Ronald Koeman blikt terug op 'Ik sta nu positiever in het leven dan drie maanden geleden' Winterstop Echt rustig is het bij Ajax zelden en dat zal het waarschijnlijk nooit helemaal worden. Maar het eerste halfjaar van het voetbalseizoen 2004-2005 spande in de loopbaan van Ronald Koeman de kroon. Naast de mindere resultaten leidden de diverse verwikkelingen behoorlijk af. Maar aan het begin van de tweede seizoenshelft staat Koeman positief in het leven. 'Het is duidelijk dat we een hectische peri ode hebben gehad,' beaamt Ronald Koeman op de laatste dag van het trai ningskamp in Zuid-Afrika. 'Vanaf het moment dat ik naar Amsterdam kwam, ruim drie jaar geleden toen Ajax in een moeilijke periode zat, ging het meteen cre scendo. In het eerste jaar wonnen we de dubbel. In het tweede jaar haalden we op nationaal niveau toch nog de tweede plek, die recht gaf op voorronde Champions League. Bovendien was er de goede cam pagne in de Champions League, waarin we de kwartfinale bereikten. Het derde jaar scoorden we op Europees niveau te weinig en gingen we ook niet verder in de UEFA Cup door die wedstrijd uit tegen Brugge. Uiteindelijk werden we wel kam pioen. Dat is een van de doelstellingen, dus ook dat was toch een geslaagd sei zoen. En natuurlijk was de afgelopen eer ste seizoenshelft de minst succesvolle peri ode voor mij als coach bij Ajax. Door al die eerdere resultaten waren de verwach tingen hooggespannen. Wij werden voor het seizoen al door iedereen tot de grote kampioen uitgeroepen, maar het bleek anders te lopen. Daar hadden we moeite mee. We hebben niet goed gespeeld, er waren aanvaringen in de groep en ook ik had problemen met een aantal spelers.' Het slechte spel leidde tot een achterstand op de koplopers. 'Puur naar het punten- aantal kijkend, valt het nog wel mee,' vindt de trainer. 'Wat de competitie betreft hebben we alles nog in eigen hand.' Na het echec in Tel Aviv, waar tegen Maccabi een plaats in de volgende ronde van de Champions League werd ver speeld, nam Koeman een verregaande maatregel. In de uitwedstrijd tegen Willem II wijzigde je het elftal op liefst acht posities. 'We zaten in een moeilijke fase vlak voor die uitwedstrijd tegen Maccabi. De neder laag daar was de druppel. Toen hebben we een aantal dingen drastisch veranderd. Dat heeft zich in positieve zin uitbetaald. Ik was me ervan bewust dat ik een enorm risico nam, maar ik zag geen andere uit weg om de boel echt wakker te schudden dan door duidelijk andere keuzes te ma ken. Ik koos voor meer pure verdedigers; dan maar iets minder voetbal van achter uit. En ik zette een keeper op doel met de meeste ervaring binnen deze groep. Dat heeft rust gebracht, maar het hield dus wel risico's in. Want wanneer je zo drastisch wijzigingen doorvoert en de resultaten vallen tegen, is er eigenlijk geen weg terug meer voor een trainer.' Viel het mee om dat aan de groep mee te delen? 'Nee. Het was moeilijk om dat tegen die jonge jongens te zeggen. Het zijn ook internationals en voor de buitenwereld de bepalende spelers in het elftal. Ik denk dat ik ze in die fase ervoor genoeg vertrouwen en tijd had gegeven, want ik heb ze na tuurlijk een lange periode achter elkaar la ten staan. Ook toen ze in verdedigend op zicht tekortschoten. Ik vind niet dat je kunt zeggen dat ik hun vertrouwen heb beschaamd. Het is wél zo dat de ene spe ler het gemakkelijker accepteert als hij buiten de basis valt dan de andere jongen. Vooral de buitenlandse spelers kunnen het beter verwerken wanneer zij niet spelen.' Waardoor komt dat, denk je? 'Het feit dat de Nederlanders het niet goed accepteren komt, denk ik, deels door de opvoeding die wij in dit land krijgen. In het buitenland heerst meer de gedachte dat de trainer beslist: "Hij bepaalt het en dat moet ik accepteren." Maar ik denk dat ze dit inmiddels wel accepteren. Dat bleek uit de gesprekken die we in Zuid- Afrika hebben gevoerd. Achteraf toonden ze allemaal begrip voor mijn handelwijze, maar op het moment dat ze naast de basis vielen was het voor hen pijnlijk. Iedereen viel over ze heen. Dit soort klappen moet je in een carrière leren opvangen. Uiteindelijk zijn het spelers met extra kwaliteiten die weer boven zullen komen drijven. Ik zie inmiddels dat de teamgeest is verbeterd. Natuurlijk helpen de resulta ten daaraan mee, maar ik merk ook dat men gemakkelijker kritiek van elkaar ac cepteert. En een speler accepteert het ook als hij niet in de basis staat.' De groep stond niet bekend om de kritische hou ding naar elkaar toe. Is dat nu dus anders? 'Dat ze niet veel kritiek op elkaar hadden, komt ook omdat het een jonge groep is. Die is zich zo aan het ontwikkelen dat spe lers alle tijd en energie voor zichzelf nodig hebben en soms te weinig met elkaar bezig zijn. Daar hebben we vaak op februari 2005 65

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 65