Happy birthday, Ryan Ajax doorbreekt traditie tegen FC Utrecht Ajax compleet FC Groningen - Ajax Ron Jans, coach van FC Groningen: 'Na de 0-1 was het koopzondag' FC Utrecht - Ajax ■iü iwiiiiiiJi»Biiwd—r De jarige Ryan Babel was de grote man bij Ajax met twee goals en een assist. rechterkant en legde prima af op Nicolae Mitea die de bal alleen nog maar het laatste zetje hoefde te geven: 0-2. Een kwartier voor tijd kreeg Ryan Babel zijn verjaarscadeau. Mitea zette voor vanaf links en Babel tikte bij de tweede paal binnen. De mooiste treffer kwam opnieuw op naam van de kersverse 18-jarige. Na een onderschepping verzond Van der Vaart ineens een prachtige lange pass op de wegsprintende Babel, die het oog in oog met Roorda op z'n Amsterdams afmaakte: met een 'stiffie'. 'Dit is een prima opsteker voor het begin van de tweede seizoenshelft,' zei een tevreden Koeman na afloop. 'Je weet dat er een moment komt dat andere ploegen tegen tikjes aanlopen. En als je zelf blijft winnen, kun je zo inlopen op de concurrentie.' In het laatste speelweekeinde van 2004 profiteerde Ajax optimaal van de nederla gen die concurrenten PSV (2-0 tegen Roda JC) en Feyenoord (2-0 tegen ADO Den Haag) leden. De Amsterdammers versloegen FC Groningen in het hoge noorden met 4-0. Ryan Babel, die op die dag 18 jaar werd, scoorde twee keer en gaf bij de openingstreffer de assist. Ajax begon goed in Groningen. De ploeg had al in de zevende minuut op voorsprong kunnen komen uit een vrije trap van Holland Casino Eredivisie Zondag 19 december 2004 - Oosterparkstadion, Groningen -12.500 j Scheidsrechter: Reinold Wiedemeier FC Groningen - Ajax 0-4 (0-0) Scoreverloop: 58. Wesley Sneijder 0-164. Nicolae Mitea 0-2, 74. Ryan Babel 0-3,78. Ryan Babel 0-4 FC Groningen: Bas Roorda; Kurt Elshot, Paul Matthijs, Arnold Kruiswijk, Antoine van der Linden (78. Mark-Jan Fledderus); J Danny Buijs, Stefano SeedorfMathias Florén; Mile Krstev (62. Martin Drent), Glen Salmon (78. Jack Tuyp), Sander van Gessel Coach: Ron Jans Niet ingezet: Jeroen Lambers, Valéry Sedoc, Hugo, Mark Veldmate Ajax: Hans Vonk; Hatem Trabelsi, Nigel de Jong, Julien Escudé, Maxwell; Tomas Galasek Rafael van der Vaart, Wesley Sneijder j (66. Johnny Heitinga)Mauro Rosales (82. Daniël de Ridder), Ryan Babel, Nicolae Mitea Coach: Ronald Koeman j Niet ingezet: Maarten Stekelenburg, Thomas Vermaelen, Anthony f j Obodai, Nourdin Boukhari, Yannis Anastasiou Zeven jaar moest Ajax erop wachten, maar bij de hervatting van het seizoen 2004- 2005 lukte het weer een keer: winnen in Utrecht. Na een moeizame eerste helft legden de Amsterdammers de gastheren hun wil op en konden ze doen en laten wat ze wilden. Door treffers van Wesley Sneijder en Ryan Babel kwam een 0-2 eindstand op het bord, waarmee het debuut van Angelos Charisteas een vrolijk tintje kreeg. Rafael van der Vaart, maar de middenvel der raakte de paal. Via de rechterkant, waar Mauro Rosales en Hatem Trabelsi elkaar weer goed wisten te vinden, stichtten de bezoekers het meeste gevaar. Buitenspel of een onnauwkeurige afwerking stonden in de eerste helft echter Amsterdams succes nog in de weg. 