Kritiek Amusement, dus kunst om zijn positie in het elftal en in welk systeem hij het beste tot zijn recht komt. Dat soort dingen, hartstikke leuk! Ik ben zelf in de gelukkige omstandig heid dat ik ook weieens op uitnodiging in een sky box naar een wedstrijd kan kijken, met kenners als Fred Grim en Aron Winter in de buurt. Dat is natuur lijk prachtig. Maar diep in mijn hart vind ik het in mijn eigen vak, met al die vaste mensen en mijn vrienden in de buurt, het mooiste. Dat is het echte sfeertje hè.' Toch moet Oosterhuis dit jaar regelma tig afzien tijdens de thuiswedstrijden van zijn club. Het interview vindt plaats kort nadat Ajax in thuiswedstrijden tegen ADO Den Haag en FC Twente niet meer dan één punt heeft gehaald. Oosterhuis: 'Het machtige Ajax, met het mooiste stadion en de duurste spelers die zich Godenzonen noemen, moet kei hard werken om wedstrijden te winnen. Kennelijk is ook Ajax tegenwoordig kwetsbaar. Voor Ajax is winnen in prin cipe normaal, zeker in de thuiswedstrij den. Maar dat is dit seizoen niet zo van zelfsprekend, daar zullen we mee moeten leven. En als ik heel erg eerlijk ben, denk ik dat het huidige Ajax mis schien gewoon net niet goed genoeg is. Als ik Ajax met AZ vergelijk... AZ is toch een Ajax-achtige aanvalsmachine! Een machine die vreselijk goed loopt. Alles klopt daar.' Hoewel Oosterhuis zich vrijwel uitslui tend in lovende woorden over zijn Ajax uitlaat, heeft hij wel degelijk ook enige kritiek. Het stoort hem dat PSV er wel in slaagt om goede spelers van buitenaf te contracteren, terwijl Ajax daar vol gens hem te vaak de slag mist. Oosterhuis: 'Ajax staat voor brutaliteit, techniek, jeugd en arrogantie. Zowel negatieve als positieve kenmerken dus. Wat ik heel jammer vind is dat PSV een jongen als Robben voor onze neus heeft weggekaapt. Of prachtige Brazilianen als Romario en Ronaldo. Die moeten toch bij Ajax spelen? Ajax is de club van Cruijff, Van Basten, Rijkaard en Koeman. Robben koos voor PSV. Waarom? Omdat Frank Arnesen bij de familie sympathieker overkwam. Die kwam bij de familie thuis en sprak er uitgebreid over de mogelijkheden binnen PSV. Dat heeft Ajax niet alleen Robben gekost, maar ook zo'n twintig miljoen euro transfergeld. Heel erg dat we Robben nooit in Amsterdam hebben kunnen zien schitteren. Ik denk dat Ajax zijn imago zal moeten bijstellen. De arrogantie is niet meer van deze tijd. Ook andere clubs kunnen goede voet ballers krijgen. Castelen, Gullit en Landzaat zijn spelers die Ajax ook had kunnen krijgen. Amsterdamse voetbal lers nota bene. De laatste tijd zijn we ook niet zo gelukkig met de buitenland se aankopen. Trabelsi en Chivu, dat zijn natuurlijk spelers van wereldklasse. Maar Grygera, Escudé en Charisteas zijn van minder niveau. PSV is niet mijn club, maar wat betreft de aankopen zijn ze gelukkiger dan Ajax. Natuurlijk begrijp ik dat dit allemaal gemakkelijker is gezegd dan gedaan, maar het is wel iets om over na te denken!' Wedstrijden van het Nederlands elftal volgt Oosterhuis met minder fanatisme dan de wedstrijden van Ajax. Wel altijd met vrienden, wat alweer een anekdote in zijn herinnering oproept. Oosterhuis: 'Tijdens de halve finale op Euro 2000 had ik een huis vol vrienden en familie. Iedereen zat bij wijze van spreken al klaar toen om zeven uur mijn telefoon ging. Een vriend aan de lijn: "Je moet nu naar het stadion komen, want ik heb nog een kaartje over." Maar mijn hele huis zat vol! Ik heb toen aan een vrien din gevraagd om de rol van gastvrouw over te nemen en net toen mijn moeder binnenkwam, ben ik hem stiekem gesmeerd. Na afloop van die wedstrijd, compleet met verlenging en gemiste penalty's, moest ik ook nog spaghetti eten, dat hoorde bij het arrangement van dat kaartje. Ongelooflijk: we had den tegen Italië gespeeld, verloren en moesten daarna ook nog eens spaghetti eten! Toen ik om een uur of twaalf thuiskwam, was er niemand meer. Alleen de troep deed nog aan een volle bak in huis denken.' Zie je zelf overeenkomsten tussen jouw beroep als muzikant en dat van een profvoetballer? 'Nee, dat zie ik toch anders. Ik werk de laatste jaren meer op de achtergrond, terwijl een voetballer iedere dag bloot staat aan van alles. Ik heb in de periode van Total Touch tijden gekend dat ik meer op de voorgrond optrad, maar tegenwoordig kan ik redelijk anoniem mijn werk doen. Zowel voetbal als 46 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 46