0p de valreep prima zondag Goede maar minimale overwinning Ajax compleet Ajax - FC Den Bosch Daniël de Ridder: 'Als je pas in de negentigste minuut een wedstrijd kan beslissen, is het behoorlijk op het randje' Ajax - AJ Auxerre Koeman: 'We hadden die tweede goal verdiend' fotografie Louis van de Vuurst UEFA Cup 1/16 finale Woensdag 16 februari 2005 - Amsterdam ArenA - 42.319 Scheidsrechter: Jaroslav Jara (Tsjechië) Ajax - AJ Auxerre 1-0 (1-0) Scoreverloop: 36. Maxwell 1-0 Ajax: Maarten Stekelenburg; I Hatem Trabelsi, Nigel de Jong, Julien Escudé, Maxwell; Steven Pienaar (46. Anthony Obodai), John Heitinga Rafael van der Vaart (78. Rasmus Lindgren); Mauro Rosales (71Daniël de Ridder), Ryan Babel, Nourdin Boukhari Coach: Ronald Koeman Niet ingezet: Bogdan Lobont, Yannis Anastasiou, Hedwiges Maduro, Nicolae Mitea AJ Auxerre: Fabien Cool; René Bolt, Jean-Sebastian Jaures, Jean-Pascal Mignot, Bacary Sagna; Philippe Violeau Benoït Cheyrou, Lionel Mathis, Gautier Akalé; Bonaventure Kalou, Mwaruwari Benjani (90. Luigi Pieroni) Coach: Guy Roux Niet ingezet: Sébastien Hamel, Stéphane Grichting, Teemu Tainio, Amaud Gonzalez, David Recorbet, Kevin Lejeune Ajacied van de wedstrijd: Maxwell Daniël de Ridder werd de matchwinnaar tegen FC Den Bosch met een goal en een assist. De 22ste speelronde eindigde voor Ajax uiteindelijk zeer positief. De ploeg won zelf in de slotfase met 2-0 van FC Den Bosch en concurrent voor de tweede plaats AZ liet twee punten liggen. Daardoor is het verschil geslonken tot vier punten. Julien Escudé werd gekozen tot de Ajacied van de wedstrijd. Dat kwam vooral omdat Holland Casino Eredivisie Zondag 20 februari 2005 - Amsterdam ArenA - 45.619 Scheidsrechter: Jack van Huiten Ajax - FC Den Bosch 2-0 (0-0) Scoreverloop: 90. Daniël de Ridder 1 -0,90. Nourdin Boukhari 2-0 Ajax: Maarten Stekelenburg; Hatem Trabelsi, John Heitinga Julien Escudé, Maxwell; Anthony Obodai (60. Ryan Babel), Rasmus Lindgren (80. Yannis Anastasiou), Rafael van der Vaart; Mauro Rosales, Angelos Charisteas (70. Daniël de Ridder), Nourdin Boukhari Coach: Ronald Koeman Niet ingezet: Bogdan Lobont, Hedwiges Maduro, Urby Emanuelson, Nicolae Mitea FC Den Bosch: Kris Mampaey; Steve Olfers, Peter Uneken Paul Beekmans, Feme Snoyl, Charlie vd Ouweland, Marcel Cas, Mounir Biyadat, Jochen Jansen, Dennis Schulp, (85. Vincent Euvrard), Koen van de Laak (48. Robbie Haemhouts) Coach: Henk Wisman Niet Ingezet: Berry Powel, Thijs van der Meulen, Martijn van Strien, Erwin van lersel Ajacied van de wedstrijd: Julien Escudé vanwege de techniek tot vijf minuten voor het einde van de officiële speeltijd kan worden gestemd. Tot die periode was de centrale verdediger betrokken bij bijna alle gevaarlijke momenten voor het doel van FC Den Bosch, waarin Kris Mampaey als een leeuw stond te vechten voor zijn ploeg. Maar als de verkiezing pas na het laatste fluitsignaal was geëindigd, dan had Daniël de Ridder de grootste kans gehad om tot winnaar te worden uitgeroepen. De invaller won namelijk de wedstrijd voor de Amsterdammers. De overwinning kwam niet vanzelf tot stand. Want FC Den Bosch, de nummer 18 van de eredivisie, stond als een blauw afweergeschut met elf man op eigen helft. 'Dat de ruimte vanaf het begin zó klein zou zijn, was extreem,' vond Ronald Koeman. 