Voor de Ajax-spelers was er deze winter geen sprake van een echte vakantie. De eerste training in het nieuwe jaar stond al gepland op dinsdag 4 januari. Na amper een week in Nederland vertrok de selectie op 10 januari naar Zuid-Afrika om daar de basis te leggen voor de tweede competi tiehelft. René Wormhoudt is als condi tie- en hersteltrainer bij het eerste elftal verantwoordelijk voor de fysieke gesteldheid van de spelers. In samen werking met de medische staf van Ajax geeft Wormhoudt tevens de hersteltrai ningen aan de spelers die terugkomen van een blessure. Zowel de groep als de speler individueel krijgt in de trai ningstrajecten aparte aandacht. 'Voor de hele selectie wordt in de zomer een programma uitgestippeld, waarmee de basis wordt gelegd voor het hele sei zoen. Daarbij richten we ons altijd op vijf aspecten: kracht, snelheid, uithou dingsvermogen, coördinatie en lenig heid van de spelers,' vertelt Wormhoudt. 'Bij krachtraining is drie kwart van de oefeningen gericht op de benen. En naarmate de voorbereiding vordert, gaat het accent meer naar het bovenlichaam. In dit proces vinden we bij Ajax de stabiliteit in de romp erg belangrijk. Het is de basis van waaruit het lichaam functioneert. Deze stabi liteit trainen we door de buik- en rug spieren te trainen.' Individuele programma's Wanneer het seizoen eenmaal begint is er door het drukke programma weinig tijd meer om extra aan de fysieke kracht en conditie te werken. 'De basis moet voor de start van de competitie goed zijn en niet te snel zijn opgebouwd, want hoe geleidelijker de trainingen in de voorbereiding zijn opgebouwd, hoe minder het verval in de maanden naar de winter- en zomerstop toe is. Tijdens de competitie is het bijna onmogelijk extra trainingsarbeid in te plannen. De spelers moeten ook kunnen herstellen van de inspanningen die ze leveren. Maar het is niet zo, dat ons werk er na de voorbereiding op zit. De spelers blij ven onder onze hoede door middel van individuele programma's. Daarnaast behandelt en begeleidt de medische staf geblesseerde spelers, die vervolgens onder mij weer trainingsfit moeten wor den,' legt Wormhoudt uit. De eerste trainingen na de winterstop zijn met name gericht op het uithou dingsvermogen van het hart- en long systeem, want dit deel kent relatief het meeste verval. Daarnaast vormt kracht training een belangrijk onderdeel, maar deze training zonder bal staat niet op zichzelf. De oefeningen op het veld en in het krachthonk met de apparaten van Technogym zijn altijd gericht op zoge naamde 'voetbalfunctionele' kracht. 'Daarmee bedoel ik te zeggen dat onze krachttraining specifiek is gericht op de voetbalsport,' aldus Wormhoudt. 'We trainen tijdens het seizoen bijvoorbeeld het bovenlichaam om uiteindelijk via complexe oefenvormen specifieke duel kracht op het veld te trainen. De spieren in de benen worden in deze periode door de twee a drie wedstrijden die er per week worden gespeeld, minder belast. Er zou een verkeerde arbeid- rustverhouding ontstaan, wanneer we deze spiergroepen ook extra trainen met gewichten,' vertelt de conditie- en hersteltrainer. In de zomervakantie is de eerste week bedoeld om het hoofd leeg te maken. Maar de Ajacieden zullen in de tweede week voor zichzelf al een beetje met de voorbereiding op het nieuwe seizoen bezig moeten zijn. 'De spelers krijgen voor hun vakantie een programma mee. In het begin zullen ze vooral de tijd krij gen om de fysieke inspanningen en geestelijke druk van een voetbalseizoen van zich af te zetten. In de eerste en tweede week van de vakantie raad ik ze dan ook aan om andere sporten die ze leuk vinden, zoals tennis, te gaan doen. In de laatste twee weken van de vakan tie moeten ze voor zichzelf alvast aan hun conditie werken om onder andere het hart- en longsysteem weer te stimu leren. In de voorbereiding beginnen we daar namelijk weer als eerste mee.' 1René Wormhoudt is als conditie- en hersteltrainer bij het eerste elftal verantwoordelijk voor de fysieke gesteldheid van de spelers. 2. De oefeningen in het krachthonk met de apparaten van Technogym zijn altijd gericht op zogenaamde 'voetbalfunctionele' kracht. 3. In het krachthonk werken de Ajacieden zich met de fitnessapparatuur van Ajax-supplier Technogym regelmatig in het zweet. 4. De eerste trainingen na de winterstop zijn met name gericht op het uit houdingsvermogen van het hart- en longsysteem.

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 69