'Wat ik Charisteas heb zien doen, vond ik hoop gevend' Winterstop 'Het is puur toeval dat ze allemaal uit de selectie zijn. Tegen Tom de Mul hebben we gezegd dat hij op een iets lager niveau terug moet komen omdat hij een hele tijd gekwakkeld heeft met blessures en mis schien te veel kracht heeft gegeven om het niveau bij te houden. Thomas Vermaelen hebben we de mogelijkheid geboden zich verder te ontwikkelen door een half jaar op eredivisieniveau te spelen. Thomas is een groot talent. Als hij niet speelt in het eerste, moet hij niet te lang bij Jong Ajax blijven. Dus moeten we hem de mogelijk heid bieden op een hoger niveau te spelen. Dat is natuurlijk een totaal andere situatie dan met Sonck en Soetaers. Het is duide lijk dat we voor hen een bepaalde tijd heb ben uitgetrokken om ze te laten slagen. Helaas konden we niet tevreden over hen zijn. Als je dit soort jongens haalt, ga je uit van hun kwaliteiten. Die kwaliteiten zijn er niet uitgekomen en dan is het bij Ajax zo dat er anderen klaarstaan.' Sonck vertrok naar de Bundesliga, vanuit die competitie kwam Angelos Charisteas. Welke indruk heb je van de Griek gekregen in de voorbereiding? 'Hij past zich prima aan bij de groep. Op voetbalgebied zag je dat hij ritme en con ditie tekortkwam omdat hij lange tijd wei nig heeft gespeeld. Dat zag je met name in de tweede wedstrijd in Zuid-Afrika tegen Moroka Swallows. Maar wat ik Charis teas heb zien doen, vond ik hoopgevend. Ik vind dat hij zich goed staande houdt in ons systeem, dat hij aanspeelbaar is en goede looplijnen heeft, zowel in de bal als in de diepte. Er moet een steeds betere samenwerking komen, met name tussen de passende mensen als Van der Vaart en Sneijder. Sneijder heeft behoefte aan een spits die zich vrij loopt en in dienst van het elftal speelt. Een spits die de bal goed kaatst en de middenvelder weer zoekt. De wisselwerking gaat al redelijk goed, maar moet nog beter. Ik vind bijvoorbeeld dat hij agressiever de zestien meter in mag duiken bij een voorzet, maar al met al vult hij de positie redelijk in.' Een paar maanden geleden heb je in een inter view gezegd dat deze groep niet verder is dan drie jaar geleden. Ben je die mening nog steeds toegedaan? 'Op dat moment vond ik dat misschien, maar nu is de groep enorm veranderd. De jonge spelers hebben zich ook als persoon ontwikkeld. Natuurlijk heb je fases waarin je dat in het veld niet terugziet. Als je kijkt naar jonge spelers die zijn doorge groeid, zijn dat er veel. Ook Escudé en Grygera zijn beter geworden. Maar er zijn altijd spelers die minder hebben gebracht dan wat je ervan had verwacht. Achteraf blijkt het niveau te hoog geweest of ze kunnen niet met de eisen omgaan die bij Ajax worden gesteld: de druk, het moeten presteren, de toch wat hardere wereld dan bij een andere voetbalploeg. Maar binnen de groep ontwikkelen spelers zich nog steeds.' Geldt dat ook voor jezelf? 'Ik heb ook veel leermomenten gehad. Als trainer leer je van een periode waarin je kritiek krijgt. Dat is niet altijd even leuk, maar als je daar uitkomt, kom je daar ook sterker uit. Ik heb geleerd van een aantal beslissingen en keuzes die ik heb gemaakt. Die dingen zijn gebeurd en dat kan niet worden teruggedraaid. Daar kan ik later mijn voordeel mee doen. Zelf kan ik wel op een bepaalde manier omgaan met kri tiek, met gefundeerde kritiek. Ik weet óók wel dat we niet naar vermogen hebben gespeeld. Tegenwoordig wordt echter van alles geroepen op televisie. Dat stoort mij weieens. Dat mensen die zelf niets hebben gepresteerd de kans wordt geboden om onzin en onwaarheden te verkondigen. Aan de ene kant probeer je je ervoor af te sluiten, aan de andere kant sla je het wel op en vergeet je het niet.' Je ging met een beter gevoel de winterstop in dan vorig seizoen. Wat verwacht je van de tweede helft van de competitie? 