Tjeerd Oosterhuis 'Ik heb nog met Van Basten gepraat toen hij geen auto kon rijden.' Buitenstaander Tjeerd Oosterhuis (1971) is producer, songschrijver en toetsenist. De muziek is hem min of meer met de paplepel ingegoten, want zijn moeder is violiste en zijn zus zangeres. Cultuur, kunst en artisticiteit stonden centraal in huize Oosterhuis. Over voetbal werd nauwelijks gesproken. Totdat oom Thijs Tjeerd uitnodigde om eens mee te gaan naar een thuiswedstrijd van Ajax. Vanaf dat moment werd ook voetbal onderwerp van gesprek. tekst Jeroen van den Berg fotografie Sander Nieuwenhuys osterhuis woont en werkt in de buurt van het Vondelpark, waar de studio DEMP is gevestigd. DEMP staat voor Double Easthouse Music Productions. Op de begane grond is een kantoor, waar de gasten worden ontvangen. In een aangrenzende kamer is het eerste gedeelte van de studio. Het tweede en grotere gedeelte bevindt zich in het souterrain. We nemen plaats in zijn kantoor. Veel naslagwerken, zoals bijvoorbeeld de Pop Encyclopedie van Oor, vullen de boekenkast. Gouden en platinaplaten van Tjeerd en Trijntje zor gen voor versiering van de wanden. Op tafel ligt de Volkskrant en staat een kan thee. 'Heb je genoeg aan een uur?' vraagt Oosterhuis geroutineerd, nadat hij zijn e-mails heeft gecheckt. Hij wacht het antwoord niet eens af. 'Ach, wat een vraag. Een uur is natuurlijk te weinig, want als ik eenmaal over Ajax ga lullen, hebben we aan drie uur niet eens voldoende.' Aan het woord is Ajax- supporter Tjeerd Oosterhuis, wiens Amsterdamse tongval sterker wordt naarmate zijn enthousiasme toeneemt... 'Het is dus allemaal begonnen met oom Thijs, een broer van mijn moeder. Hij heeft mij meegenomen naar mijn eerste voetbalwedstrijd. Als voorbereiding had hij me een poster gegeven, zodat ik bij mijn eerste bezoek op de Reynolds- tribune in de Meer alle spelers van gezicht en naam kende. Het was sowie so een mooie ervaring, met bovendien een heel bijzondere ontmoeting. Op een paar plaatsen afstand zat een jongetje dat ik kende uit mijn buurt. Wij zijn later, mede door die ontmoeting, bevriend geraakt en dat is zo gebleven. We hebben samen op straat heel veel gevoetbald. Ook nu is hij nog een van mijn beste vrienden. We gaan nog steeds samen naar Ajax, maar nu in de ArenA.' De jonge Tjeerd volgde zijn club met zijn oom of met vrienden regelmatig vanaf de tribune, terwijl hij ook vaak de trainingen van het eerste elftal bijwoon de. Hij is Ajax tot de dag van vandaag blijven volgen. Sinds 1997 heeft hij een seizoenkaart in de ArenA. Oosterhuis: 'We hebben ooit met Total Touch opge treden bij Ajax, waarbij het honorarium gedeeltelijk in de vorm van een seizoen kaart werd uitbetaald. Na dat ene jaar heb ik mijn seizoenkaarten gewoon zelf gekocht. Ik mis niet meer dan drie of vier thuiswedstrijden per seizoen. Ook de Champions-Leaguewedstrijden woon ik in principe bij. Je kunt me gerust een fanatieke supporter noemen. Lekker schreeuwen, juichen en zeuren. Dat hoort er allemaal bij. Door mijn werk heb ik enkele spelers beter leren kennen, maar in essentie voel ik me toch suppor ter. Ik weet nog goed dat ik vroeger trai ningen in de Meer bijwoonde, met als doel het krijgen van een handtekening of het maken van een praatje met een van de spelers. Zo heb ik nog met Van Basten gepraat toen hij geen auto kon rijden. Hij zat toen onder de puistjes en mocht af en toe invallen, waarbij hij overigens wel bijna altijd scoorde. Ik heb ook uren staan wachten op Johan Cruijff en Jesper Olsen. Wachten bij het hek, een begrip voor mij. Goed, dat fanatisme als supporter heb ik nu niet meer. Ik heb zelfs mijn plakboek met foto's, persoonlijke herinneringen, kaar tjes en handtekeningen aan mijn neefje gegeven. Toch is Ajax, en voetbal op zichzelf, voor mij nog steeds een belang rijke afleiding. Ik kijk elke dag naar het sportjournaal en AT5 of er nieuws is. En al het nieuws rond Ajax volg ik op de voet. Mijn vriendin snapt bijvoorbeeld niet dat ik tijdens uitwedstrijden van Ajax regelmatig naar de tussenstanden op teletekst kijk. Of dat ik naar het café op de hoek ga om er naar Canal+ te kij ken. En dan bij thuiskomst natuurlijk opnieuw naar de doelpunten kijken. Heerlijk!' Het echte sfeertje Oosterhuis' hobby gaat verder dan het 'zomaar' bijwonen van de thuiswedstrij den. Hij heeft veel mensen uit zijn vak persoonlijk leren kennen en het is er een sport geworden om elkaar met parate kennis de loef af te steken. Oosterhuis: 'Dat gaat best ver hoor. Valt er iemand in, dan wordt meteen de vraag gesteld hoeveel goals die jongen heeft gemaakt. Bij iedere nieuwkomer willen we weten waar hij heeft gespeeld. Niet alleen wat betreft de clubs, maar ook als het gaat 0 april 2005 45

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 45