Buitenstaander Wie is Tjeerd Oosterhuis? muziek beschouw ik als amusement, en dus een vorm van kunst. Beiden zijn grillig. Met voetbal kun je winnen of verliezen, in de muziek kan een plaat een hit of een flop worden. Grootste verschil is natuurlijk dat je in de voet ballerij maar tot je 35ste door kunt gaan, terwijl ik in principe tot mijn tachtigste door kan gaan. Ik ben met diverse verschillende projecten bezig, terwijl een voetballer maar voor één club kan uitkomen. Kortom, er zijn overeenkomsten, maar zeker ook veel verschillen.' Je was niet liever zelf profvoetballer geweest? 'Nee, nee, nee. En ook niet in mijn dro men. Ik vond en vind voetballen heel erg leuk, maar muziek is toch mijn leven. Ik ben op mijn tiende zelf gaan voetballen, bij ASV Arsenal. Ik heb het uiteindelijk geschopt tot de BI van Blauw Wit, als aanvallende middenvelder. Mijn spel zag er wel aardig uit, maar het rende ment was te laag! Ik heb zeker geen spijt van de beslissing om te stoppen. Trouwens, mijn roots liggen vooral op straat. Daar heb ik het meest gevoet bald. Op het Museumplein en vooral op het Jacob Obrechtplein. Daar heb ik vele kilometers gemaakt. 'Ik heb altijd de bewondering gevoeld voor spelers die het gingen maken. Maar ook van dichtbij gezien hoe ellen dig het kan zijn. Een jongen uit mijn buurt speelde in de Al bij Ajax en in Jong Oranje. Krijgt hij ineens een zware knieblessure. Einde loopbaan. Het voet bal was voor hem voorbij op het moment dat hij heel dicht tegen de top aan zat. Vreselijk. Zie daar maar eens mentaal uit te komen.' Is de variëteit in jouw werkzaamheden belangrijk voor je? 'Het is bijna een ambitie van me gewor den om zoveel mogelijk verschillende dingen gelijktijdig te doen. Als je alles in één ding stopt, dan moet het wel heel leuk en succesvol worden om daar bevrediging uit te halen. Ik maak liever drie stukken voor één album waar ik helemaal achter sta, dan dat ik er tien schrijf voor een album waarvan ik me afvraag of het wel gaat werken. Ik werk regelmatig samen met mensen uit het buitenland, dat vind ik heel erg leer zaam en leuk. Lange tijd deed ik alleen maar Total Touch, verder niets. Dat heeft me veel gebracht. Alles wat ik nu doe, is min of meer een uitvloeisel van toen. Toch was ik zelfs in die perio de al bezig met uitstapjes. Dat zal altijd wel zo blijven.' Ben je tevreden met wat je nu doet of wacht je heimelijk nog op iets? 'Moeilijke vraag. Als ik op mijn tachtigste terugkijk en zie dat ik goede cd's heb gemaakt, mooie filmmuziek heb geschreven, met leuke mensen aan bijzondere projecten heb gewerkt en af en toe een hit heb geschreven, dan ben ik tevreden. Ik wil me nu absoluut nog verder ontwikkelen. Ik ben nog lang niet klaar.' Heb je naast muziek en voetbal nog een ande re liefhebberij of hobby? 'Jazeker, tafelvoetbal! (lacht) Daar ben ik best goed in. Beneden staat een tafel, ik organiseer af en toe avondjes met toernooien voor vrienden. In de omge ving van mijn school waren verschillen de coffeeshops waar ik regelmatig kwam. Mijn vrienden kwamen er om stickies te roken, maar daar kon ik zelf niet zo goed tegen. Dus ik stond daar altijd te tafelvoetballen. Heel veel met Turkse en Marokkanse jongens gespeeld, die waren waanzinnig goed. Bij hen heb ik toen veel trucjes afgekeken.' Welke muziek heeft jou geïnspireerd? Is er, net als toen je oom jou meenam naar Ajax, een moment aan te geven waarop jij wist dat je musicus zou worden? 'Is moeilijk te zeggen, het is namelijk altijd heel divers en veel geweest. Wij werden immer meegenomen naar plek ken waar muziek was. Gingen we bijvoorbeeld in het weekend naar Americain om er een jazzconcert bij te wonen. Te gek was dat. Mijn vader was lid van het Chili-comité, dat zich inzette voor vluchtelingen uit Chili. Ik heb vroeger dus heel veel Chileense bands gezien, met trommels, gitaren en fluiten. Dat heeft heel veel indruk op me gemaakt als kind. Ik ben op mijn zesde begonnen als drummer en twee jaar later ging ik meer voor de piano. Ik ga nog steeds graag naar concerten. Vind het leuk om te zien en horen wat er speelt. En bovendien is het een gezellige vorm van uitgaan.' Naam voluit: Tjeerd Pieter David Oosterhuis. Geboortedatum en -plaats: 25 december 1971 in Amsterdam. Huidige woonplaats: Amsterdam. Burgerlijke staat: Samenwonend, geen kinderen. Gevoetbald bij: Op het veld bij ASV Arsenal, Blauw Wit en Buitenveldert. In de zaal bij B&G en Ter Beek. Mooiste voetbalherinnering: 'De stift van Rob de Wit in de WK-kwalificatie- wedstrijd tegen Hongarije, 1985. Prachtige linksbuiten: hij had rendement en was sterk, vurig, technisch en altijd dreigend. Hij probeerde in iedere wed strijd van Ajax dat doelpunt te herhalen.' Favoriete voetballer: 'Heel stiekem is dat Trabelsi.' Babel of Charisteas? 'Babel. Dat is de man van de toekomst, de nieuwe Kluivert. Ik vind het goed dat Charisteas er is, maar vind het nog beter dat Babel ze erin schiet.' De Beatles of de Stones? 'De Beatles. Gewoon door de liedjes, maar ook omdat het minder met image te maken had.' Feyenoord of psv? 'PSV. Je hebt de drie topclubs nodig. Ik win zelf toch altijd liever van Feyenoord dan van PSV, hoewel het steeds meer gelijk op gaat.' studio of live? 'Studio. Daar wordt iets gemaakt dat voor eeuwig is vastge legd, terwijl een liveconcert - hoe mooi het ook kan zijn - vervliegt.' Balkenende of Kok? 'Kok. Hij zit natuurlijk niet meer in de politiek, maar is een persoonlijkheid die mij veel meer aanspreekt. Hij komt meer dan Balkenende op voor alle bevolkingsgroepen. Van Bos moeten we afwachten of hij de Kok- status gaat halen.' Roken of drinken? 'Drinken. Niet veel, maar zo af en toe is het lekker. Roken doe je wel of niet. En als je het doet, is het meestal de hele dag door. Dat doe ik dus maar niet.' april 2005 47

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 47