The Comeback Kid Hatem Trabeisi Als er met iemand geen onwerkbare arbeidsrelatie is, dan met Hatem Trabeisi. The Comeback Kid dendert langs de lijn alsof Ajax zijn lust en zijn leven is. Zo was het niet altijd. Door een slepende juridische kwestie stond Trabeisi meer dan een half jaar op non-actief. Nadat de arbitragecommissie van de KNVB Trabeisi cum suis in het ongelijk gesteld had, begroeven beide partijen ten langen leste de strijdbijl en besloot de Tunesiër het spelen als rechtsachter van Ajax niet als een taakstraf op te vatten. Gelukkig. tekst Raymond Bouwman fotografie Tessa Posthuma de Boer Ervan uitgaande dat er achter de stellingname van Ajax' directie altijd een doorwrochte strategische visie zit, kunnen we stellen dat het lichten der eenzijdige opties een meesterzet is geweest. Anders had de Tunesische vedette allang bij een andere Europese topclub (Arsenal) gespeeld. En nu heb ben we hem nog. Of weer. Een uitkomst met alleen maar winnaars, want ook Trabeisi zelf maakt alles behalve een ongelukkige indruk. En dat terwijl het stroeve spel van de geachte collega's toch niet altijd zijn feestje zal zijn geweest. In een seizoen vol rampoefeningen is Trabeisi een opvallende en aangename uitzondering. Trabeisi: 'Ik doe altijd mijn best. Ik train hard en speel de wedstrijden geconcen treerd. Honderd procent zet ik me in. Zo denken alle spelers. Maar bij de een lukt het en bij de ander niet. Dat het bij mij redelijk goed ging en gaat, heeft voor een deel toch ook te maken met de... laten we zeggen "kleine uitdaging" van mijn terugkeer. Ik wilde aan iedereen laten zien dat ik het nog kon en dat ik juist wel een goede prof ben. In de periode dat ik weg was, kreeg ik veel keiharde kritiek van de journalisten in Nederland en die in Tunesië. Ze kenden mijn men taliteit heus wel in Tunesië. Maar jour nalisten hebben daar ook internet. Ze lezen dingen vanuit Nederland over mijn situatie en konden kennelijk de verlei ding niet weerstaan dezelfde dingen te schrijven. Men ging ervan uit dat ik als mens niet deugde en dat het mij alleen om het geld te doen was. Ik kon me er niet tegen verdedigen, maar zo lag het natuurlijk niet. Daarom was het mij helemaal niet te doen. Zo zit ik niet in elkaar. Ik moet altijd eerst gewoon hard werken. Hard werken, presteren en serieus met mijn vak bezig zijn. 'En zo leefde ik ook naar mijn rentree toe. Toen Ajax en ik overeen waren gekomen dat ik weer zou gaan spelen, wilde ik wel heel graag bewijzen wie ik werkelijk ben. Dat is gelukkig redelijk gelukt. We verloren de eerste twee wed strijden die ik meedeed, maar ik speelde niet slecht. Ik was heel erg gemotiveerd. De moeilijke periode die ik had doorge maakt, had mij sterker gemaakt. Dat is de story of my life. Moeilijkheden over win ik. Ik heb het in de nationale ploeg ook meegemaakt. Vier jaar heb ik in de selectie gezeten, terwijl ik nooit speelde. Ik zat op de bank, of zelfs op de tribune. Mij hoorde je er niet over. Met geen woord sprak ik erover. Niet tegen jour nalisten, niet tegen collega's. Alleen familie en vrienden wisten hoe ik erover dacht. Dat was genoeg. Ik wist dat ik ooit het ongelijk zou gaan bewijzen. En zo is het ook gegaan. Als je als voetballer in een moeilijke situatie zit, moet je niet hard praten maar hard werken. Ook daarom geef ik niet veel interviews. Ik vind dat ik alleen op het veld kan laten zien dat ik goed ben. Zo heb ik me ook proberen op te stellen tijdens het conflict met Ajax. Ik had geen twijfels over mijn niveau. Natuurlijk niet. Ik ben toch voet baller?! Dat ben je ook als je tijdelijk niet speelt. Ik was er zeven, acht maanden uit, maar ik ben nooit gaan twijfelen mijn kwaliteiten.' aan Als je zo van hard werken houdt, moet je het spelen zelf toch heel erg hebben gemist? Trabeisi: 'Dat is voor iedere voetballer moeilijk. Maar ik kon er niets aan veran deren. Het was nu eenmaal zo gegaan. Elke speler komt problemen tegen op zijn pad. Ik had het geluk dat ik met de nationale ploeg de Africa Cup kon win nen. Dat was natuurlijk fantastisch. Tunesië wint het Afrikaanse kampioen schap, dat was bijna te mooi om waar te zijn. Helemaal omdat het in ons eigen land was. Het was net zo verrassend als Griekenland dat Europees kampioen werd. Achteraf bleek het ook mijn abso luut enige positieve ervaring in 2004. De rest was alleen maar negatief. Ik kwam terug en even later trainde ik alleen maar voor mezelf. Dat was wel een anticli max. Veel spelers deden hun voordeel met het winnen van de titel. Ik niet. Ik kwam in de moeilijkste periode van mijn carrière terecht. Ik trainde in het Olympisch Stadion. Alleen. Fysieke trai ning. In de gym, en op de atletiekbaan.' Miste je de bal niet vreselijk? Trabeisi: 'Ja, natuurlijk miste ik de bal. De bal, de jongens, de wedstrijden, de punten. Maar wat kon ik doen? Het was beter dan niets. En ik werd er echt niet triest van, om zo in mijn eentje bezig te zijn. Ik wist dat het goed zou komen. Vroeger of later. En toch, als ik van tevo ren had geweten dat het zo lang ging duren, had ik me waarschijnlijk niet zo 19

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 19