I Wijze woorden bij aanvang van het nieuwe jaar Van Ajax van Eijden Vorig jaar was Freek de Jonge uitgenodigd om het nieuwe jaar in te luiden met zijn visie op het reilen en zeilen van de club. De komiek ging daarbij uit voerig in op vermeende voorraden onverkoopbare sleutelhangers en mokken. Dit jaar werden op de nieuwjaarsreceptie weer de traditionele twee nieuwjaarsspeeches gehouden, door de voorzitter en de algemeen directeur. Zowel John Jaakke als Arie van Eijden stond stil bij een aantal maatschap pelijke aspecten van het voetbal. Angelos Charisteas In de drieëneenhalve wedstrijd die Angelos Charisteas speelde voor publicatie van dit Ajax Magazine scoorde de 1.91 meter lange Griekse spits al twee keer. Een ge middelde waar menig Ajax-debutant jaloers op zou zijn. Na lang wachten hebben we een ervaren en scorende spits voor ons eerste elftal. Alle lof ook voor Yannis Anastasiou, die zijn landgenoot opving alsof het zijn broer was en hem snel wegwijs maakte in de ArenA. Een prima staaltje van teamgeest. Jeugdopleiding Alle lof tevens voor de Ajax-jeugdopleiding. Een aantal spelers van Jong Ajax staat weer aan de poort van het eerste elftal te rammelen. Ryan Babel doet dat nadruk kelijk op het moment. Maar op trainingskamp in Zuid- Afrika mochten naast Babel ook Urby Emanuelson, Rasmus Lindgren, Kenneth Vermeer en Hedwiges Maduro hun talent etaleren. Trainingskamp Ajax ging op trainingskamp naar Zuid- Afrika in voorbereiding op de tweede helft van deze voetbaljaargang. Ajax Amsterdam speelde zelfs een unieke wedstrijd tegen zustervereniging Ajax Cape Town die ook nog live te zien was op www.ajax.nl! Onder bijna ideale om standigheden werkten de 25 Ajacieden een druk trainingsschema af en speel den ze twee oefenwedstrijden. Ajax Cape Town liet zich van zijn beste kant zien. Het Ajax-trainingscomplex in Kaapstad lag er perfect bij. Het complex draagt met trots de naam Ikamva, ver taling van: de Toekomst. Overtuigende start 2005 Het jaar 2005 is goed begonnen voor onze hoofdmacht. Tegen de amateurs van Spakenburg werden de contouren van het vernieuwde Ajax al snel duidelijk. Charisteas liet van zich spreken met een degelijk debuut in de met 5-0 gewonnen oefenwedstrijd. Voor Ajax was het de eerste kans om onze nieuwe spits in actie te zien. Maar deze wedstrijd vormde vooral de aftrap van een lastige inhaalrace in de strijd om de landstitel. Afgelopen jaar werd Ajax nog landskampioen. In de aanloop naar de nieuwe voetbaljaargang bestempel den de media ons direct tot favoriet. Maar het liep helaas anders. Het jonge Ajax kon die favorietenrol niet waarmaken. Na een mindere periode herstelde Ajax zich echter sterk. Met een overtuigende overwinning op FC Groningen sloten we 2004 goed af. En met de overwinning in de zware uitwedstrijd tegen FC Utrecht is een overtuigend begin gemaakt met de inhaalrace voor het landskampioenschap. Naast het streven om PSV en AZ nog in te halen in de Holland Casino Eredivisie probeert Ajax ook zo ver mogelijk te komen in het UEFA-Cuptoernooi. Ajax speelt op 16 februari de eerste wedstrijd tegen het Franse Auxerre en een week later op 24 februari volgt de return in Frankrijk. fotografie Louis van de Vuurst John Jaakke wees op de soms wat reactieve houding die de voetbalwereld aanneemt ten opzichte van aan het voetbal gerelateerde maatschappelijke gebeurtenissen. Voor de 'grote drie' Ajax, PSV en Feyenoord ligt hierin een extra taak: Noblesse obligezou ik zeggen. Wij kunnen ons als grote clubs in positieve zin meer permitteren dan de klei nere. Dan past het ons dus ook meer risico te nemen en voor te gaan in de discussie over spreekkoren, de combi-regeling, het doorberekenen van politiekosten en allerhande andere onderwerpen.' Ajax heeft dan ook het initiatief genomen om het zoge naamde PAF-overleg te reanimeren. Een van de zaken die Ajax aan de orde wil stellen is de stemverhouding in ECV- en KNVB-verband. Het zijn van een grote club zou ook be paalde rechten met zich mee moeten brengen. Wat Ajax be treft wordt een discussie opgestart over een systeem dat meer dan thans recht doet aan de verhoudingen in het be taald voetbal. De discussie over spreekkoren heeft het gesprek over dit onderwerp ook binnen de boezem van Ajax een nieuwe im puls gegeven. Daarbij is ook gesproken over het feit dat Ajax wordt geafficheerd als 'jodenclub' en een deel van de supporters 'joden' als geuzennaam gebruikt. Jaakke bena drukte nogmaals dat Ajax van dit imago af wil en daartoe ook het nodige zal ondernemen: 'De paradox dat wij zoge naamd een jodenclub zijn, maar dat joden het in veel geval len moeilijk vinden om onze thuiswedstrijden, laat staan uitwedstrijden, te bezoeken moet van tafel.' Hij deed een be roep op de supporters voor dit beleid open te staan en met de club mee te denken over dit gevoelige onderwerp. Relativeren Bij zijn terugblik op 2004 stond algemeen directeur Arie van Eijden allereerst stil bij de ramp die op het eind van het jaar Azië trof: 'Als je deze verschrikkelijke natuurramp goed be schouwt, dan vraag je je weieens af hoe belangrijk voetbal nou eigenlijk wel is. Het is goed om soms wat meer te rela tiveren.' Wat Ajax betreft was 2004 een jaar waarin voor het eerst sinds de beursgang positieve cijfers konden worden gepre senteerd, zowel operationeel als totaal. Ajax denkt die lijn voort te kunnen zetten in 2005. PSV heeft aangegeven dat het, kijkend ook naar de cijfers van Ajax, op bepaalde punten bij Ajax achterloopt. De 8 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 8