Museumstukken Nieuw logo Het Ajax Museum ben gespeeld. Helaas weten we verder niets over deze 'jubileumwedstrijd' en ook Marcelle van Hoof meldt er in haar artikel over de verjaardagswedstrijden, in Ajax Magazine nr. 6 van vorig jaar, niets over. Van de festiviteiten in 1910, ter gelegen heid van het eerste 'echte' jubileum, weten we iets meer. Zo werden er een banket en een 'revue' gehouden, en van beide is een foto te zien in het museum. Overvloediger zijn de getuigen van de festiviteiten die tien jaar later ter gele genheid van het twintigjarig bestaan werden gehouden. Er werd toen een groots feest gehouden in Huize Bellevue. De feestrede werd geschreven door de clubbladredacteur Dirk Knecht, maar voorgedragen door de vermaarde caba retier Jean Louis Pisuisse. In plaats van zelf als verklede aap op te treden, werd blijkbaar de verklede aap voortaan inge huurd, een traditie die tot in de huidige tijd voortduurt. Er is op dat feest ook gedanst, getuige het balboekje dat bewaard is gebleven en dat eerder al eens in deze rubriek werd besproken. In 1925 was het natuurlijk helemaal raak: het zilveren jubileum. Evert Vermeer schrijft in zijn 100 jaar Ajax dat dat jubileum gevierd werd 'op 22 maart met een veteranen wedstrijd, de gebruikelijke gekostumeerde wedstrijd en als hoofdmoot een erewedstrijd tegen Blauw Wit, die netjes in 2-2 eindigde. Drie dagen later was er een "bierjool" in Bellevue, en 's zaterdagsmiddags een receptie in het Americain Hotel.' Ter gelegenheid van dit jubileum werd een speciale tegel uitgegeven, waarop voor het eerst het hoofd van de Griekse held Ajax prijkte. Drie jaar later werd die kop ook op de voorpagina van het club nieuws geplaatst, en daarmee was in fei te een nieuw Ajax-logo geïntroduceerd. Het volgende jubileum dat het waard was om uitgebreid gevierd te worden, was natuurlijk het vijftigjarig bestaan. Er is toen inderdaad zeer fors uitgepakt, als gezegd met een revue, een gedenk boek (waarvoor je tegenwoordig op vei lingen fors moet betalen) en een ten toonstelling in De Waag over de geschiedenis van de Watergraafsmeer. Er verscheen bovendien een grammofoon plaat met een nieuwe versie van het clublied en er werd een film gemaakt. Ajax vierde het vijfjarig bestaan onder meer met een gekostumeerde voetbalwedstrijd. Tot slot werd er nog een jubileumwed strijd tegen Feyenoord gespeeld (en jam merlijk verloren met 4-1). Een leuke bij komstigheid was dat Ajax in dat jubileumjaar eindelijk weer eens afde lingskampioen werd, maar dat leidde helaas niet tot het landskampioenschap. Die bonus zat er ook niet in bij het 'dia manten' jubileum in 1975. Ajax had toen net enkele jaren van nationale en internationale successen achter de rug, maar was nu een beetje in de lappen mand verzeild geraakt. De festiviteiten werden vooral in eigen kring gevierd, maar er verscheen wel een extra dik nummer van het clubblad en er werd een internationaal jeugdtoernooi georgani seerd dat in verschillende plaatsen in Nederland werd afgewerkt. Natuurlijk was het vijfentwintig jaar later helemaal raak: 100 jaar! Onder leiding van 'chef feestvieren' Thijs Lindeman werd een uitgelezen program ma opgesteld, met wederom een revue, een fraai gedenkboek, recepties, een nieuwjaarsconcert in het Concert gebouw en met de terugkeer van een heel oude traditie: de gekostumeerde wedstrijd. Speciaal voor het jubileum had Ajax zich namelijk in de competitie wedstrijd tegen FC Twente gehuld in een tenue uit de jaren dertig, met wijde broeken, zwarte kousen (mooi!) en geen shirtreclame. Helaas had de tegenstander geen boodschap aan deze feesttooi en kreeg Ajax van Jan Vennegoor of Hesselink een draai om de oren. Blijkbaar gaan feesten en voetballen toch niet samen. Voorpagina van het programmaboekje van de revue 'Ajax in 't Goud' (1950). Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de ArenA en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spel letjes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de twee uur durende World of Ajax Tour bedraagt €9,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen €8,00 p.p. De starter-tour (1 uur, reserveren niet nodig) kost €8,00 p.p. en €7,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+-pas- houders. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor groepen kan ook een speurtocht door stadion en museum georganiseerd worden. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111336. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartverkoop lopen via de supportersbalie in de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt €3,50. Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wedstrijden op zondag); 1 okt-31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koopzondagen (niet tijdens wedstrijden op zondag). Openingstijden ArenA-tours: dagelijks 10.00-17.00 (op wedstrijddagen geldt een aangepast programma). april 2005 65

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 65