Nieuwe trainer op jacht naar succes Danny Blind Als speler won hij met Ajax alle prijzen die er op clubniveau te winnen zijn, maar als trainer/coach op het hoogste niveau is Danny Blind eigenlijk nog een onbeschreven blad. Dat weerhield de directie van de club er echter niet van de 43-jarige oefenmeester op 14 maart aan te stellen als nieuwe hoofdtrainer. En dat bevalt de geboren Zeeuw prima, al verliep zijn debuut als trainer van Ajax 1 met minder glans dan waar vooraf op gehoopt was. Maar, zegt Danny Blind: 'Ik geloof in mezelf.' tekst Joris Zandbergen fotografie Louis van de Vuurst Het bevalt goed, om hoofdtrainer van Ajax te zijn,' laat Danny Blind weten. 'Dat bedoel ik dan als het gaat om mij persoonlijk. Het resultaat van de eerste wedstrijd en het feit dat ik vervolgens wegens interlandverplichtin gen twaalf dagen met een kleine groep heb moeten werken, waren natuurlijk wel vervelend.' Het moment waarop Blind in het vacuüm stapte dat Ronald Koeman door zijn vertrek achterliet, was niet ideaal, beseft de trainer terdege. 'De vraag is ook niet of het moeilijk was om op dit moment in te stappen, maar hoe moeilijk. Je hebt aan de ene kant de huidige stand van zaken, dus: proberen zo hoog mogelijk te komen met deze groep en nog kijken of je Champions League kan halen of in ieder geval Europees voetbal veilig stellen; en aan de andere kant proberen mijn ideeën voor Omstuwd door pers en publiek baant ni;nj dit elrtal op de langere termijn te verwe- Blind zich een weg naar zijn eerste r training als hoofdcoach. zenlijken. Ik moet dus eigenlijk hier zijn om met mijn groep te werken en ik moet op pad om spelers aan het werk te zien. Ik vind het een must dat de trainer een belangrijke rol speelt als er nieuwe spe lers gehaald moeten worden. Allemaal niet eenvoudig dus, maar deze situatie is met de directie besproken bij mijn aan stelling en ze waren heel stellig in hun mening dat dit het beste was voor de club. Dan zijn mijn persoonlijke voor keuren betreffende het moment om te beginnen van ondergeschikt belang. Het clubbelang staat voorop en ik had natuurlijk de ambitie uitgesproken om hoofdtrainer te worden. Dan moet je de kans ook aanpakken als die komt.' Zo moest Blind ook zijn twee andere functies bij de club, die van hoofd oplei dingen en die van trainer/coach van de Al inderhaast overdragen. De A-junio- ren worden voor de rest van het seizoen geleid door John van den Brom en Dick de Groot en jeugdtrainer Maarten Stekelenburg neemt de taken als hoofd opleiding voorlopig waar. 'Jammer natuurlijk, dat ik de Al moest verlaten met nog zes wedstrijden te spelen, maar het is een kwestie van prioriteiten.' Initiatiefrijk Met genoegen heeft Danny Blind de ver richtingen van het Nederlands elftal de laatste tijd gadegeslagen. 'Leuk dat jon gens uit de jeugdopleiding van Ajax mogen debuteren. Marco van Basten en John van 't Schip geven Oranje een spontaan en fris gezicht.' Blind heeft met zijn voormalige teamgenoten gemeen dat ook hij initiatiefrijk, dominant, crea tief voetbal wil spelen. 'Let wel: wil spe len. Het kan per keer verschillen of dat ook mogelijk is, maar je moet in ieder geval de intentie hebben. De wijze waar op we dat proberen te bereiken? De tijd zal het leren hoe dat gaat. En het gaat er ook niet om of je nou met drie of met vier verdedigers speelt, om maar wat te noemen, of per se met een "nummer 10". Wat wel bepalend is voor deze speelstijl, is het spelen met vleugelspe lers. Verder is het niet belangrijk hoe het staat, maar hoe het beweegt. Het spel zonder bal is belangrijk. Er zijn twee verschillende soorten van het spel zon der bal: als de tegenstander de bal heeft, en als jouw team balbezit heeft, maar jij als individu niet. Hoe reageer je dan? De speelwijze is afhankelijk van de eigen kwaliteiten, die van de tegenstander en het soort wedstrijd,' doceert Blind. 'We hebben even tijd nodig om te kijken waar in dit elftal de zwaktes liggen.' Om dat proces wat te bespoedigen ver hoogde Blind de trainingsfrequentie. Ajax ging weer twee keer per dag trai nen. Blind: 'Ik wilde de spelers meer hier hebben. Om te observeren en met ze te praten. Er zal echter niet veel verande ren. Het is afhankelijk van het program ma, maar in een reguliere week zullen we meerdere keren per dag trainen.' Een van de kenmerken van het typische Ajax-spel is de doorschuivende centrale verdediger; iets waar Blind als speler een meester in was. Zal hij proberen van de centrale verdedigers van het huidige Ajax ook 'Danny Blindjes' te maken? 'Je kan jezelf niet klonen,' zegt Blind lachend. 'Iedereen is verschillend. Maar ik ga wel proberen bepaalde facetten erin te brengen. Bij Ajax moet de centra le verdediger af en toe naar voren kijken en niet zozeer naar achter. Kijk, het spel zonder bal als je team balbezit heeft, is heel belangrijk en dat moet bij deze 28 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 28