'Maar we stonden goed en speelden agressief,' vond Ronald Koeman over het eerste bedrijf. Meteen na rust kende FC Groningen zijn beste periode. Glen Salmon won een duel van Hans Vonk en was dicht bij een treffer. Zijn inzet belandde echter in het zijnet. Ajax zette weer aan en nu wel op effectieve wijze. Julien Escudé verstuurde een lange pass richting spits Ryan Babel, die de bal koppend klaarlegde voor de inkomende Wesley Sneijder die de bal langs doelman Roorda schoof: 0-1. Het verzet van de Groningers was gebroken. Ajax profiteerde optimaal van balverlies van de tegenstander en kwam er tel kens met scherpe tegenaanvallen uit. Mauro Rosales ontsnapte aan de Het was afwachten hoe Ajax uit de winterstop zou komen. Veel wijzigde Ronald Koeman niet in zijn elftal. De trainer vond de tijd nog niet rijp om Maarten Stekelenburg terug onder de lat te zetten. Wel koos hij voor Johnny Heitinga als vervanger van de geblesseerde aan voerder Tomas Galasek. Maar alle ogen waren in het zonovergoten stadion Galgenwaard gericht op Angelos Charisteas. Zou de Griekse held van het meest recente EK Zlatan Ibrahimovic kunnen doen vergeten? Dat zal nog wel even duren, maar Charisteas speelde een prima debuutwed strijd. In het eerste halfuur draaide hij een keer goed weg bij Keiler, maar het schot dat hij vervolgens losliet was te simpel om doeltreffend te zijn. Na het halfuur schud de hij de schroom van zich af en liet hij zien dat hij een echte aanwinst is voor dit team. Hij draaide vaak goed weg, kaatste fijn en fungeerde af en toe prima als bliksemafleider voor de mensen achter en naast hem. In de tweede helft trok Ajax het duel naar zich toe. FC Utrecht trapte wel af, maar daarna was het balbezit zelden lang voor de ploeg van Booy. Ajax dicteerde, dreigde en creëerde kansen. Na een goede com binatie met onder anderen Hatem Trabelsi en Rafael van der Vaart mocht Wesley Sneijder in de 52ste minuut aanleggen voor de openingsgoal. In zijn geboortestad knalde de middenvelder de bal echter hoog over. Een klein kwartier later mikte hij wel raak. De aanvalsopzet was, zoals vaker in de tweede helft, prima. Maxwell liet keurig lopen en Sneijder kon Terol eenvoudig passeren, 0-1. In de 72ste minuut had Ajax de marge moeten vergroten. De kopbal van Heitinga werd door Keiler van de lijn gehaald, zo voor de voeten van De Jong. De middenvelder, koud in het veld, joeg de bal echter de tribune in en niet in het doel. Heel even leek Utrecht daar moed uit te put ten, maar de thuisploeg was al zo ver terug gezakt dat een ommekeer niet meer was te realiseren. In de negentigste minuut eiste Ryan Babel de aandacht op. Het jonge talent schoot de bal na een prachtige actie door de benen van Joost Terol en bepaalde de eindstand op 0-2. Holland Casino Eredivisie Zondag 23 januari 2005 - Stadion Galgenwaard, Utrecht - 22.600 Scheidsrechter: Roelof Luinge FC Utrecht - Ajax 0-2 (0-0) Scoreverloop: 66. Wesley Sneijder 0-190. Ryan Babel 0-2 FC Groningen: Joost Terol; Tim Comelisse, Sander Keller, David di Tommaso (76. Prince Rajcomar), Etienne Shew-Atjon; Joost Broerse, Stefaan Tanghe Rick Kruys; Darl Douglas (29. Samir El Gaaouiri) (73. Dwight Tiendalli), Hans van de Haar, Dave van den Bergh Coach: Foeke Booy Niet ingezet: René Ponk, Edson Braafheid, Jordy Zuidam, Leendert van Steensel Ajax: Hans Vonk; Hatem Trabelsi, Zdenek Grygera, Julien Escudé, Maxwell; Wesley Sneijder (68. Nigel de Jong), Johnny Heitinga Rafael van der Vaart; Mauro Rosales (90. Daniël de Ridder), Angelos Charisteas, Nicolae Mitea (61Ryan Babel) Coach: Ronald Koeman Niet ingezet: Maarten Stekelenburg, Yannis Anastasiou, Anthony Obodai, Nourdin Boukhari Angelos Charisteas toonde zich een balvast aanspeelpunt in zijn officiële debuut voor Ajax. februari 2005 79

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 79