Frisheid Op fraaie wijze maakte Maxwell het derde Amsterdamse doelpunt in de oefenwedstrijd tegen Cape Town, dat speelde in het gebruikelijke roodwitte Ajax-tenue. In de tweede oefenwedstrijd, tegen Moroka Swallows, moest Ajax genoegen nemen met een 2-2 gelijkspel. Tijdens het verblijf in Zuid-Afrika maakten Yannis Anastasiou en Angelos Charisteas een bijzonder uitstapje naar de consul van Griekenland, Christodoulos Margaritis (midden). Naast de twee Ajacieden had ook surfer en winnaar van de zilveren medaille voor Griekenland tijdens de Olympische Spelen in Athene, Nikos Kaklamanakis (links van Charisteas), een invitatie ontvangen voor de gelegenheid op het consulaat. De drie sporters werden toegesproken door de Griekse bisschop van het oosterse gedeelte van Zuid-Afrika (rechts), die vervolgens de zegen over hen uitsprak en hen bedankte voor alle gelukkige momenten die zij de Grieken hadden bezorgd. De drie kregen ver volgens een gouden speldje van het Griekse bisdom van Kaapstad en omgeving uitgereikt. Op hun vrije middag bezochten Tomas Galasek en Anthony Obodai Robbeneiland, de plek waar Nelson Mandela achttien jaar gevangen zat. De Ajacieden waren zeer onder de indruk van de gevangenis en de cel van Mandela. 'Het is zo'n klein hokje, ze hadden bijna niets. Het is ongelooflijk wat zij hebben moeten doorstaan en wat er uiteindelijk van enkele gevangenen, met name Mandela, geworden is,' aldus Anthony Obodai. Zij hebben gisteravond op een zeer slecht veld nog een wedstrijd gespeeld en een reis van zeven uur achter de rug. In de tweede helft waren wij vermoeid, wa ren we slecht georganiseerd en speelden we gewoon niet goed.' Na de twee wedstrijden tegen Afrikaanse ploegen moest Ajax klaar zijn voor de competitie. Ajax Cape Town en Moroka Swallows ontpopten zich tot goede opponenten. 'Ze zijn snel, technisch en fysiek sterk. Die duels waren een goede leerschool voor ons,' aldus Koeman. blij dat ik ze die kans weer heb gegeven. Ik vind nog steeds dat ze zich goed ontwikkelen. Omdat we ze ook al in de voorbereiding op het seizoen hadden meegenomen, krijgen we een steeds betere indruk op welke posities ze kunnen spelen.' Normaal gesproken reizen geblesseerde spelers niet mee naar een trainingsstage. Tomas Galasek ging echter toch mee met de trip. 'Dat we Tomas hebben meege nomen is een bewuste keuze geweest. We wisten natuurlijk dat hij niet in de twee wedstrijden actief zou kunnen zijn. Maar hij is aanvoerder. Ik vind het be langrijk dat hij bij de groep was. Bovendien kon hij in Zuid-Afrika goed zijn programma afwerken. Ook achteraf ben ik blij dat ik hem heb meegenomen.' Vorig jaar in de winterstop moesten de spelers zichzelf tijdens de functionerings gesprekken een cijfer geven. Dit jaar koos de technische staf voor een andere opzet. De spelers mochten het woord doen. 'Om een andere insteek te hebben en omdat het goed is om het eens te veranderen. Door zichzelf te evalueren, werden ze verplicht na te denken over hun functioneren. Sommigen hielden een goed verhaal. De een praat natuurlijk wat gemakkelijker dan de ander. Maar je merkt dat ze meer volwassen zijn dan vorig jaar. Je merkt dat ze zijn gegroeid. De spelers hebben meer inbreng gehad dan vorig seizoen. Wij hebben geluisterd en daarna ons eigen verhaal gehouden.' Ronald Koeman kijkt dus terug op een geslaagde stage; de trainer acht het een trip die voor herhaling vatbaar is. 'Achteraf had de move naar Johannesburg anders gekund en gemoeten. Maar daar leer je ook weer van. Misschien hadden we beter in Kaapstad kunnen blijven, want de omstandigheden in Johannesburg waren voor ons wat minder. Maar ik denk al met al dat het positief is geweest en dat we tevreden kunnen zijn. Het feit dat je heel ver van Nederland zit in een heel andere omgeving is leerzaam. Je ziet dingen die totaal anders zijn dan bij ons.' Een goede leerschool was het trainings kamp ook voor de vier jonge jongens Rasmus Lindgren, Hedwiges Maduro, Urby Emanuelson en Kenneth Vermeer. 'Ik ben heel tevreden over ze,' oordeelde Koeman. 'We hebben altijd jonge talen ten meegenomen. Het is goed voor ze en deze jongens hielden zich prima staande. Zij gaven frisheid aan de groep omdat ze er volledig voor gaan, wat ik logisch vind voor een jonge speler. Dus ik ben 64 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 64