'We gaan voor de prijzen meedoen' I gewezen en beetje bij beetje zie je dat de oudere jongens in deze groep dat proces ook beter begeleiden. Ik heb lange tijd het gevoel gehad dat ik de boeman moest spe len. Dat deed ik dan ook wel, maar ik miste in de groep toch een zekere hiërar chie waaraan je als trainer ook een be paalde steun kunt hebben. Door de wisse lingen in de ploeg en de betere periode is die steun ook wel gekomen. Maar daar is veel tijd ingestoken en veel over gespro ken. Uiteindelijk is het gelukt.' Dankzij het gelijkspel tegen Bayern München slaagde Ajax erin Europees te overwinteren. 'Ajax moet zolang mogelijk Europees meedoen, zowel financieel als sportief ge zien is dat heel belangrijk. Na de loting voor de Champions League gaf ik aan dat Juventus de sterkste in onze poule zou zijn, en ik had verwacht dat we ten op zichte van Bayern nadrukkelijker mee zouden strijden om de tweede plaats. Dat is door de 0-4 nederlaag in München, maar vooral door de nederlaag in Tel Aviv, niet gebeurd. Het is moeilijk daar van de oorzaak te achterhalen. We hebben in Tel Aviv een dramatisch slechte wed strijd gespeeld en persoonlijke fouten ge maakt bij de twee tegendoelpunten. Daarnaast had ik het gevoel dat het elftal niet voor honderd procent besefte dat er met een overwinning nog wat mogelijk zou zijn in de Champions League. Want het uiteindelijke resultaat van de beide wedstrijden tussen Bayern en Juventus was voor ons natuurlijk prima. De zes te verdelen punten kwamen bij één ploeg te recht. Onze nederlaag tegen Maccabi was mede daarom een enorme teleurstelling.' Verwijt je jezelf die nederlaag? En het feit dat, zo als je zelf zegt, het besef over de mogelijkheden bij de spelers ontbrak? 'Natuurlijk hebben we met elkaar verloren. Maar ik geloof echt dat we het belang nadrukkelijk hebben besproken. Natuurlijk vraag ik me af wat ik anders had moeten doen, maar ik had niet het ge voel dat ik die dagen anders heb gewerkt dan anders. Ik ben altijd serieus, altijd heel scherp. Dat was ik toen ook.' Nu rest de UEFA Cup. 'Daarin kunnen we ver komen, alleen moeten we Auxerre niet onderschatten. In Frankrijk zijn tegenwoordig veel sterke teams, zowel in fysiek en technisch opzicht als qua snelheid. We zullen ons daarop goed moeten voorbereiden. Ik weet niet of een knock-outsysteem ons beter ligt dan een poulesysteem. In een groepsfase kun je meer afwachtend zijn. Nu is het erop of eronder. Ik vind het een leuke manier van Europees voetbal spelen. Het heeft zijn charmes.' Er waren de teleurstellende resultaten op het veld, maar er vielen de eerste seizoenshelft nog meer dingen op. Zoals de affaire Zlatan Ibrahimovic versus Rafael van der Vaart. 'Ik heb niet zoveel zin om daarop terug te komen. In de functioneringsgesprekken hebben we ook geen oude koeien uit de sloot gehaald. Er is destijds genoeg over gesproken. Wel werd voor ons nog eens extra duidelijk wat er in de groep niet goed zat.' Rafael van der Vaart was regelmatig spil in belangrijke momenten. Zo nam je hem de aan voerdersband af. 'Ik heb daarover met hem gesproken. Als ik zie hoe hij nu bezig is, dan denk ik dat hij dat heel positief heeft opgepakt. Rafael had een mindere periode en doet alles om daaruit te komen. Hij is fitter, werkt hard. Als ik naar de wedstrijden kijk, dan gaat het voetballend ook steeds beter. Rafael blijft natuurlijk een speler met veel kwaliteiten.' Je gaf de aanvoerdersband door aan Tomas Galasek. Wat moet hij extra brengen? 