Vos preekt de passie De aftrap De beste wensen... Voorafgaand aan de nieuwjaarsreceptie speelde Lucky Ajax traditiegetrouw een partij tegen een ploeg bestaande uit le den van de technische staf. De Technische Staf, onder leiding van Ruud Krol en Dick de Groot, was net als vorig jaar met 2-0 (doelpunten van Martin Wiggemansen en John van den Brom) te sterk voor het team van coach Werner Schaaphok. Eindhovenaren willen hun vizier, teneinde hun jaarlijks budget te kunnen opschroeven, méér internationaal gaan richten. Daarbij is door hen het idee geopperd om de tradi tionele top drie van Nederland op een aantal internationale gebieden meer samen te la ten werken. Ajax zal dit idee zeker nader onderzoeken. In de tweede helft van het kalenderjaar 2004 was de inschrijving op de mediarechten van groot belang voor het voetbal. Van Eijden benadrukte dat de inschrijving transpa rant en voor alle partijen eerlijk is verlopen, en dankte namens Ajax de NOS voor de jarenlange nationale samenwerking. Hij sprak de verwachting uit dat de internationale samenwerking tussen de NOS en Ajax blijft zoals hij al is: 'Namelijk goed!' Ten slotte riep Ajax' algemeen directeur de overheid op de sport in zijn algemeenheid, maar voetbal in het bijzonder, meer als een partner te zien: 'Sport verbroedert niet al leen, maar zegt iets over het welzijn van de bevolking. Het is een bindmiddel. Sport kan een rol spelen bij sociaal preventieve projecten en bij de ontwikkeling van vrijwilligers. Sport kan de stad, de regio en zelfs een land op de kaart dan wel wereldbol zetten. Kortom, overheid - en dit dan in de meest brede zin - tracht nog meer dan wellicht in uw eigen denken het geval is, de sport positief te gebruiken en dan niet bij een toeval lige topprestatie van een sporter of een sportteam, maar op een structurele basis.' tekst Klaas Vos '...én dat we maar kampioen mogen worden,' zegt Ko Maatjes, de altijd goedlachse horecaondernemer uit Harderwijk en ras-Ajacied. Niet alleen tegen mij, maar vrijwel tegen iedereen die hij een hand drukt. Het is de nieuwjaarsreceptie van onze club. Een orgie van handenschudden en een eindeloze repeterende breuk van 'de beste wensen'. Vrijwel niemand zegt wat Ko wenst. Omdat men daarin niet gelooft? Of juist omdat de echte Ajacied bij een achterstand van vijf punten alweer praatjes heeft en vanzelf denkt dat de buit alweer bijna binnen is? Ik ken ze wel, die Ajacieden die bij de minste tegenslag moord en brand schreeu wen, maar bij het kleinste glimpje licht aan de horizon alweer victorie kraaien. Ik ken mezelf een beetje! Waar wel veel over gesproken wordt is - uiteraard - de nieuwe spits. Angelos Charisteas. Al heel lang was duidelijk dat hij hoog op het verlanglijstje van Koeman c.s. stond. Het gonst van de twijfel op de drukke vloer van de Toekomst. Is dat nu de spits die Ajax nodig heeft? En men herhaalt wat in alle kranten heeft gestaan, opgetekend uit de mond van de altijd parate voetbaldeskundigen: hij is niet geschikt voor het Ajax-systeem en hoe kan iemand ons uit de scorenood helpen die in Duitsland voornamelijk op de bank zat? En zo gelukkig is Koeman nu ook weer niet geweest in het scouten en aantrekken van spelers, zo wordt eraan toegevoegd. Er valt weinig tegenin te brengen. Koeman zelf heeft toegegeven niet al te gelukkig in zijn aankopen te zijn geweest. Een jaar geleden werden Sikora en Soetaers nog door Freek de Jonge te kakken gezet. Ze zijn inmiddels weg. Zou De Jonge met spelers kunnen wat Van 't Hek met Buckler kon? Een enkeling brengt het tragische Ajax-lot van Machlas ter sprake. Ook een Griek tenslotte. Ik hou meer van voetbal dan dat ik er verstand van heb en wil graag me overge ven aan de twijfels, zeker als die geuit worden door Ajacieden die wel verstand van voetbal hebben. En toch heb ik koppig het gevoel dat we wel veel plezier aan Charisteas zullen beleven. We krijgen we weer kopdoelpunten. We hebben eindelijk weer een spits die z'n hoofd vakkundig gebruikt. Kijk naar de beslissende doelpunten die Angelos maakte op het EK. Dat waren geen toevalstreffers. En Ajax met z'n vleugelspel en de goede corners van Sneijder en de vrije trappen van Van der Vaart kan juist zo heel veel aan hem hebben. En zal dat ten koste van Babels ontwikkeling gaan? Hoeft ook niet. Ik zie in de (nabije?) toekomst een herleving van het koppel Van Basten - Bosman. Weet u nog? De een doelpuntte op grond van uitstekende techniek, de ander op grond van positiegevoel, timing en kopkracht. In elk geval heeft onze nieuwe Griek een prachtige naam. Angelos Charisteas. Angelos: engel. Charisteas: denk aan het woord charisma. Dat is iemand die gezegend is. Angelos Charisteas: de gezegende engel. Van God gezonden dus. Wat willen 'godenzonen' nog meer?! We zijn een 'Griekse' club. Ajax! Daar zit in elk geval niks joods aan. Dat is toch meer Grieks. Dus: de beste wensen en met Ko Maatjes: 'en dat we maar kampioen mogen worden.' Of staan we ondertussen alweer op grotere achterstand? De gezegende engel wordt door de voorzitter welkom geheten. Peter van Vossen, debutant bij Lucky Ajax, is Stanley McDonald en Danny Blind te sluw af. De inzetten van de spits werden echter telkens gered door een uitstekend keepende Fred Grim. Mister (Lucky) Ajax Sjaak Swart in duel met Keivin de Lange. Het was gezellig druk op de Toekomst. februari 2005 9

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 9