'Het gevoel bij de winterstop was dit jaar inderdaad beter. Vorig jaar hadden we namelijk een mindere periode in decem ber, waarin we in de beker werden uitge schakeld, in de competitie de laatste wedstrijd van Twente verloren en Europees gezien de fout ingingen tegen Club Brugge. Dat was een weinig succes volle maand, waardoor we ook teleurge steld de winterstop ingingen. Dit jaar hebben we de laatste twee maanden naar behoren gepresteerd. Van de acht wed strijden hebben we er zeven gewonnen en één keer gelijk gespeeld. Daarnaast heb ben we Europees voetbal veiliggesteld. Ook overheerst het gevoel dat het nog veel beter kan. Ik denk dat we steeds beter zijn gaan spelen. Dat zullen we vast moeten houden. Ik denk dat we nog heel ver kun nen komen. Vijf punten achterstand op PSV is overbrugbaar. Het verleden heeft ook geleerd dat iedereen in een seizoen een mindere periode krijgt. Ik heb het idee dat AZ die ook gaat krijgen.' Wordt de tweede seizoenshelft belangrijk voor iedere speler op zich? 'Dat moet je niet individueel zien. Ik denk dat een aantal spelers in de eerste helft on der hun niveau heeft gespeeld. Maxwell had een fantastisch vorig seizoen. Hij werd uitgeroepen tot speler van het jaar, maar heeft het eerste halve jaar onder zijn niveau gespeeld. Dat kan door zoveel din gen komen. Doordat hij een tijd in ge sprek is geweest met de club over zijn contract, of doordat hij twee keer bij het Braziliaanse elftal is geweest en twee keer op de tribune heeft gezeten. Dat was voor hem een teleurstelling en vervolgens kwam hij vermoeid terug bij Ajax. De ge suggereerde interesse van Juventus, waarna een beslissende fout in de wed strijd tegen die club volgde; ook dat zijn teleurstellende ervaringen voor een speler. Dat kunnen allemaal oorzaken zijn waardoor iemand minder functioneert. Maxwell is een jongen die zich de spiegel voorhoudt en concludeert dat hij te weinig heeft gebracht. 'Jonge spelers moeten door die teleurstel lingen heen en dat gaat met problemen ge paard. Ik vind dat niet meer dan logisch. We kunnen nog veel progressie boeken. We gaan voor de prijzen meedoen. De doelstelling is dat we zowel voor het kam pioenschap als de nationale beker gaan en dat we Europees zo ver mogelijk komen. Dat moet de intentie zijn. Ik heb daar ver trouwen in. Ik sta nu ook positiever in het leven dan drie maanden geleden. Hoewel ik dat altijd wel probeerde, heeft dat soms moeite gekost. Na Maccabi was het nulpunt bereikt. Dat zijn moeilijke mo menten, maar wel leerzaam. Toen hebben we ook gekozen voor een andere weg. Nu sta ik stevig in mijn schoenen.' Al heb je het door het vertrek van Louis van Gaal wel drukker gekregen. 'Er is voor mij iets meer bijgekomen. Ik heb onder Louis van Gaal altijd wel het gevoel gehad dat ik mijn werk kon doen, alleen dacht ik dat hij zelf het liefst nog trainer was en dat blijkt nu wel. Ik ver baas me er wel over dat hij bij AZ aan de slag gaat. De taken van technisch directeur doen we bij Ajax nu gezamen lijk, in goede harmonie. Voor mij blijft het veldwerk het belangrijkste en het leukste. Ik zie mijzelf niet als "td" aan de gang gaan. Laat mij maar lekker op het veld bezig zijn en daar op een gegeven ogenblik een punt achter zetten.' februari 2005 67

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 67