'Als je als voetballer in een moeilijke situatie zit, moet je niet hard praten maar hard werken' Kolen uit het vuur Mijn voeten, Zijn handen goed, ontspannen en zelfverzekerd gevoeld. Maar ik heb altijd zeker gewe ten dat ik binnen afzienbare tijd bij een club aan spelen zou toekomen. Er zaten genoeg clubs te wachten op mijn beschikbaarheid. Ajax was niet mijn eer ste optie, maar gelukkig vonden Ajax en ik tenslotte een oplossing en keerde ik terug. En dat was maar het beste ook. Stel je voor dat ik bij een andere Nederlandse club was terechtgekomen. Want dat was op een gegeven moment, na het sluiten van de transfermarkt, het enige alternatief. Of ik had tot januari moeten wachten. Maar dat wilde ik niet. Het was beter het Ajax-shirt weer aan te trekken.' En dat terwijl jouw zaakwaarnemer met grote stelligheid had beweerd dat je nooit meer voor Ajax zou spelen. Trabelsi: 'Ja, maar dat is gezegd in een tijd dat Ajax en ik echt grote problemen met elkaar hadden. Toen zijn er van bei de kanten dingen gezegd die je niet hele maal serieus moet nemen. Het hoorde er ook een beetje bij. Uiteindelijk ga je dan een keer met elkaar om de tafel zitten en dan ga je het erover hebben. En dan blijkt dat je er toch allebei het gelukkigst van wordt om weer aan de slag te gaan. Dan moet je van twee kanten ook niet meer zeuren over nare dingen die we hebben geroepen. Ik was heel blij met het gesprek dat ik toen als eerste met Ronald Koeman heb gehad. Dat was een goed gesprek. Uiteindelijk is de conclusie dat je moet kunnen vergeten. Ik moest vergeten en Ajax moest vergeten. Daarin zijn we gelukkig geslaagd. Nu is het ver leden tijd. Nu speel ik voor Ajax. Tot mijn contract eindigt.' Volgens het evangelie van Van Os zal de arbeidsrelatie toch wel een jaar voor de afloop worden afgekocht door een geïn teresseerde. Ajax een transfervergoeding, Trabelsi een aanvaardbaar salaris en een mooie club. Iedereen gelukkig, behalve de Ajax-fan. Maar dat het goed komt met de carrière van Trabelsi staat niet alleen voor hem vast. Hij geldt als een der besten op zijn positie. Trabelsi: 'Ik weet niet wat er gaat gebeu ren. Ik ben professional. Dat maakt dat je altijd de top wilt halen, dat je met de beste spelers wilt spelen en dat je alle mogelijke prijzen wilt winnen. Ik weet niet of ik bij Ajax blijf of niet. Daarover moeten we nog overleg hebben. Maar ik zal hoe dan ook nooit vergeten hoe belangrijk Ajax voor mij is, of is ge weest. Ik heb alles aan Ajax te danken. Ze hebben me alles gegeven. Het kampi oenschap, de beker, de kwartfinale Champions League. Dat men mij nu kent in Europa komt door Ajax. Maar ik heb ook alles aan Ajax gegeven. Dat is de andere helft van de waarheid. In ons conflict leek het er ten onrechte om te gaan wie wie dankbaar moest zijn. Ajax is een fantastische club. Maar het is geen kwestie van dankbaarheid. Ajax heeft spelers nodig, en spelers hebben Ajax nodig. Je bent min of meer het zelfde. Je bent een. De ene hand wast de andere. Daarbij past niet zoiets als dankbaarheid.' Ondanks het grote vergeten, blijft het spijtig dat het zo moest ontaarden. Trabelsi's zaak was een testcase. Als hij in het gelijk was gesteld, was dat niet alleen voor Ajax een ramp geweest. Het zogenaamde optiebeding is een van de antwoorden die zijn gevonden op het Bosmanarrest en waarvan veel clubs zich bedienen. Als de arbitragecommissie Ajax in het ongelijk had gesteld, zou de club eenzelfde probleem met andere spe lers hebben gekregen. Niet voor niets waren degenen met wie Trabelsi in die periode nog contact onderhield net de spelers die in een soortgelijke positie zaten: Maxwell, Pienaar, Yakubu. Trabelsi had de pech de kolen uit het vuur te moeten halen voor de anderen. Hij verloor de feitelijk collectieve strijd. Na heel veel ellende. Trabelsi: 'Spijt heb ik niet. Als ik iets doe, sta ik er altijd voor honderd pro cent achter. Anders doe ik het niet. En dan kan je dus geen spijt hebben. Ook niet als iets anders loopt dan je had gehoopt of verwacht. Je bent er met je volle verstand bij geweest. Ik hou niet van spijt. Als je weet dat je gelijk hebt, is spijt geen optie. En ik wist honderd pro cent zeker dat ik gelijk had. Het is ook niet zo dat ik over één nacht ijs ga. Ik overleg dit soort keuzes altijd met mijn omgeving. Advocaat, zaakwaarnemer, vrouw, vrienden worden allemaal gevraagd naar hun mening. En dan bel ik ook nog vaak met mijn moeder, of mijn vader. Niet omdat ik onzeker ben, of mijn mannetje niet sta. Want hoewel ik veel mensen naar hun mening vraag, heb ik eigenlijk genoeg aan mijn eigen inzicht. Ik heb niemand nodig om een standpunt te bepalen. Maar je bent gek als je dat standpunt niet toetst aan de mensen die je na staan en die je kunt ver trouwen. In dit geval was iedereen het met me eens.' Daarmee suggereert Trabelsi het tegen deel van de algemene aanname die luidt dat hij zich door verkeerde en incapabele mensen heeft laten influisteren, opjutten en gekmaken. En hoewel hij meende vol ledig in zijn recht te staan, was het voet- baljuridische oordeel uiteindelijk anders. Gelijk hebben en gelijk krijgen zijn sowieso niet hetzelfde. In zijn min of meer zelfgekozen isole ment hield hij zijn rug recht. Trabelsi werkte gewoon door. Als de ontslagen man die het voor zijn vrouw niet wil weten, en voor de buurt. Die nog iedere dag om half negen met een broodtrom meltje onder zijn snelbinders op de fiets stapt, en om half zes thuiskomt voor een kopje thee met een kaakje en de aardap pelen met jus. Trabelsi: 'Als ik in mijn eentje getraind had, kwam ik thuis en was er niets aan 20 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 20