'Maar ik begrijp het wel, FC Den Bosch voetbalt voor de punten. Ik denk dat de toe schouwers onderschatten hoe moeilijk het voor Ajax is om tegen zo'n ploeg te spelen.' Slechts heel af en toe werd het eenrich tingsverkeer van Ajax onderbroken door een uitbraak van FC Den Bosch, maar op die momenten stond Maarten Stekelenburg pal. Aan de andere kant blonk Kris Mampaey dus uit. Hij lag dwars bij doel pogingen van Mauro Rosales, Rafael van der Vaart en Anthony Obodai. Pas nadat de trainer Ryan Babel, Daniël de Ridder en Yannis Anastasiou in het veld had gebracht, begon de defensie van Den Bosch echt te piepen en te kraken. Dat er uiteindelijk in de blessuretijd twee keer werd gescoord, verbaasde Koeman niet. 'Het zou onvoor stelbaar zijn geweest als we deze wedstrijd niet hadden gewonnen.' Bij beide goals was Daniël de Ridder de hoofdpersoon. Hij volleyde de bal onder Mampaey door nadat Anastasiou op hem had teruggekopt. Een minuut later gaf De Ridder de bal scherp voor. Babel miste nog, maar Nourdin Boukhari was op links goed doorgelopen en hij schoof de 2-0 binnen. 'Laten we nou maar gewoon blij zijn,' vond Koeman. 'Wij winnen, AZ speelt gelijk, dus we zijn dichterbij gekomen.' De hoop van het in de competitie niet soe pel draaiende Ajax was gevestigd op een goede prestatie in het UEFA-Cuptoernooi. Auxerre was de eerste opponent die de Amsterdammers tegenkwamen op het Europese podium na de winter. Dat de ploeg mocht overwinteren was te danken aan de derde plaats in de Champions- Leaguepoule. Het was afwachten hoe het jonge Ajax zich zou houden, want door de afwezigheid van Hans Vonk, Zdenek Grygera, Tomas Galasek en Wesley Sneijder had Ajax wel wat ervaring ingele verd. Maar Hatem Trabelsi nam zijn team op sleeptouw met goede verdedigende acties en fraaie rushes langs de zijlijn. Het vertrouwen van de Tunesiër straalde af op zijn ploegmaten, want de verdediging speelde een uitstekende wedstrijd. 'Uitmuntend,' kwalificeerde trainer Ronald Koeman zijn defensieve mannen zelfs. Zowel Bonaventure Kalou als Mwaruwari Benjani kwam dan ook niet of nauwelijks in het stuk voor. Dat gold eigenlijk voor heel Auxerre. De Franse ploeg speelde weinig klaar. Daarom was het jammer dat Ajax slechts een minimale overwinning wist te behalen. Dat had niet zo hoeven zijn. Al in de eerste minuut had Fabien Cool moeite met een schot van Mauro Rosales, de hard werkende maar zich niet echt onderscheidende rechtsbuiten. Ook Ryan Babel - in de basis omdat Angelos Charisteas Europees niet voor Ajax mag uitkomen - kreeg in de beginfase een mogelijkheid, maar hij had verder een moeilijke avond. De jonge spits had in de achtste minuut wel met een listig balletje Van der Vaart bereikt waarna de Heemskerker gevaarlijk voor kon zetten. Keeper Cool was echter net een fractie eerder bij de bal dan Steven Pienaar, die op slag van rust na een zware, onbestrafte, Ajax kreeg wel kansen om de score op te voeren, maai overtreding van Gautier Akalé met een blessure aan zijn knie het veld moest ver laten. Maar op dat moment stond Ajax al op voorsprong. In de 36ste minuut hadden de ruim 42.000 toeschouwers kunnen genieten van een prachtige combinatie tussen Maxwell en Van der Vaart. De Braziliaan had de bal via een geniaal hakje teruggekregen van Van der Vaart, waarna hij de bal hard in het doel knalde, 1 -0. Na rust deelde Auxerre slechts spelden- prikjes uit en was het Ajax dat de score had kunnen verdubbelen. De grootste kans was vlak voor tijd voor Nourdin Boukhari, wist de mogelijkheden niet te benutten, maar Cool wist zijn inzet net te keren. 'We hadden die tweede goal verdiend,' vond Koeman. 'Dit is een redelijke uitslag, maar 2-0 was perfect geweest. Ik denk dat we in de uitwedstrijd een ander Auxerre zullen zien. Ze moeten dan meer initiatief nemen en dat betekent dat er voor ons meer ruim te komt.' april 2005 75

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 75