Ajax redt het niet Opluchting na winst in Kerkrade Ajax compleet AJ Auxerre - Ajax Koeman: 'Extra pijnlijk dat het een paar minuten voortijd als nog mis ging' Roda JC - Ajax Ruud Krol: 'We hebben vandaag onder zeer moeilijke omstandigheden een fantastische collectieve prestatie geleverd' fotografie Louis van de Vuurst Het optimisme heerste na de kleine maar degelijke 1 -0 overwinning die Ajax in eigen huis boekte op de Franse formatie van levende legende Guy Roux. Roux gaf na afloop nog aan dat Auxerre niet anders zou kunnen spelen dan zijn spelers in Amsterdam hadden laten zien. Er liep immers geen Abramovitsj in de Bourgondische provinciestad rond, waardoor er geld te over zou zijn om een uit- en een thuisploeg op te stellen. Maar zo tam als Auxerre in de ArenA acteerde, UEFA Cup 1/16 finale Donderdag 24 februari 2005 - Stade de l'Abbé Deschamps, Auxerre -12.000 Scheidsrechter: Bartolo Faustino Benquerenca (Portugal) AJ Auxerre - Ajax 3-1 (1-1) Scoreverloop: 31Bonaventure Kalou 1 -0,37. Ryan Babel 1 -155. Benoit Cheyrou 2-187. Lionel Mathis 3-1 AJ Auxerre: Fabien Cool; Bakari Sagna, René Bolt, I Jean-Pascal Mignot, Jean-Sebastien Jaures; Teemu Tainio (77. Lionel Mathis), Phillipe Violeau Benoit Cheyrou, Kanga Akale (90. Arnaud Gonzalez); Bonaventure Kalou, Mwaruwari Benjani Coach: Guy Roux Niet ingezet: Sébastien Hamel, Stéphane Grichting, Luigi Pieroni, David Vandenbossche, David Recorbet Ajax: I Maarten Stekelenburg; Hatem Trabelsi, Nigel de Jong, Julien Escudé, Maxwell; Anthony Obodai (86. Hedwiges Maduro), John Heitinga Wesley Sneijder (80.1 Urby Emanuelson); Maura I Rosales (82. Daniël de Ridder), Ryan Babel, I Nourdin Boukhari Coach: Ronald Koeman Niet ingezet: Bogdan Lobont, Nicolae Mitea, Yannis Anastasiou, Filipe Kasmirski zo energiek stond het in Frankrijk op het veld. En Ajax begon al gehavend aan de return. De ploeg was zonder de zieke Rafael van der Vaart naar Frankrijk gereisd en ook de geblesseerde Hans Vonk, Steven Pienaar, Tomas Galasek en Zdenek Grygera waren in Amsterdam achtergebleven. Prompt kreeg Rasmus Lindgren in Auxerre last van een acute keelontsteking met hoge koorts en dus viel ook deze beoogde middenvelder af. Dus was Koeman wederom gedwongen andere spelers op te stellen. De net van een hamstringblessure herstelde Wesley Sneijder kreeg een plaats op het midden veld; Anthony Obodai en aanvoerder John Heitinga vergezelden hem in die linie. Nigel de Jong vormde met Julien Escudé het centrum van de verdediging. Auxerre zette Ajax vanaf het begin onder druk en na een half uur scoorde Kalou de 1 -0. Maar Ryan Babel hield de hoop voor de Amsterdammers levend. Hij schoot een paar minuten later op prachtige wijze de gelijkmaker knalhard binnen, 1-1. Dat de Fransen de score voor rust niet opvoerden, was vooral de verdienste van Maarten Ryan Babel en Hatem Trabelsi in duel met oud-Feyenoorder Bonaventure Kalou. Stekelenburg, die diverse doelpogingen knap onschadelijk maakte. Maar al na tien minuten in de tweede helft scoorde Cheyrou de 2-1Op zich een stand waarmee Ajax de volgende ronde zou bereiken, maar de Ajacieden stonden met de rug tegen de muur, en het vrezen voor de uitschakeling was begonnen. In de slotfase ging het dan ook mis. Invaller Mathis maakte na een corner de 3-1 en deelde daarmee de genadeklap uit aan de Amsterdamse club en trainer Ronald Koeman. Twee spelers zullen altijd aan dit duel worden herinnerd als ze hun cv bekijken. Want Urby Emanuelson en Hedwiges Maduro maakten als invallers hun officiële debuut. Twee