Bericht uit België Het zesde blondje tackelen en sliden zwoegen en sjokken dat was alles wat hij kon met die kromme stokken schouderduwen overtreden shirtje trekken meters maken kaarten pakken bal afpakken maar nauwelijks ballen raken zo zag de voetbalwereld hem totdat de meester ging kijken en hem naar de meer haalde waar het tegendeel zou blijken dus ga maar vast diep mar co maakt niet uit of onverhoopt eike immel er al uit komt of dat kohier bij je loopt je krijgt hem op maat want voor wie het maar wil horen jan wouters is de naam en de steekpass is geboren tekst Armand Schreurs Bij een echtscheiding kan het verschillende kanten op. Ofwel wordt er met potten en pannen gegooid en horen de buren elk woord dat wordt uitgeschreeuwd. Ofwel zien beide partijen in dat het beter is om met enige waardigheid uit elkaar te gaan. Laten we hopen dat het verhaal zal verlopen volgens deze laatste mogelijkheid. 'Was de liefde op?' is de sleutelvraag. Ja, ze was op. Want ze zaten niet meer samen op de bank. Dat was algemeen geweten en dat hebben we niet van horen zeggen. Neen, er waren om de veertien dagen vijftig duizend mensen die het met eigen ogen zagen. Dat maakt dus honderdduizend ogen plus enkele tv-camera's. Wat moet je met een stel, dat geen bankstel meer is? Wesley en Ronald. Om die twee ging het. Ze zaten niet meer op dezelfde bank, omdat ze niet meer op de zelfde lijn zaten. Je zag er geen toekomst meer in. (Ik bedoel: Sonck was te oud om op de Toekomst voor Jong Ajax te gaan spelen, zoals dat met Tom de Mul wél het geval is.) Wesley moest een nieuwe partner hebben. En hij vond die. Een Duitse. Een Duitse club jawohl. Die met de allermooiste naam naar mijn smaak. 'Borussia Mönchengladbach'. Dan denk je toch meteen aan sierlijk voetbal, want het klinkt bijna zo frivool als 'Ajax Amsterdam', 'Les Girondins de Bordeaux' of 'Deportivo La Coruna'. Heel wat anders dan het som bere Germaanse werkvoetbal dat Hansa Rostock, Eintracht Frankfurt of Kickers Offenbach produceren. Mönchengladbach is in Duitsland een Traditionsverein, een onvertaalbaar mooi woord voor een club die groot heden heeft voortgebracht. De kleuren zijn wit, groen en blauw. Net een aquarel. Doe er nog geel bij en het is Vincent van Gogh. Ik voel aan alles dat Wesley daar gelukkig zal zijn. Een echtscheiding kan soms bevrijdend werken. De tijd breekt aan voor een Sonck-festival. Hij had dringend nieuwe lucht nodig. Zijn trots was ge krenkt. Zijn? Neen, onze! De nationale spits van België die in Nederland nog niet eens bankzitter mocht zijn. Dat leek op een vernedering. Een affront, zeggen wij in het Vlaams. Of was het een duistere afrekening? Omdat wij, de Rode Duivels, tijdens het WK '94 in Orlando met 1-0 wonnen van Nederland en in 1998 vrolijk 0-0 gelijk speelden in Parijs, met rood voor Kluivert. In 2002 waren jullie niet eens aanwezig op de wereldbeker, zodat wij ons moesten tevreden stellen met een partij tje tegen Brazilië. Moest Wesley daarvoor boeten? Als dat de waarheid is, dan zit hij beter bij Mönchengladbach, want wij verloren altijd tegen Duitsland. Althans telkens de strijd op een voetbalveld plaatsvond. Mag ik hopen dat zowel Ajax als de Belgen er na deze echtscheiding het hoofd bijhouden, zodat de basisre gels van de liefde geldig blijven? Er waren ooit vijf Belgen in de A-kern en nu geen enkele meer. Het is niet omdat het met vijf blonde vrouwen niet lukte, dat je ze daarom allemaal moet afstoten om voortaan al leen voor donker of rood te kiezen. Het zesde blondje kan de ware zijn. Om ten slotte het hele verhaal van dit winterkoopje vanuit louter Nederlands perspectief te verklaren, heb ik nog een andere theorie in voorraad. Kan het geen pure wraakactie zijn? U weet wie trainer is bij Mönchengladbach: ene Dick Advocaat, een uit Portugal weggehoonde bondscoach van Oranje. Zou het geen spectaculaire kop zijn: 'Sonck naar Borussia. Dick Advocaat begint Ajax leeg te zuigen'. Daar word je even sprakeloos van. Te gek voor woorden. De Belgische enclave bij Ajax een jaar geleden: Soetaers, Vermaelen, Sonck, Van Damme en De Mul. Hamburg, 21 juni 1988 Jan Wouters bedient Marco van Basten, die Nederland tegen West-Duitsland naar de 2-1 zege glijdt tekst Chris Willemsen februari 2005 61

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 61