Hoe Ajax Angelos bevrijdde, Angelos en het heilige doel en andersom Griekenland dat Europees kampioen wordt, is als Liechtenstein dat Amerika binnenvalt en onderwerpt. Het spot met alle wetten. Met een zelfvertrouwen dat wortelde in bescheidenheid versloeg de nationale ploeg, onder leiding van een Duitser, alle gedachte grootmachten. De man die meer uitblonk door doeltreffendheid dan door brille, en die er stond toen hij er moest staan, speelt thans voor Ajax: Angelos Charisteas. tekst Raymond Bouwman fotografie 7 Tessa Posthuma de Boer De verleiding om je te verlie zen in de Griekse mytholo gie, hoort bij Ajax. In een drieluik hoopt de club einde lijk de Odyssee te volbrengen naar Ithaca. Nikos Machlas was de eerste Griek die Ajax' aanval naar nieuwe triomfen leiden moest. Yannis Anastasiou was de tweede. Zijn opdracht woog minder als een loden last, daar Ajax voor zijn positie ook beschikte over Ibrahimovic en Sonck. En nu is het de beurt aan Angelos Charisteas. Door zijn winnende treffer in de EK-finale tegen Portugal verwierf hij eeuwige roem, die een maand later alweer leek te zijn vergaan doordat hij bij zijn club Werder Bremen op een zijspoor werd gerangeerd. Toen Ajax eindelijk moest toegeven dat er voorin iets ontbrak, was de Griekse spits al snel een van de gewenste kandidaten om de leemte op te vullen. Maar zoals hij in Bremen weinig krediet had opgebouwd met zijn legendarische rol op het EK, zo heerste ook in Amsterdam hier en daar scepsis over de kwaliteiten van Charisteas. Maar onder andere landge noot Yannis Anastasiou en Petri Passanen, clubgenoot bij Werder, hadden hem al gewaarschuwd voor de ongewo ne aanbidding der Ajax-fans. Charisteas: 'Ik weet niet waarom, maar alle ex-Ajacieden die ik heb gesproken zeggen hetzelfde over deze club. Het zou een mooie club zijn, fantatstisch om er te spelen, vooral voor jonge spelers, maar de druk is enorm. Maar ik wil altijd alles zelf ervaren. Ik geloof mensen op hun woord, maar hun ervaring hoeft niet jouw ervaring te worden. Ik ben aan een nieuw avontuur begonnen. Een half jaar te laat, weliswaar, maar beter laat dan nooit. Ajax is een nieuwe kans, een nieuw begin. Ik denk dat ik de goede keuze heb gemaakt. 'Ten eerste koos ik voor de club vanwege de trainer die nu jammer genoeg net weg is. Ik had groot respect voor Ronald Koeman. Iedereen in Griekenland heeft dat zelfde respect. Hij hoort in het rijtje Van Basten, Rijkaard en Gullit. Ik wilde graag met deze man samenwerken omdat ik dacht veel van hem te kunnen leren. Die mogelijkheid is er nu niet meer, maar gelukkig was er nog een andere reden om naar Ajax te komen: Ajax is een grote club, met veel hoop en hoge verwachtingen. Het is een club die van alle kanten onder druk staat, met een moeilijk publiek dat elke wedstrijd drie punten eist en mooi voetbal. Dat is natuurlijk eigenlijk niet meer van deze tijd. Zo zit voetbal niet meer in elkaar. 'Na het EK heb ik de fout gemaakt bij Werder Bremen te blijven. Ik dacht dat ik het daar zou redden. Maar voor mij was daar geen plaats meer. Ik had naar een andere club moeten gaan. Er waren legio mogelijkheden. Die andere club kwam pas zes maanden later. Ik ben blij dat ik hier nu ben. Ik heb lang genoeg op de bank gezeten om hier goed gemotiveerd te beginnen. Op de bank zitten op zich was geen probleem. Dat kan gebeuren. Het is de grote spelers uit het verleden ook soms gebeurd. Het hoort bij het voetballeven. Soms ben je niet fit, soms heb je de topvorm niet. Het probleem was dat ik geen contact meer had met de trainer. Helemaal niet meer. Het deed er niet toe dat ik als Europees kampioen terugkwam na de zomer; het was volko- Zoals Apollo de zon beheerste, en Artemis de maan, zo controleerde Angelos het heilige doel dat al Zeus' zonen tevergeefs hadden bevochten. De wereld lag een zomer lang aan Angelos' voeten, die eigenlijk te groot waren om goed mee te kunnen richten. Heel het oude Europa werd ingelijfd door de even sim pele als ongewone gaven van Angelos. In Hellas werd de held tot een god, die echter weigerde voorgoed de bovenwereld te kiezen. Liever zou hij eerst ook nog het Germaanse volk betoveren. Maar dat was nu eenmaal van oudsher een volk dat helden noch goden op een voetstuk zette. Om Angelos terug te brengen tot een gewone sterveling, hielden ze hem daar een half jaar gevan gen. Geketend zat hij op een bank, en onophoudelijk vroeg hij zich af waartoe deze beproeving zou leiden. Net toen de vertwijfeling hem in een verstikkende wurggreep leek te krijgen, gonsde het in de catacomben dat Ajax in aantocht was om hem te bevrijden. Ajax brak met de traditie om het gelijk met geweld te veroveren. Een geheim offer zorgde ervoor dat Angelos met Ajax mee terug kon reizen naar het land dat eigenlijk water was, veroverd op Poseidon, de god van de zee. Ajax' leger was ernstig verzwakt sinds het vertrek van de geniale maar onmogelijke zoon die de aanval had geleid. Angelos moest zijn plaats innemen, en Ajax naar nieuwe triomfen voeren. En Angelos, die nog de moeten voelde van de Germaanse ketenen, zag opnieuw het heilige doel opdoemen, dat wel verder weg leek dan Ajax hem bij zijn bevrijding had voorgehouden. april 2005 21

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 21