'Ik verwacht dat hij in de groep aanwezig is. Dat moet wel op een natuurlijke manier gebeuren. Met Vonk, Anastasiou en Lobont in de groep verwacht ik dat zij dat samen doen. Het geven van sturing moet je niet neerleggen bij een individu. Meerdere jongens moeten dat oppakken; zij moeten de structuur en teamgeest bewaken.' Achter Galasek is Johnny Heitinga de vice-aan- voerder. Hij lijkt niet alleen als aanvoerder diens vervanger, maar ook in zijn positie op het veld. Klopt dat? 'Johnny was de derde aanvoerder en is een plekje opgeschoven. Hij moet zich in de tweede helft van het seizoen richten op twee posities. Dat is centraal achterin óf in de rol die hij bij afwezigheid van Galasek vervult: controlerend op het middenveld. Ik vind dat het centrum van de verdedi ging prima staat vanaf het moment dat we dat hebben omgezet. En wat goed is, wil ik niet te veel veranderen.' Veranderen moest je wel toen eind augustus Zlatan Ibrahimovic spoorslags vertrok naar Juventus. De mindere resultaten werden door de buitenwacht toegeschreven aan die transfer. Was dat terecht? 'We verloren een goede speler die zich steeds beter ontwikkelde bij Ajax. Hij was een aanspeelpunt, een fysiek sterke jongen met een actie. Op die positie vielen we na tuurlijk kwalitatief gezien terug. Het zou kunnen dat het de reden is geweest voor een mindere reeks. Maar ik vind dat je dat niet moet overdrijven. Hij was een speler die altijd heeft moeten vechten voor kre diet. Er was een aantal momenten, met name die goal tegen NAC natuurlijk, waarna iedereen opeens weer omsloeg in zijn mening over Zlatan. Dat is zeer opportunistisch gedrag. Aan de ene kant verbaast me dat, maar zo is voetbal eigenlijk altijd geweest. Dat zal ook altijd zo blijven.' Tegenover het vertrek van Zlatan stond de ren tree van Hatem Trabelsi. Hoezeer heb je met die kwestie in je maag gezeten? 'Die situatie deed mij pijn. Ik weet dat voetbal het leukste is. Als je als voetballer terecht komt in een situatie waarin je pro blemen hebt met de club, thuis zit, niet voetbalt en traint, dan doet dat pijn. Ik kreeg het gevoel dat hij, hoewel hij ook kritiek op mij had geuit, toch met mij in gesprek wilde. Toen heb ik de stoute schoenen aangetrokken en een afspraak met hem gemaakt. Ik had geen idee hoe dat gesprek zou verlopen. We hebben ge sproken over het verleden, zijn kritiek richting mij en mijn reactie daarop. Toen heb ik aangegeven dat het wat mij betreft verleden tijd was. Dat ik met hem zou kunnen werken zoals daarvoor, want hij is altijd een prima prof geweest. Daar heeft hij over nagedacht en hij heeft te kennen gegeven dat hij terug wilde komen. Het is vanaf dat moment snel gegaan. Hatem heeft zich direct weer aangepast en is vrij snel op zijn oude niveau teruggekomen. Als je hem nu ziet, is hij gelukkig en blij in de groep; hij is verbaal zelfs meer aanwe zig dan in het verleden. Ik denk dat het voor hem heel leerzaam is geweest. Hatem is een belangrijke speler voor ons, want als back voegt hij veel toe. Mede door de komst van Rosales is de rechterkant, zeker in de laatste maanden, een kant waar veel voetbal en veel dreiging van daan komt. Wat dat betreft, is het fijn dat het op het transferfront rustig is gebleven gedurende de winterstop.' Vorig jaar had je vijf Belgen mee naar het trai ningskamp in Portugal. Nu zit er niet een meer bij de selectie. 66 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 66