'De klank Ajax is nog altijd synoniem met Europa. Maar dat dateert uit een ver verleden' 22 Ajax Magazine men onbelangrijk dat ik drie keer had gescoord op het EK, waaronder de win nende goal. De trainer had een ander idee. Hij zou mij niet meer opstellen. En eigenlijk wist ik dat al. Maar ik dacht dat ik het toch zou redden, dat ik hem kon overtuigen. 'Het was ook van Werder niet zo slim om mij niet te laten gaan. Het heeft ze veel geld gekost. Er hadden zich clubs gemeld uit de Primera Division, de Premier League en uit Frankrijk. Volgens mij waren er aanbiedingen van 15 mil joen euro. Dat is niet wat Ajax uiteinde lijk voor mij heeft betaald. 'Ik weet dat Ajax een kleinere club is dan Bremen. Zij spelen wel tweede ronde Champions League. En ze zijn nog steeds kansrijk om de titel in de Bundesliga te pakken. Vorig jaar wonnen we de dub bel. Toen was alles perfect. Maar dat telt niet meer voor mij. Ik denk liever aan waar Bremen stond toen ik kwam: zesde. Tweeënhalf jaar later werd Bremen kam pioen. Dat is belangrijk. Ik heb de laatste vijf, zes jaar goed op Ajax gelet. Er zijn geen grote Europese successen geboekt. Het kampioenschap was er dan wel, maar dat is niet genoeg voor een club als Ajax. De klank Ajax is voor mij en voor heel veel voetballiefhebbers met mij, nog altijd synoniem met Europa. Ajax is Europa. Maar dat dateert uit een ver verleden. Dat heeft op zich nog maar zijdelings met de tegenwoordige tijd te maken. Mr. Bean Ajax heeft de neiging in het verleden te leven. Die neiging is begrijpelijk, als het verleden zo roemrijk is, en het heden zoveel minder rooskleurig. Charisteas zou, gezien zijn heldendaden in Portugal, voor eeuwig met zijn hoofd in de wolken kunnen lopen, maar is daar het type niet voor. Charisteas: 'Niemand heeft ooit durven vermoeden dat Griekenland deze titel zou winnen. Niet dat we geen goede voetballers hebben gehad, maar we waren nooit goed genoeg. Het nationale team had nog nooit een succes kunnen vieren. Nou ja, een keer was de eindron de van het WK gehaald, in Amerika. Maar dat werd een enorme anticlimax. We haalden geen enkel punt en maakten geen enkel doelpunt. Het was een drama. We hadden alleen de hoop dat we het op het EK in Portugal iets beter zouden doen. De tweede ronde was onhaalbaar, dat dacht iedereen. Maar na de eerste wedstrijd, waarin we wonnen van gast land Portugal, ontstond bij ons de over tuiging dat eigenlijk niets onmogelijk was. Waarom zouden we die tweede ron de niet halen, hielden we onszelf voor. Toen dat gelukt was, en we tegen Frankrijk moesten heerste in de buiten wereld, althans in het weldenkende deel daarvan, het idee dat we met geen moge lijkheid verder konden komen. Opnieuw ging het anders. Dat we uiteindelijk zelfs de titel wonnen, was tijdens het toernooi steeds minder onlogisch geworden. Maar logisch of onlogisch, het is natuurlijk een absoluut hoogtepunt in je loopbaan. Net als dat ik uiteindelijk de winnende treffer maakte in de finale. 'Niet dat ik nog iedere dag aan het EK denk. Dat kan niet in het voetbal. Als je een goed en mooi moment beleeft, denk

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 22