Winterstop Onderonsje Zuid-Afrika Johnny Heitinga doet een oefening voor. Hoewel Hans Vonk niet is opgegroeid in de townships is hij net Steven Pienaar: 'Met het nationale team bezoeken we Yannis Anastasiou met als Steven Pienaar geliefd bij de Zuid-Afrikaanse jeugd. als we bij elkaar zijn altijd een sociaal project, een zie- zijn pupil van de clinic. kenhuis, of een voetbaldag als dit.' van ACT. Een soort Talentendagen dus, zoals die bij Ajax jaarlijks worden ge houden. Van al die duizenden kinderen komen slechts enkelen terecht op Ikamva, de jeugdopleiding van Ajax Cape Town. Maar vooral het sociale as pect van deze dagen is belangrijk. 'Als je ziet hoe sommige mensen het hier heb ben, dan moet je eigenlijk helemaal niet zeuren,' aldus Koeman. 'Het is ook goed voor de spelers om dat in te zien. Ik denk dat er heel wat oogjes zijn opengegaan. Dan beseffen ze weer hoe goed ze het zelf hebben en dat niet alles in het leven rozengeur en maneschijn is.' Voor Steven Pienaar was de social res- ponsability visit bekend fenomeen. 'Ik ben het gewend, dit soort dingen,' aldus de Zuid-Afrikaan. 'Met het nationale team bezoeken we altijd als we bij elkaar zijn een sociaal project, een ziekenhuis, of een voetbaldag als dit.' Hoe triest het leven in Langa kan zijn, bleek een paar dagen later toen bij een brand 1500 woonplekken werden verwoest. Het eerste oefenduel dat op het programma stond was een onderonsje tussen de twee Ajaxen. In het Newlands- stadion te Kaapstad, de thuishaven van Cape Town, speelden de Amster dammers een prima partij. 'Beide teams wilden er iets van maken. Cape Town hanteert natuurlijk hetzelfde systeem als Ajax en je merkte dat zij graag wat wil den laten zien,' aldus Koeman. Het at tractieve spel van de Zuid-Afrikanen kreeg echter geen beloning, want na ne gentig minuten stond een 0-3 eindstand in Amsterdams voordeel op het bord. Angelos Charisteas, Julien Escudé en Maxwell waren de doelpuntenmakers. Na vijf dagen verblijf in Kaapstad ver kaste de ploeg naar Johannesburg. In de geboortestad van Steven Pienaar en Hans Vonk speelde Ajax een wedstrijd in het Milparkstadium tegen Moroka Swallows. Na twee keer een voorsprong te hebben genomen via een fraaie goal van Nicolae Mitea en een van zijn ka mergenoot Yannis Anastasiou moest Ajax genoegen nemen met 2-2. Ronald Koeman was dit maal niet tevreden; hij speelde wel in de sterkst mogelijke op stelling, echter kandidaat-basisspelers Tomas Galasek, Steven Pienaar en Maarten Stekelenburg waren vanwege blessures en ziekte niet van de partij. 'Wij hebben in die wedstrijd niet ons ni veau gehaald,' sprak Koeman op de persconferentie na afloop. 'Het is een excuus dat we aan het einde van de zware trainingsweek zitten, maar Moroka Swallows had een beter excuus. Boven: Steven Pienaar is hét grote voorbeeld voor de voetballers van de jeugdopleiding van ACT, Ikamva. Onder: Het mission statement van Ajax Cape Town. februari 2005 63

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 63