dagen hadden Ruud Krol en Tonny Bruins Slot na het vertrek van Ronald Koeman om Ajax weer op de rails te krijgen en het team naar hun hand te zetten. De twee assistenten van Koeman werden interim-hoofdtrainers en for meerden een elftal waarmee de altijd al lastige uitwedstrijd tegen Roda JC tot een goed einde moest worden gebracht. Het nieuwe trainersduo had in ieder geval een verrassing in petto: Hedwiges Maduro maakte zijn debuut in de Holland Casino Eredivisie met een basisplaats op het middenveld. Aan zijn zijde had Maduro Maxwell (Nigel de Jong speelde linksback) en Wesley Sneijder. John Heitinga vormde met Julien Escudé het centrum van de verdediging. 'Ik heb geke ken naar jongens die honderd procent fit waren,' lichtte Krol toe. 'Daarbij had ik een tactisch plaatje van Roda in mijn gedach ten. Ik wilde van achteruit voetballen en daarom stond Maduro vóór het centrum opgesteld. Het collectief staat voorop. Dus het kan best zo zijn dat de basiself volgende week anders is.' Vooral in de eerste helft, op een goede opening van Roda JC na, was Ajax superieur. Na ruim een half uur maakte Maduro een actie richting het aanvallende doel. Keeper Kujovic stuitte de inzet van de jonge middenvelder nog, maar schoof zo de bal in de voeten van Angelos Charisteas die wel raad wist met de kans en zijn eerste competitiegoal voor Ajax maakte: 0-1. Enkele minuten voor rust verdubbelde Escudé de marge toen hij koppend uit een goede vrije trap van Wesley Sneijder Kujovic passeerde: 0-2. Nigel de Jong bleef na rust in de kleed kamer achter met een blessure. Rafael van der Vaart kwam in de ploeg en Maxwell verhuisde naar zijn vertrouwde stek als linksachter. Roda JC zette in de tweede helft wat meer druk op Ajax, iets wat Roda-trainer Vloet al graag in de eerste helft had gezien, omdat hij de Amsterdammers na de recente gebeur tenissen zag als een ploeg in problemen. Ajax wankelde wel even en Cristiano, een van de vijf aanvallers die het laatste deel van de wedstrijd bij Roda in het veld stonden, maakte er met een omhaal 1-2 van. Maar verder lieten de Ajacieden het niet komen. De ploeg had zelfs het verschil kunnen vergroten, maar vooral Mauro Rosales en Charisteas wisten zich geen raad met de mogelijkheden. Krol bracht nog Ryan Babel voor de Griekse spits maar de jongeling kwam nu eens niet tot scoren. De doelpunten uit de eerste helft bleken echter genoeg voor de eerste overwinning voor Krol en Bruins Slot en dat zorgde voor veel opluchting in het Amsterdamse kamp. Ruud Krol viert met Anthony Obodai de winst op Roda. Holland Casino Eredivisie Zondag 27 februari 2005 - Parkstad Limburg Stadion, Kerkrade - 17.5000 Scheidsrechter: Ben Haverkort Roda JC-Ajax 1-2 (0-2) Scoreverloop: 33. Angelos Charisteas 0-142. Julien Escudé 0-2, 64. Cristiano 1-2 Roda JC: Vladan Kujovic; Ger Senden, Pa-Modou Kah, Mark Luijpers Predrag Rlipovic; Sergio, Boldiszar Bodor (56. Edrissa Sonko), Ivan Vicelich, Jerome Colinet (56. Diego Jongen); Cristiano, Arouna Koné Coach: Wiljan Vloet Niet ingezet: Roel Brouwers, Guido Budziak, Ken Leemans, Rompelberg, Youssef Sofiane Ajax: Maarten Stekelenburg; Hatem Trabelsi, John Heitinga Julien Escudé, Nigel de Jong (46. Rafael van der Vaart); Hedwiges Maduro, Wesley Sneijder (66. Anthony Obodai), Maxwell; Mauro Rosales, Angelos Charisteas (72. Ryan Babel), Nourdin Boukhari Coach: Ruud Krol en Tonny Bruins Slot Niet ingezet: 8ogdan Lobont, Yannis Anastasiou, Nicolae Mitea, Daniël de Ridder april 2005 77

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 77