'We kenden onze beperkingen, dat was onze kracht' Wim Meutstege Eentje! Wim Meutstege wist precies wat zijn beperkingen waren als verdediger, en mede door die zelfkennis speelde hij twee jaar vrijwel onafgebroken in het eerste van Ajax. Hij behaalde twee keer het landskampioenschap, speelde in de halve finale van de Europa Cup 1, maar een kruisbandblessure maakte een plotseling einde aan zijn voetballoopbaan. Zijn afscheid van Ajax viel tegen, maar jaren later speelde hij nog vele wedstrijden met Lucky Ajax. Meutstege kan zich zijn enige doelpunt in Amsterdamse dienst niet meer herinneren, maar dat is dan ook vrijwel het enige dat hij niet meer weet. Wat de huidige inwoner van Tbilisi, Georgië, het meeste miste nadat hij met voetbal was gestopt? 'Het reizen en de massages.' tekst Marcelle van Hoof Overdreven gewenst was Meutstege niet, toen hij in 1978 in het kielzog van mede- Spartanen trainer Cor Brom en spits Ray Clarke naar Ajax vertrok. 'Ik was derde keus, maar dat maakte mij niet uit. Ik heb twee seizoenen constant gespeeld bij Ajax, totdat ik in Amsterdam tegen Nottingham Forest in botsing kwam met Martin O'Neill, de huidige Celtic-trainer. Ik had een zware kruisbandblessure, en een heleboel andere dingen, en na meer dan een jaar revalideren moest ik de strijd opgeven.' Meutstege draaide als linkerverdediger twee prima seizoenen in de Meer. 'Ik heb mijn werk goed gedaan. Dat seizoen is aanvoerder Ruud Krol op het veld tegen Zwamborn en Boeve flink uitgevallen, maar dat heeft hij bij mij nooit gedaan. Hij had respect voor mijn kwaliteiten, maar hij vond me, denk ik, wel een rare kwibus: vakbondsman (ik was bestuurs lid van de WCS), gymleraar, en een middelmatige voetballer in zijn ogen. Ik denk dat Krol te lang bij Ajax is gebleven. Hij raakte daardoor een beetje in zichzelf gekeerd, terwijl hij natuurlijk wel de kwaliteiten had om dat jonge elftal van toen te leiden.' Al in zijn eerste seizoen behaalde Meutstege met Ajax de dubbel. 'Het rom melde in de club, maar in het team zat nog wel de strakheid van het keurslijf van de vertrokken Ivic, en Brom liet dat lang zaam gaan. Dat was een perfecte combi natie. We werden kampioen en wonnen de KNVB Beker, maar iedereen in Nederland vond ons een zwak team. We kenden onze beperkingen, dat was juist onze kracht. Het middenveld, met Arnesen als de frivole speler en de brekers Schoenaker en Lerby, liep perfect. We haalden een seizoen later zelfs de halve finale Europa Cup 1. En werden daarin ongelukkig uitgeschakeld door Nottingham Forest.' De wedstrijden tegen de latere Cup win naar luidden het einde van Meutstege bij Ajax in. Voor de uitwedstrijd had hij een akkefietje met trainer Leo Beenhakker. 'Ik zou gewoon spelen, maar tijdens een training zou ik gelachen hebben naar mensen die stonden te kijken, supporters. En je lacht niet op een training vlak voor een halve finale Europa Cup, vond Beenkakker. Ik verdween uit de opstel ling, hoorde ik vlak voor de wedstrijd. Hij was niet tevreden over mijn spel. Ik vroeg hem wat ik dan fout deed, maar Beenhakker antwoordde dat ik als gymle raar wel moest weten wat ik niet goed deed. Hij zei ook nog dat ik niet hard ge noeg was. Ik antwoordde daarop dat ik dat niet nodig had, het op mijn manier deed. Ik was snel en tactisch slim. Mijn spel was sober, ik zocht altijd naar de combinatie. Of opkomen, en Dick Schoenaker en Tscheu-la Ling ondersteu nen. Dat ging goed, we wisten precies wat we aan elkaar hadden. 'Ik was bevoegd gymleraar, had een HBO-opleiding gedaan. Net als Kees Zwamborn. Wij konden op een andere manier over trainingsopbouw en derge lijke meepraten. Ik had de indruk dat Beenhakker, die het CIOS had gedaan, een goede opleiding maar wel MBO, dat altijd een beetje als bedreigend heeft ge voeld. Beenhakker had ik al als jeugdtrai ner bij Go Ahead meegemaakt. En dat deed hij heel goed. Maar in het algemeen ben ik van mening dat de manier van trai nen van Beenhakker op de bluf is geba seerd. Als hij goede spelers heeft, kan hij ze tactisch goed neerzetten. Maar als hij jonge spelers in het team heeft, die hij beter moet maken, dan gaat hij te veel leunen op de vedettes. Jonge spelers als Boeve, Van Geel en Wijnberg hadden al lemaal problemen met hem.' Gladde rug Het seizoen 1980-1981 betekende voor Meutstege revalideren. Hij speelde een wedstrijd in het tweede, maar echt terug komen lukte niet meer. De afspraak was wel dat Meutstege in de laatste thuiswed strijd zou invallen om afscheid te kunnen nemen van het publiek. 'Maar Aad de Mos liet in de rust Dick Schoenaker, die lang geblesseerd was geweest, invallen, en niet mij. Tien minuten voor tijd kreeg Frank Arnesen een publiekswissel, en toen mocht ik er alsnog in. Maar ik zei: bekijk het maar. Dat was niet de af spraak.' Het leed was nog niet voorbij. 'Vanwege het vertrek van Arnesen, Ling, Van Geel en mij waren er in het spelers home toespraken en geschenken voor iedereen. Maar ik kreeg niets. Blijkbaar waren ze me vergeten. Dus ik dacht: ik ga maar naar huis, en ging de handen schud den van mensen met wie ik goed kon op schieten: Bert Haanstra, Tante Sien, Simon Tahamata, Dick Schoenaker. Arie van Eijden kon me nog net vasthouden bij de deur. Men gaf me snel een bosje bloemen, gegeven aan spelers die in de buurt woonden, want voor hen konden ze een dag later een nieuwe bos kopen. Het was een aanfluiting.' Het leed was nóg niet voorbij. 'Toen ik bij mijn auto kwam, bleek er een deuk in te zijn gereden.' Hoe kon dat afscheid zo knullig gaan? 'Dat afscheid van Arnesen was georgani seerd door Sjaak Swart, en Swart zag me niet echt staan. Ze hebben er niet bij stil gestaan, denk ik, ik had al een jaar niet gespeeld. Het was pure domheid. 'De voetballerij is puur asociaal. Spelershandel is koehandel. Je kunt je al leen staande houden als je een gladde rug hebt. Als je niets van je af kunt laten glij den, als je je alles aantrekt, houd je het niet vol. En ik kon me goed fixeren op het voetbal, kon naar wedstrijden toeleven. Ergens was je een gespleten persoonlijk heid. Ik werd de professor genoemd, om dat ik altijd mijn woordje klaar had.' Na Ajax had Meutstege de voetballerij april 2005 59

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 59