Uniek project van Johan Cruyff Foundation en Terre des Hommes IconPTS ANP GAMES Een stille revolutie in de Indiase samenleving In de winterstop bezocht de Ajax-selectie tijdens het trainingskamp in Zuid-Afrika een van de townships van Kaapstad. De Ajacieden woonden er een door Ajax Cape Town georganiseerde voetbalclinic voor de kinderen van de wijk bij. De levensomstandigheden van de mensen daar maakten diepe indruk op de voetballers. Op hetzelfde moment reisden fotograaf Sander Nieuwenhuys en journalist Thomas Reinhold door India, waar zij voor Ajax Magazine op bezoek gingen bij het Johan Cruyff Education Centre in het arme zuiden van het land. Van daaruit voltrekt zich een stille revolutie in de Indiase samenleving, waarbij onderwijs en sport hand in hand gaan. tekst Thomas Reinhold fotografie Sander Nieuwenhuys Het credo van het M.E.C., waar sport en spel een integraal onderdeel van de onderwijsfilosofie vormen. We kunnen het niet helpen. Op weg naar onze bestemming rijst bij het woord 'ontwikkelingshulp' het cliché beeld op van een eenvoudig maar dege lijk schoolgebouwtje met een waterput ervoor - als de symbolen van een 'nieuw begin' neergeplant in een arm land. We bevinden ons in de glooiende Zuid-Indiase heuvels bij het dorp Mathakondapalli, op ruim een uur rij den van Bangalore, de hoofdstad van de deelstaat Karnataka. Zodra we het ter rein van het Education Centre oprijden moeten we ons verwachtingspatroon drastisch bijstellen. Het contrast met de overwegend straatarme omgeving waar we doorheen gekomen zijn, is enorm. Waar we op het Indiase platteland voor namelijk gammele, nogal brandbaar ogende hutjes en woonhuisjes tegenkwa men, doemt hier plotseling moderne, stenen hoogbouw op. En wat ook opvalt: het gras is zo groen. Het is dui delijk dat we op bezoek gaan bij èen bij zonder project. Een paar moderne schoolgebouwen in een plattelandsomgeving waar armoe troef is, vormen op zichzelf geen bijzon der project. Het bijzondere moet schui len in de filosofie erachter, en dat dit project gebaseerd is op een gedegen, lan- ge-termijnvisie mogen we van de Johan Cruyff Foundation en haar oprichter en naamgever verwachten. In 1997 liet de Johan Cruyff Foundation zich voor het eerst adviseren door kin derhulporganisatie Terre des Hommes. De Nederlandse stichting wilde weten waar en hoe zij arme kinderen uit het slop konden halen door een lokale eco nomie nieuw leven in te blazen. Een ambitieus plan, dat ook nog eens moest aansluiten op de filosofie van de stich ting: ontwikkelingssamenwerking met sport als een van de belangrijkste pijlers. Onderwijs en sport gaan hand in hand. Althans, in veel landen. Niet echter in India, waar gedegen onderwijs schaars is en sport en spel voor veel kinderen onbereikbaar zijn. De twee organisaties sloegen de handen ineen en met eenzelf de doel voor ogen, sport integreren in degelijk onderwijs, werd op 14 juli 1999 gestart met de bouw van het Johan Cruyff Education Centre. Dat ligt er inmiddels in volle glorie bij. Op een tachtig hectare groot terrein werd een modern internaat opgebouwd ,l!"!SSbaa "ïg. 50 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 50