Ongelooflijk, wat een week' Nederlandse les Twee keer per week moeten de buitenlandse Ajacieden zich melden bij Leon Smeets voor de Nederlandse les. 'Meestal op maandagochtend om kwart voor negen, en dat is vroeg hoor, na een wedstrijddag. Omdat ik na een wedstrijd meestal niet kan slapen ga ik met mijn vriendin of met vrienden op zondag vaak een hapje eten en val ik daarna pas om een uur of vier in slaap. Op maandagochtend ben ik niet altijd even helder, ter wijl ik dan juist scherp moet zijn,' aldus Escudé. 'Maar ik vind het wel belangrijk en leuk dat we les hebben. Grygera spreekt bijvoorbeeld niet zo goed Engels, dus we moeten ons zowel in het veld als buiten het veld ver staanbaar maken in het Nederlands. Mauro Rosales zit ook in ons klasje, maar zijn niveau is wat lager dan dat van ons. Mauro is vooral nog bezig met de voetbalter men. Zdenek en ik zijn nu beland bij de lidwoorden. Hét park, dé hond. Ik leer ook wel van televisiekijken en de krant lezen. Als de trainer een wedstrijdbespre king houdt, begrijp ik het allemaal. Ook Studio Sport kan in grote lijnen volgen.' Bizarre reis Bij het vertrek uit Amsterdam richting Auxerre had Escudé nog geen idee van wat voor dra matische reis de trip naar zijn vaderland zou gaan worden. 'Maar achteraf gezien waren er allerlei slechte tekenen dat het treurig af zou lopen. Het begon al op Schiphol toen we te horen kregen dat het vliegveld van Auxerre wegens sneeuw gesloten was en we moesten uitwijken naar Dijon. Ik zei al gekscherend tegen Koeman dat het vast een slimme zet van Guy Roux was om ons te ontregelen. Die man haalt wel vaker rare streken uit. Na de vlucht moesten we dus nog twee uur met de bus.' april 2005 33

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 33