArenA. Vrijwel het gehele Koninklijk Huis en velen van hun genodigden waren die avond te gast bij Ajax. Ajax is ook weieens te gast bij het Koninklijk Huis. Elke keer na het win nen van een Europa Cup bijvoorbeeld wordt een bezoek aan de vorstin gebracht. Een van de meest tot de ver beelding sprekende foto's is die waarop prinses Irene een van haar kinderen in de Europa Cup zet, die Ajax in 1971 vol trots kwam presenteren op paleis Soestdijk. Het is een vast ritueel dat onlosmakelijk verbonden is aan het win nen van een belangrijke beker. Tot slot laat het Koninklijk Huis zijn waardering voor Ajax ook blijken als er koninklijke onderscheidingen worden uitgedeeld. Aan het steeds langer wor dende rijtje lintjesbezitters werd zeer recent een eminent Ajacied toegevoegd: Wim Schoevaart. Het is een officiële erkenning voor het vele, vele werk dat hij sinds 1930 voor Ajax verricht heeft. En, zoals in een van de speeches tijdens het feestje op 18 maart werd opgemerkt, met het lintje van Schoevaart, is ook Ajax een beetje koninklijk geworden! Prins Willem-Alexander was in 1983 getuige van een 3-3 gelijkspel tussen Ajax en Feyenoord. Na afloop van de wedstrijd kreeg hij een door de selectie gesigneerd Ajax-shirt. De prinsen Constantijn en Willem-Alexander waren erbij toen Ajax in 1995 in Wenen de Champions-Leaguefinale tegen AC Milan speelde. Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de ArenA en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spel letjes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de twee uur durende World of Ajax Tour bedraagt €9,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen €8,00 p.p. De starter-tour (1 uur, reserveren niet nodig) kost €8,00 p.p. en €7,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+-pas- houders. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor groepen kan ook een speurtocht door stadion en museum georganiseerd worden. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111336. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartverkoop lopen via de supportersbalie in de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt €3,50. Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wedstrijden op zondag); 1 okt-31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koopzondagen (niet tijdens wedstrijden op zondag). Openingstijden ArenA-tours: dagelijks 10.00-17.00 (op wedstrijddagen geldt een aangepast programma). mei 2005 33

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 33