de mens Sortie in Auxerre Bericht uit Frankrijk Ben ik vrij onverveerd München, 25 juni 1988 Bondscoach Rinus Michels laat tegen de Sovjet-Unie zijn emoties de vrije loop na de wondergoal van Marco van Basten vier dagen eerder in hamburg was weggewraakt wat het land veertien jaar had dwarsgezeten van de victorie liet hij vrijuit genieten als waar het om ging maar niet werd vergeten want zei hij aarzelend van zinnen ik wil toch eigenlijk ook wel een keer een finale winnen al wordt het beslist geen abc en gaven zijn spelers hem als dank alvast een kostbare cartier pas toen van basten scoorde was elke twijfel weg en kon de buit hem niet meer ontgaan op dat moment verdwenen ook de bul de sfinx en de generaal en was in hem de mens opgestaan tekst 7 David Endt Vlucht HV 7515 met bestemming Auxerre vertrekt later dan de aangegeven tijd van Gate B18. Oorzaak is het ijslaagje dat de vleugels van het vliegtuig bedekt. Binnen is het warm, maar de frustratie van het wach ten is een aanvulling op de frustratie van het bericht dat niet het vliegveld van Auxerre maar dat van het honderdvijftig kilometer verderop gelegen Dijon zal worden aangedaan. In Auxerre ligt sneeuw. De lucht haven van het stadje is meer een aanlegsteiger voor vliegtuigen en het ontbreekt de mensen aldaar aan fa ciliteiten om de korte landingsbaan schoon te maken. Er zit niets anders op dan gelaten te accepteren. Dijon Airport is een iets grotere aanlegsteiger, blijkt. En het weer is prachtig. Geen sneeuwvlok te zien, en dat maakt kwade tongen los. Men is zo slecht als men denkt. Heeft de almachtige Guy Roux van Auxerre een troef uitgespeeld? De trainer van AJ Auxerre zal niet nalaten om zijn tegenstanders op burleske dat wel doortrapte wijze een loer te draaien. Maar wanneer de spelersbus een eindje op weg is, in de richting van de A6 die langs Auxerre voert, wordt die gedachte bijge steld. De heuvelflanken zijn in wit gewassen. En sneeuw daalt uit de lucht. Soms dicht, soms bijna transparant. Merkwaardig hoe het over korte afstand kan verschillen. Na bijna twee uur rijden verschijnt het bord Sortie Auxerre, uitgang, afslag Auxerre. We moe ten nog iets verder, naar Joigny, dat, sneeuwloos, aan de oevers van de rivier Yonne ligt. Een lieflijk dorpje, te gen een heuvel leunend. Twee robuuste hooggelegen kerken geven het dorp de aanblik van een fort. In Hotel La Rive Gauche slaat Ajax zijn kamp op. De aparte tril ling die hoort bij Europa-Cupwedstrijden is nog niet voelbaar. Ook niet 's avonds op weg naar het stadion van AJ Auxerre. Ontspanning of gebrek aan spanning? Het is een vraag die nooit vooraf beantwoord kan wor den. In het provinciale voetbaltempeltje is de weg naar het veld versperd. De jongens moeten naar de uitgang. Sortie. Op het hoofdveld ligt een plastic tapijt dat de grasmat tegen sneeuw en vorst moet beschermen. Op een week trainingveldje onder bleek licht wordt getraind. Pollen vliegen in het rond, de trainer vult de partij aan en meer dan een handjevol Ajax-fans staat handenwrijvend toe te kijken. Op het kunstgrasveldje trainen de pupillen van Auxerre, een nieuwe generatie kinderen van Oom Guy. Terug naar het hotel. De avond voor de wedstrijd. Gedachten aan die wedstrijd. Kijken naar andere wed strijden op televisie, met jouw wedstrijd in je hoofd. De hoop, de verwachting, de zekerheid, de twijfel. Vierentwintig uur later is de wedstrijd gedaan. Sortie. In een van die spookachtige wedstrijden met een bizar slotscenario is er verloren en is ons de uitgang van het UEFA-Cuptoernooi gewezen. Gebiedend gewezen. Er is geen weg terug, de dunne droom om tenminste op dat internationale podium nog iets te betekenen is verpul verd. In het vurige stadion Abbé Deschamps, op de koude grond, is een ijzig einde gekomen aan de Europese ambitie. De kleedkamer is gevuld met onge loof en troosteloosheid. Twee jonkies maakten hun de buut op een manier die niemand iemand gunt. Knock out in Auxerre, uitgeteld. In de schemerige gang naast de kleedkamer staan drie mannen met gebogen hoofden. De haastige handelin gen van officials om hen heen gaat aan ze voorbij. In hun besloten wereld van emotie praten ze ingehouden, ze exhaleren sigarettenrook die hun hoofden omhult. Het is uit. Je voelt het aan de sfeer, het is uit. De sterke blonde man zwijgt maar zijn lichaam spreekt. Het lichaam zegt: het is uit. Even komt de wedstrijdbe spreking van die avond terug in herinnering. Sloot hij na het kort, bondig, pragmatisch uitgesproken betoog niet af met: '...weet dat dit een erg belangrijke wed strijd is. Voor jullie. Maar niet voor jullie alleen...' Nederlagen verdubbelen de afstanden, rekken de uren tot spooktijd en dus is de bustocht eindeloos lang. Opnieuw van Auxerre naar Dijon, want nog steeds kan de aanlegsteiger niet benut worden. Vlucht HV7518 steekt zijn neus in de zwartkoude lucht. Eindeloos is het zwijgen van de trainer. Voorin de bus. Later voorin het vliegtuig. Er ligt een ijslaagje over zijn hart. Zwaar zijn zijn stappen op de Schipholplavuizen en elke vezel in zijn lijf spreekt uit wat hij slechts een enkeling heeft toevertrouwd. Hij heeft besloten: sortie. tekst Chris Willemsen april 2005

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 63