Aangename en gezonde uitspanning De verjaardagen van Ajax Een van de veie feestdiners die in Het Ajax museum staat vol herinneringen aan hoogtepunten van het voetballende Ajax. Hier en daar wordt er en massaai bezocht werden°dechter ook aandacht geschonken aan gebeurtenissen eromheen. Ajax is immers voor alles een vereniging, en ook daarvan getuigt het museum. In deze aflevering van Museumstukken staan we stil bij een van de terugkerende aspecten van dat verenigingsleven: de viering van jubilea. tekst// Carel Berenschot Op 18 maart is Ajax jarig, dat weet 'iedereen', en één keer in de vijf jaar is de verjaardag meteen een soort jubi leum. Vijf jaar geleden was dat jubileum gróót, want Ajax bestond maar liefst honderd jaar, en dit jaar hebben we weer een 'klein' jubileum: 105 jaar. De viering rond 18 maart 2000 werd spectaculair aangepakt met - evenals in 1950 bij het vijftigjarig bestaan - een heuse revue en een officieel Ajax-gedenkboek. En veel ontvangsten en recepties, natuurlijk. Want feestvieren zit de Ajacieden in het bloed, al leert de geschiedenis dat te veel feesten het voetbal niet altijd ten goede komt. Dat een jubileum wel gevierd moet wor den, volgt eigenlijk uit artikel één van het oudste reglement van Ajax, uit 1900: 'De Club stelt zich ten doel eene aangename en gezonde uitspanning te verschaffen'. En dus begon men meteen in 1905, bij het vijfjarig bestaan, met feestvieren. Ajax was nog maar een bescheiden clubje dat mee mocht doen in de Tweede klasse van het district West BI. Er is van die viering één foto overge bleven. We zien daarop een groepje wonderlijk uitgedoste mannen in een 'elftalfoto-opstelling': een deel staat, een deel zit en er ligt een bal op de voor grond. Er staat een schoolbord bij waar op AJAX 1900 1905 staat geschreven. De opstelling van de geportretteerden suggereert dat ze in deze kledij ook daadwerkelijk een voetbalwedstrijd heb- 64 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 64